כללית און-ליין
פה ולסת
    מאת:
  • ד"ר יבגני וינברג, DMD, MSc, PhD, מומחה לפריודונטיה ומנהל התחום בבילינסון

נסיגת חניכיים

מהי נסיגת חניכיים? מהן הסיבות לנסיגת חניכיים? כיצד מטפלים בנסיגת חניכיים והאם חייבים ניתוח? ובכלל, האם ניתן למנוע את התופעה? ד"ר יבגני וינברג משיב על כל השאלות ועושה סדר

מהי נסיגת חניכיים?

הרבה פעמים אנשים מבלבלים בין שני המושגים: מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים, בעיקר מפני שנסיגת חניכיים יכולה להוות סימן למחלת חניכיים, אך יכולה גם להתרחש מסיבות אחרות, למשל כתוצאה מצחצוח שיניים חזק מדי, יישור שיניים ועוד.

מחלת חניכיים מתרחשת כשיש נסיגה של כל המנגנון שמחזיק את השיניים, כולל החניכיים עצמם, אך גם של העצם שמחזיקה את השיניים והרצועה שמחברת בין השן לעצם. למעשה המחלה נובעת מהחיידקים שהם לגמרי הגורם הראשון למחלה ובעקבותיהם, התגובה של הגוף אליהם.

אגב, יש אנשים שלא מצחצחים שיניים ואין להם מחלות ויש מי שמצחצחים היטב אבל התגובה של הגוף חריפה עד שהוא פוגע בחניכיים. מה שמלמד אותנו שהגנטיקה היא מרכיב חשוב נוסף בהתפתחות המחלה והנסיגה כאחד (אך לא בלעדי, כי הגורם הראשוני הוא חיידקים, ועל כן המחלה ניתנת לטיפול).

מחקר שנערך בקרב עובדי מטעי תה בסרי לנקה במשך 16 שנה העלה תוצאות מפתיעות. המקום נבחר כי בסרי לנקה אנשים לא צחצחו שיניים ולא הלכו לרופא שיניים.  10% מהאנשים שהשתתפו במחקר לא פיתחו מחלות חניכיים למרות החיידקים הרבים לעומת 10% שנשארו בלי שיניים בכלל. יתר ה- 80% פיתחו מחלות בדרגה זו או אחרת. כלומר החיידקים הם הגורם הראשוני אבל הנטייה הגנטית של הגוף היא זו שתקבע את חומרת המחלה.

כאשר יש נסיגה של כל מנגנון התמיכה (נסיגה שאותה ניתן לאתר באמצעות אבחון רופא מומחה), ולא רק נסיגת חניכיים, מדובר, במחלת חניכיים הנקראת בשפה המקצועית פריודונטיטיס.

איזה סיבות יש לנסיגת חניכיים?

כאמור, נסיגת חניכיים לאו דווקא נובעת מחיידקים. נסיגת חניכיים יכולה לנבוע מצחצוח חזק מדי, הרבה פעמים אחרי יישור שיניים או מדלקת מקומית באיזור.

איך מטפלים במחלת חניכיים?

מכיוון שהגורם הראשון למחלת החניכיים הוא חיידקים, הטיפול המקובל הוא ניקוי עמוק (נקרא בשפה המקצועית הקצעות שורשים) ובהמשך אם צריך אז ניתוח חניכיים. במקרה של נסיגת חניכיים הטיפול הוא באמצעות השתלת חניכיים שנעשה בניתוח במסגרתו לוקחים חניכיים מהחיך ומשתילים במקום בו מתרחשת הנסיגה.

האם מחלת חניכיים תלויה בגיל?

מחלת חניכיים תלויה, כאמור, בעיקר בחיידקים ובנטייה של הגוף להגיב לחיידקים. יש גם ילדים בגיל 12-14 שסובלים מנסיגת חניכיים אבל מרבית האנשים מבוגרים כי אצל הרוב מדובר במחלה כרונית שמתפתחת עם הגיל. ככל שהזמן עובר בלי טיפול נכון, צחצוח נכון, ביקורים קבועים אצל רופא חניכיים ושיננית כך הסבירות שהנטייה למחלה תגרום לביטוי קליני. כלומר, הגיל הוא לא גורם סיכון אלא שהוא מעלה את זמן החשיפה לחיידקים. ככל שאנשים נחשפים יותר זמן נחשפים אליהם אז המחלה מחמירה.

יש דרך למנוע מחלת חניכיים?

כדי למנוע את המחלה אנחנו צריכים לשמור על היגיינה בחלל הפה בבית ותחזוקה מקצועית במיוחד לאנשים שיש להם נטייה למחלה. כאשר אין כיסים עמוקים מתאפשר ניקוי יעיל וככה נמנע את המחלה. ככל שהמחלה מתקדמת כך גם התחזוקה צריכה להיות יותר קפדנית. אם ישנם כיסי חניכיים עמוקים במקרה של מחלה מתקדמת יהיה קשה לשמור במצב הזה על היגיינה בבית כי תמיד יהיו חיידקים והצחצוח לא יהיה יעיל ואז יש לעבור טיפול ניקוי עמוק (הקצעות שורשים) במרפאת השיניים או ניתוחי חניכיים כדי לצמצם את הכיסים ולבנות מחדש את המנגנון שאבד.

האם ניתן לערוך תיקון נסיגת חניכיים ללא ניתוח?

ברגע שהנסיגה מתרחשת, קשה להחזיר את המצב לקדמותו עד בלתי אפשרי. כאשר הנסיגה נראית לעין בעין של אדם שאינו רופא המצב כבר חמור. לכן, מי שיודע שיש לו נטייה למחלת חניכיים בגלל שיש מרכיב גנטי אז כדאי לבדוק את המצב וגם לשלוח את שאר בני המשפחה לבדיקה.

חשוב להדגיש שהבלבול בין מחלת חניכים לנסיגת חניכים עלול להטעות ולכן מתחייבת בדיקת רופא. כי בשעה שבמחלת חניכיים אפשר לטפל בלי ניתוח בצורה שמרנית למשל על ידי הקצעות שורשים, בנסיגת חניכיים עצמה אין דרך לטפל ללא ניתוח.

טיפול חדשני בנסיגת חניכיים

כיום יש שיטה חדשנית שאנו משתמשים בה בבילינסון בניתוח חניכיים: ניתוחים עם אמדוגיין. האמדוגיין הוא חומר ביולוגי שמעודד צמיחה מחדש של המנגנון שמחזיק את השיניים. מנגנון הפעולה שלו מדמה למעשה את ההתפתחות האמבריאונלית (חלבונים שמופרשים במהלך התפתחות השיניים ומעודדים את התפתחות הרקמות שמעגנות את השיניים לעצם הלסת).
אנחנו משתדלים לעשות ניתוח בהרדמה מקומית בשיטה זעיר פולשנית עם אמדוגיין. אנחנו  עובדים תחת הגדלה בלי להרים הרבה את החניכיים, נכנסים כירורגית במינימום שניתן ואז גם ההחלמה יותר קלה והתוצאות יותר טובות.

האם נסיגת חניכיים היא כואבת?

נסיגת חניכיים ומחלות חניכיים אינם מצבים כואבים אלא רק במצבים אקוטיים (למשל יצירת אבצס). הבעיה היא שבגלל שאין כאב מגיעים מאוחר לטיפול.

גם הניתוח לא כואב כי הוא מתרחש תחת אלחוש. אחרי האלחוש יכולה להיות תחושה של אי נעימות ובנוסף לאחר הניתוח יהיו תפרים. לאחר הניתוח יכולים להיות כאבים כמו אחרי כל פעולה בחלל הפה, כאבים בינוניים לא חמורים, יותר קלים מאשר עקירת שיניים.

בכאבים לאחר הניתוח מטפלים באמצעות משככי כאבים.

לסיכום, מחלת חניכיים ונסיגת חניכיים הן תופעות שיש להן נטייה גנטית וברגע שהנטייה קיימת היא איתכם לכל החיים. לכן, ברגע שאובחנה חובה להיות במעקב כל הזמן. אפשר להגיע למצב שהנסיגה יציבה ובשליטה וכמות החיידקים נמוכה בכדי לעורר החמרה של המחלה.

חשוב לציין שגם אחרי ניתוח יש מצב של נסיגה ולכן חשוב להיות במעקב אצל שיננית בתדירות אשר תלויה בכמה נטייה יש לכם וכמה המחלה מתקדמת  אבל בעיקרון רצוי כל 3 חודשים ללכת לשיננית ולהיבדק כל חצי שנה אצל רופא חניכיים.