כללית און-ליין
נפרולוגיה ויתר לחץ דם

דיאליזה

מהי דיאליזה, מי יזדקק לטיפול בה ומתי? ד"ר גבי מורדוכוביץ, מנהל מכון הדיאליזה בבילינסון עם כל התשובות על הטיפול מציל החיים שניתן לקבל בבית החולים או בבית

מהי דיאליזה?

ירידה בתפקוד הכליות בדרגה חמורה נקראת אי ספיקת כליות. התהליך יכול להתרחש במשך חודשים עד שנים ואז יקרא אי ספיקת כליות כרונית או במשך ימים עד שבועות ואז יקרא אי ספיקת כליות חריפה.
דיאליזה, וכמוה גם השתלת כליה, הם טיפולים הניתנים בשלב הסופי של מחלת כליות, רק כשהן כשלו לגמרי בתפקודן. טיפולים אלה הינם מורכבים ומצריכים כוחות רבים מהמטופל והקרובים לו, אולם הם מאפשרים המשך חיים ושילוב בחיי המשפחה והחברה.

מה תפקיד הכליות?

  1. לשמור על מאזן נוזלים בגוף.
  2. לנקות את הגוף מרעלים וחומרים לא נחוצים, עודפי מלחים, להפריש תרופות לאחר ספיגתן.
  3. לשמור על חומציות הגוף.
  4. להשתתף באיזון לחץ הדם.
  5. להשתתף בתהליך ייצור ויטמין D.
  6. להשתתף בתהליך יצירת כדוריות אדומות ע"י מוח העצם וזאת באמצעות הפרשת הורמון בשם אריטרופויאטין.


ירידה בתפקוד הכלייתי מוגדרת כעליה ברמת הקריאטינין והאוריאה בדם. הפגיעה בתפקוד הכלייתי יכולה להופיע למרות הפרשה תקינה של שתן.
כשתפקוד הכליות יורד בצורה משמעותית זה אומר שהכליות מגיעות בדרך כלל  לתפקוד של פחות מ-10 אחוז מסך התפקוד הכולל, שהוא 100 אחוז. בנוסף מופיעים סימנים וסימפטומים לירידה בתפקוד הכליות וביניהם ירידה בתיאבון, בחילות, הקאות, ירידה במשקל, גרד, קשיי נשימה, כאבים ממקור עצבי ברגליים ועוד. במצב זה יש להחליט על טיפול חילופי, במקום הכליות: דיאליזה באחת משתי שיטות: המודיאליזה או דיאליזה פריטונאלית (ציפקית) או לבצע השתלת כליה, מאחד המקורות: מהחי או מן המת.

איך מתקבלת החלטה לגבי טיפול בדיאליזה

צוות של המכון הנפרולוגי הכולל 4 מומחים: רופא, אחות, דיאטנית ועובדת סוציאלית מקבל את ההחלטה יחד לגבי כל מטופל ומטופלת. ההחלטה מתקבלת בהתאם לנתונים הרפואיים, הגיל, המצב הבריאותי (נלקחות בחשבון מחלות נלוות), המצב החברתי והמשפחתי.

הצוות דן עם המטופל/ת על האפשרות המתאימה ביותר עבורם. חשוב להדגיש ששיטות הטיפול יכולות להשתנות עם הזמן וגם להשלים זו את זו. למשל, המטופל/ת יכולים להתחיל טיפול בהמודיאליזה ובמקביל להתכונן להשתלת כליה, יכולים להתחיל בדיאליזה פריטונאלית (בבית) ובהמשך להמשיך בהמודיאליזה בבית החולים (או ההפך) או להתחיל עם השתלת כליה ובעתיד אם הכליה המושתלת מפסיקה לתפקד לעבור לטיפול בדיאליזה.

מה ההבדל בין המודיאליזה ודיאליזה פריטונאלית

המטרה של טיפול דיאליזה היא לנקות את הגוף מרעלים (טוקסינים), להוציא עודפי נוזלים ולספק למטופל/ת אמצעים חיוניים לתפקוד וביניהם סידן וביקרבונט. בשתי השיטות יש להשלים את הטיפול ע"י נטילת תרופות ושמירה על דיאטה כפי שהותאמה למטופל/ת על ידי הדיאטנית המלווה (שהיא כאמור, חברה בצוות המטפל).

המודיאליזה מתבצעת במרכז רפואי (בית חולים או קהילה), הטיפול ניתן ע"י צוות סיעוד מומחה בדיאליזה, בדרך כלל שלוש פעמים בשבוע, ארבע שעות בכל פעם.

בהמודיאליזה מחברים את המטופל/ת למכונת המודיאליזה, כאשר הטיפול מתבצע ע"י סינון של דם המטופל/ת ע"י מסנן (פילטר) שמנקה את הדם ומחזיר אותו יותר נקי לגוף המטופל.

בדיאליזה פריטונאלית המטופל מבצע את הטיפול בביתו וזאת לאחר שעבר הדרכה ותהליך למידה ע"י הצוות הרפואי אשר הוסמך להדריך אותו בתהליך זה. הטיפול מתבצע ע"י הזלפת נוזלים לחלל הבטן של המטופל, דרך צינור קבוע (קטטר) שהוחדר לפני כן בניתוח פשוט בהרדמה מקומית לחלל הבטן. לאחר תהליך הלמידה, המטופל מבצע את הטיפול בביתו ומגיע לבית החולים לביקורת תקופתית חודשית.

ההתאמה של תכנית הדיאליזה, הן המודיאליזה והן פריטונאלית, היא פרטנית. ההתאמה נעשית לכל מטופל/ת בנפרד ונקבעת לפי הגיל, מחלות נלוות, תוצאות בדיקות דם ועוד.

איך פועלת הדיאליזה

רוב הרעלים (טוקסינים) מפונים מהגוף דרך סינון במסנן (פילטר) או דרך מעבר בקרום בחלל הבטן.
עודפי הנוזלים מפונים מהגוף ע"י לחץ (דומה לוואקום) שנקרא לחץ הידרוסטטי (בהמודיאליזה) או לחץ אוסמוטי (בדיאליזה פריטונאלית).

האם טיפול דיאליזה כואב?

בדרך כלל הטיפול לא כואב, פרט להחדרת מחטים לצורך משיכת הדם לצורך טיפול בהמודיאליזה. אם הכאב של החדרת המחט הוא חזק, אפשר לנסות להרדים את המקום ע"י משחות אלחוש למטרת זאת.
תופעות לוואי אחרות הן ירידה בלחץ הדם, כאבי ראש ובחילות. תופעות אלה מופיעות על פי רוב בטיפולים הראשונים.

מה עושים בזמן הטיפול, איך מעבירים את הזמן?

בהמודיאליזה יושבים או שוכבים על פי רוב 4 שעות ברציפות. יש מטופלים שישנים, צופים בתוכניות בטלוויזיה, קוראים עיתון או ספר, גולשים באינטרנט או משוחחים בטלפון או משוחחים עם השכן שיושב בסמוך אליהם במהלך הטיפול.

בדיאליזה פריטונאלית המטופל נמצא בביתו ובזמן שמתבצע הטיפול הוא יכול להמשיך בפעילות היומית הרגילה. הן בעבודה, בקריאה, בצפייה, בשיחה, בבישול, או בכל פעילות אחרת שהוא רגיל לבצע בביתו או בעבודתו.

מה תפקיד הדיאטנית והעובדת הסוציאלית בתהליך?

הדיאטנית הנפרולוגית מתאימה דיאטה לכל מטופל באופן אישי, בהתאם לטעמו הקולינרי ולפי המשקל ותוצאות הבדיקות שכוללות את רמות הזרחן, האשלגן, והחלבונים. התפריט הוא אישי ואין להעביר תוכנית תזונתי ממטופל למטופל.

כיום אנחנו יודעים ומבינים שתחילת טיפול בדיאליזה גורמת לשינוי בהרגלי החיים, לא רק של המטופל, אלא של כל בני הבית. העובדת סוציאלית עוזרת למטופל ולקרוביו בהבנת המצב החדש, מדריכה איך להתמודד עם הקשיים החדשים, עם צורת החיים החדשה. בנוסף, חשוב להתייעץ עם העובדת הסוציאלית לגבי ההטבות שהמחוקק קבע לחולי כליות וחשוב לדעת למשל שכל מטופל דיאליזה נחשב לנכה בדרגה של 100 אחוז.