כללית און-ליין
כירורגיה

עלון מידע של חדרי ניתוח

מטופל/ת ובני משפחה נכבדים,
עם אשפוזך בבית החולים לצורך ניתוח, אנו מבקשים להעביר לך ולבני משפחתך מידע על התהליכים שתעבור לקראת הניתוח, במהלכו ולאחריו. אנו מקווים שמידע זה יהיה לכם לעזר.

צוות המערך:

מנהל מחלקת הרדמה: ד"ר ליאוניד אידלמן
מנהלת יחידת התאוששות: ד"ר לזלי פאול קסלין
מנהלת הסיעוד מערך חדרי ניתוח: ליליאן תלם
אחות אחראית יחידת התאוששות: עידית יונאי
מזכירת מחלקת הרדמה: גילה נחמן

לקראת הניתוח- במרפאת טרום הרדמה

במסגרת ההכנה לניתוח תתבצע הכנה טרום הרדמתית  על - ידי רופא מרדים ואחות חדר ניתוח במרפאת טרום הרדמה.
במרפאה תערך שיחה ראשונית עם האחות ותינתן לך הדרכה על הצפוי בחדר ניתוח. הרופא המרדים יחליט על מוכנותך לניתוח ועל הצורך בביצוע בדיקות נוספות, וכן יקבע איזה טיפול תרופתי דרוש לקראת הרדמה וניתוח. ישנה חובת דיווח פרטני לרופא המרדים  על כל ההיסטוריה הרפואית, במיוחד, על הרדמות וניתוחים בעבר, על נטילת תרופות ותוספי מזון ועל  רגישות לתרופות, למזון, לדם או למוצריו במידה וקיימת. בהזדמנות זו, תוכל לשאול את הרופא שאלות בנושא תהליך ההרדמה.

לקראת הניתוח - בחדר קבלה

ביום הניתוח, כשעה לפני מועד הניתוח, תועבר על -ידי סניטר מהמחלקה המאשפזת לחדר הקבלה של חדרי הניתוח. בחדר זה תשהה עד כניסתך לחדר ניתוח.
לעיתים, יתכנו שינויים במשך ההמתנה עד כניסתך לניתוח, הקשורים לפעילות חדרי הניתוח ובית החולים.  יש  להתאזר בסבלנות.
צוות האחיות בחדר הקבלה יוודא כי כל פרטיך האישיים והרפואיים מעודכנים ובכלל זה: קיומו של ידון זיהוי עם פרטים אישיים מעודכנים, סוג הניתוח אותו אתה אמור לעבור, האיבר בו אמור להתבצע הניתוח וכן קיום טפסי הסכמה חתומים לניתוח והרדמה.
בן משפחה אחד בלבד יורשה להישאר לידך עד להעברתך לחדר הניתוח.  מלווים אחרים יוכלו להמתין בחדר ההמתנה הסמוך.

קוד מעקב למסכי חדר ניתוח

המלווים יקבלו כרטיס ובו קוד אישי, על מנת שיוכלו להתעדכן במידע  מחדרי הניתוח המופיע על מסכים ייעודיים  הממוקמים בחדרי ההמתנה שליד חדר ניתוח ובכניסה למרכז המסחרי בקומת הקרקע של בניין האשפוז. במסכים אלו מוצגים  שלבי הניתוח כלהלן: העברה לחדר ניתוח, הכנה לניתוח, בניתוח, העברה לחדר התאוששות בסיום הניתוח, העברה למחלקה המאשפזת.

מהלך הניתוח - בחדר ניתוח

בחדר ניתוח תתקבל על ידי אחות אשר תוודא את מוכנותך לניתוח. הצוות שינתח ויטפל בך במהלך הניתוח ימתין לך ליד המיטה בחדר שבו תנותח. בחדר הניתוח טמפרטורה נמוכה ולכן הצוות ידאג  לשמור על חום גופך, באמצעות שמיכה מחממת. כמו כן, גופך ירופד בריפוד תומך כדי להעניק לך הגנה ונוחות במהלך הניתוח.
 "פסק זמן "- לפני שתורדם, יוודא שוב הצוות המנתח – רופא כירורג, רופא מרדים ואחות חדר ניתוח, את פרטיך האישיים והרפואיים. בין היתר,  תישאל שאלות כגון: שמך המלא, מספר ת"ז, איזה איבר עומד להיות מנותח ועוד.
לאחר מכן,  הרופא המרדים יחל בתהליך ההרדמה לקראת הניתוח: מתן חמצן באמצעות מסיכה, הכנסת עירוי לווריד, חיבור למכשירים שונים העוקבים אחר פעילות תקינה של

מערכות הגוף ומתן תרופות הרדמה. הניתוח יחל לאחר תום כל ההכנות כשהמנותח נמצא במצב הרדמה.
בחדר הניתוח תשהה פרק זמן הדרוש על-פי סוג ההרדמה והניתוח אותם תעבור, כולל ההכנות והטיפול לפני ולאחר הניתוח עצמו.

לאחר הניתוח - ביחידת התאוששות

לאחר הניתוח תועבר ליחידת התאוששות לצורך השגחה, מעקב והמשך טיפול.
לכשתתעורר תחוש כבדות באיבריך. זאת, בהשפעת הניתוח  ותרופות ההרדמה. ההתעוררות מהרדמה הינה תהליך הדרגתי ולכן, תירדם ותתעורר לסירוגין עד להתעוררות מלאה בה תוכל להניע את איברי גופך ויידמה לך כי רק עכשיו התעוררת.
ביחידת התאוששות תחובר למסכת חמצן, למכשיר  למדידת לחץ דם ודופק ולמכשירי ניטור נוספים.
הצוות ביחידת התאוששות יעשה כל שביכולתו להעניק לך את הטיפול המיטבי, הכולל מעקב אחר הפעילות התקינה של מערכות הגוף, ויסייע בידך לעבור את השלב  הראשון והחשוב שלאחר הרדמה וניתוח .
בעת שהותך ביחידת התאוששות תשמע סביבך קולות שונים כגון: קולות הנובעים מהפעלת ציוד, קולות של הפעילות ביחידה ושיחות בין אנשי הצוות. אם איש צוות ירצה  לתקשר אתך - הוא יקרא בשמך ויפנה ישירות אליך. לפני ביצוע טיפול, יוסבר לך מה עומד להתבצע ומדוע.
במהלך ההתאוששות אתה עלול לחוש אי-נוחות וכאבים. הצוות ער, מודע ורגיש לצורך בהקלת הכאב ויסייע לך בהתאם.
לעיתים תחוש יובש בפה, אך השתייה אסורה וניתן יהיה להרטיב מעט את שפתיך.

מסירת מידע רפואי/ סיעודי

בעת שהותך ביחידת התאוששות  ייעשה מאמץ לעדכן את בני משפחתך לגבי מהלך ההתעוררות לאחר ההרדמה ומשך השהות המשוער.
מידע לגבי הניתוח יינתן ע"י רופאי המחלקה המנתחת. אם מידע זה לא נמסר מיד לאחר הניתוח, תוכלו אתה ובני משפחתך לקבלו מאוחר יותר במחלקה.
עם סיום תהליך קבלתך ביחידת התאוששות יוכל בן משפחה אחד בלבד לראותך. זאת, בתנאי שמצב הפעילות ביחידת התאוששות יאפשר זאת.

 • כאשר הניתוח בוצע בהרדמה מקומית ובהעדר הוראה רפואית אחרת, תועבר מחדר הניתוח לחדר קבלה ומשם ישירות למחלקה ללא שהייה בחדר התאוששות.
לבני המשפחה והמלווים הממתינים
הכניסה ליחידת התאוששות מתאפשרת אך ורק כאשר מצבו הרפואי של המטופל והפעילות ביחידה מאפשרים זאת. אנו ערים  לרגישות המשפחות הממתינות במתח רב מחוץ לחדר הניתוח. אולם עלינו לדאוג קודם כל לרווחת יקירכם, אשר זה עתה עבר הרדמה וניתוח. על כן, גלו הבנה אם לעיתים, יעוכבו הביקורים ביחידה בשל ביצוע טיפולים, בדיקות מיוחדות ומצבי חירום.


לאחר ניתוח והרדמה, זקוק יקירכם לטיפול בתנאים אופטימליים: לרגיעה ממושכת, לטיפול למיגור הכאב ולסביבה שקטה מרעשים ומוגנת מפני זיהומים. תנאים אלה ניתנים להשגה רק על ידי הגבלת מספר המבקרים וקביעת נהלי ביקור מסודרים. לפיכך, הכניסה ליחידת ההתאוששות תותר למבקר אחד בלבד ולזמן קצר ביותר, בליווי איש קשר משפחות/מתנדב/ת,  זאת לאחר שהצוות סיים לקבל, לטפל ולהרגיע את יקירכם.
הכניסה ליחידת ההתאוששות הנה בתיאום עם איש קשר או צוות המתנדבים או עם הצוות המטפל (בשעות אחה"צ והלילה, יצירת קשר תתבצע באמצעות אינטרקום טלפון לבן הממוקם מתחת למסך תעבורת חולים).
השימוש במכשיר טלפון נייד ביחידת התאוששות אסור בהחלט!

 

 • כאשר המטופל הוא ילד או תינוק - תותר כניסה ושהות הורה או מלווה ליד ילדם בכל מהלך שהותו ביחידת ההתאוששות.
 • במצבים רפואיים מסוימים, הצוות יעדכן את קרובי המטופל אודות אפשרות שהייה של מלווה ליד יקירו.
 • במקרה בו מטופל שוהה מעל לשעתיים ביחידת התאוששות - תותר כניסת מבקר אחד נוסף בלבד, כל שעתיים ולזמן מוגבל, זאת, בהתאם למצב הפעילות ביחידה.
 • במקרים בהם ידוע שיקירכם יישאר להמשך טיפול והשגחה ביחידת ההתאוששות, עד למחרת יום הניתוח - יוכל בן משפחה או מלווה לבקר את המטופל מדי כשעתיים, על פי לוח זמנים שיסוכם עם הצוות המטפל ובהתאם למצבו וצרכיו של יקירכם.
 • צוות היחידה ישתדל,  ככל הניתן,  להשיב לפניות טלפוניות מהבית של בני המשפחה שיקירם הושאר ביחידת ההתאוששות. עם זאת, אנו מחויבים בשמירה על חוק זכויות החולה ולפיכך,  המידע הטלפוני שיינתן  יהיה כללי, מבוקר, תמציתי  ויינתן לאחר הצגת שם מלא ומספר תעודת זהות של המאושפז.
 • לאחר השעה 21:00 ועד לאחר השעה 08:00 למחרת הבוקר - לא תותר כניסת מבקרים לאותם חולים שהושארו להמשך טיפול והשגחה ביחידת התאוששות, עד ליום המחרת.
 • בשעות הנ"ל תתאפשר כניסת בני משפחה רק לחולים שיגיעו מחדר ניתוח במהלך הלילה .

במהלך ביקורכם הקצר ביחידת התאוששות, תקבלו הסבר מהאחות יחידת התאוששות האחראית על הטיפול ביקירכם  ולאחריו תתבקשו לשוב לחדר ההמתנה ולהמתין למטופל עד לצאתו למחלקה.

 • לרשותכם עומדים חדרי המתנה בכניסה לחדר  ניתוח בקומה ב' ובלובי הראשי של מגדל גור שאשא.
 • טלפון ציבורי בחדר המתנה 03-9211100

העברה מיחידת התאוששות למחלקת יעד

עם תום שהות המטופל ביחידת ההתאוששות ולאחר ששוחרר על ידי הרופא המרדים האחראי, הוא יועבר מיחידת התאוששות למחלקה מאשפזת.
צוות יחידת ההתאוששות יעדכן את בני המשפחה/המלווים הממתינים בחדר ההמתנה אודות מועד השחרור המתוכנן ומחלקת היעד בה יאושפז המטופל.
המטופל יועבר למחלקת היעד על ידי סניטר. בני המשפחה/המלווים יוכלו להתלוות למטופל בדרכו למחלקה.

מידע כללי:

 • העישון בין כותלי בית החולים אסור על פי חוק !
 • בית החולים אינו אחראי על חפצי ערך. במידת הצורך, ניתן להפקיד חפצי ערך במשרד הקבלה בחדר המיון. לשם כך יש לפנות לקבלת מידע לאחות המחלקה.
 • אנא שמרו על השקט, על הניקיון ועל רכוש בית החולים והמאושפזים.
 • אנא שמרו על כבוד הצוות המטפל והישמעו להנחיותיו.
 • בבית החולים מתקיימת הוראת סטודנטים במקצועות הרפואה, הסיעוד ובמקצועות בריאות אחרים. אנו מקווים שתגלו סובלנות והבנה לנושא חשוב זה.

שירותים נוספים:

 • בתי כנסת הממוקמים בקומת הכניסה של בניין האשפוז – גור שאשא.
 • מרכז מסחרי הממוקם בקומת הכניסה של בניין האשפוז, בו ניתן למצוא: סניף דואר, בית מרקחת, חנות ספרים ועיתונים, חנות לדברי מאפה, חנות ממתקים, קפה "ארומה" ומסעדת "מקדונלדס".
 • סניף "יד שרה" – ממוקם בקומת הכניסה של בית החולים, בסוף המסדרון המוביל ליציאה לשער רחוב קפלן.
  טלפון: 03-937-6879.
  שעות פעילות: ימים א'-ה', בין השעות: 10:00 - 15:00.
  יום  ו', בין השעות:  09:00 - 11:00.

הממונה על פניות הציבור ואחראית זכויות המטופל במרכז הרפואי רבין: גב' ריקי גור
טלפון: 03-9376363 במחלקת שירות לקוחות

*  *  *

 

תודה על שיתוף הפעולה,
בברכת החלמה מהירה,
צוותי חדרי ניתוח וקבלה, מחלקת הרדמה ויחידת התאוששות.

הכנה לבדיקות ולניתוחים

כירורגיה כללית א' בילינסון

כירורגיה כללית ב' בילינסון