חיפושים נפוצים

אפס הפרדה

במצב של אפס הפרדה האם ותינוקה אינם נפרדים לרגע, ומרגע הלידה נשארים יחד לאורך כל התהליך ועוברים למחלקת יולדות ללא העברת היילוד לתינוקיה.

אפס הפרדה

כיצד מתקיים תהליך אפס הפרדה?

לאחר הלידה נותרים האם ותינוקה למשך כשעתיים בחדר הלידה, בזמן הזה מונח התינוק על אמו במה שמכונה "עור לעור" (Skin to skin). תנוחה זו תורמת רבות ליצירת הקשר הראשוני והחיבור הרגשי בין השניים, התינוק מתחמם באופן טבעי מחום גופה של האם ויונק ממנה במידה וזה רצונה. לאחר כשעתיים מובלים השניים יחד למחלקת היולדות, בליווי אחות ממחלקת יולדות וסניטר, שם עובר היילוד, לצד הוריו, את סדרת הבדיקות, המדדים, החיסונים במידה וההורים מעוניינים בכך (לא רוחצים בקבלה באפס הפרדה). בסיום התהליך בוחרים האם והמלווה שלה האם הם מעוניינים בביות מלא, ביות גמיש, או ביות חלקי בזמן השהייה שלהם במחלקה.

ביות מלא

ביות מלא הוא מצב שבו האם ותינוקה נמצאים יחדיו, זה לצד זו, במשך כל שעות היממה ולאורך כל תקופת האשפוז במחלקת היולדות למעט הקבלה הראשונית של התינוק בתינוקייה לאחר הלידה. בבילינסון ביות מלא יכול להתקיים בכל אחת ממחלקות היולדות (על כך בהמשך).

ביות חלקי

לרשות היולדת והמלווה שלה עומדת גם האפשרות לבחור בביות חלקי, המאפשר לאם לשהות לצד תינוקה במשך רוב שעות היום (פרט לשעות 16:00-14:00). ובמהלך הלילה ישן היילוד בתינוקייה, תחת השגחת צוות סיעודי מוסמך ומיומן. שיטת ביות זו מאפשרת לאם להתאושש מהלידה ולנוח לקראת החזרה הביתה.

ביות גמיש

לרשות היולדת והמלווה שלה עומדת גם האפשרות לבחור בביות גמיש, שמאפשר לאם לשהות לצד תינוקה כרצונה ולהשיבו לתינוקייה כרצונה. 

* בית החולים בילינסון מעודד את חופש הבחירה וזכות בחירת ההורים לכל שיטת ביות שיבחרו עם או בלי אפס הפרדה

מהם היתרונות באפס הפרדה?

על-פי מחקרים תינוקות השוהים לצד אמם באופן רציף מרגע הלידה מתחילים לינוק מוקדם יותר. הקרבה לאם וההנקה הראשונית תורמים להאצת רפלקס היניקה של התינוק, דבר שמקל על תהליך ההנקה גם בהמשך.
מבחינה בריאותית תינוקות ששוהים באפס הפרדה נמצאו בעלי רמת סוכר, לחץ דם וחום גוף מאוזנים יותר, כמו גם מדדים פיזיולוגיים נוספים שמתייצבים מהר יותר.
מבחינה רגשית נמצא כי הורים שבחרו באפס הפרדה גילו ביטחון עצמי רב יותר ומיומנות גבוהה יותר בבואם לטפל בתינוקם.

האם יש חסרונות לאפס הפרדה?

תהליך הלידה הוא ארוך, מורכב, מתיש ומלווה בכאב פיזי גדול. לעתים הכוחות הנפשיים והגופניים של היולדת לא עומדים לה כדי לשהות לצד תינוקה בשעות שלאחר הלידה והיא זקוקה למעט מנוחה. לכן בבית החולים לנשים בבילינסון מעודדים את חופש הבחירה של היולדת בנושא אפס הפרדה.

באילו מקרים לא מתאפשרת אפס הפרדה?

אפס הפרדה אינה מתאפשרת רק מסיבות רפואיות הקשורות ביולדת או בתינוקה. המדיניות בבילינסון היא לאפשר עד כמה שניתן את חופש הבחירה בנושא אפס הפרדה, אך ישנם מקרים שבהם הדבר אינו מתאפשר מסיבה רפואית לאם או ליילוד.

האם תיתכן אפס הפרדה בניתוח קיסרי?

ניתן לבצע תהליך אפס הפרדה עם מלווה. בתום הלידה בן הזוג או המלווה לא נפרדים לרגע מהתינוק ועוברים ביחד למחלקת יולדת שבה היולדת תתקבל

 המפגש בין האם לתינוקה מתרחש בשנית במחלקת היולדות לאחר התאוששות היולדת

אפס הפרדה בבילינסון

בית החולים ליולדות בבילינסון מכיר בחשיבות הרבה של אפס הפרדה, לשם כך הוקמה בבית החולים בשנת 2015 מחלקת בוטיק מיוחדת (מחלקה ד'), המיועדת להורים שבוחרים באפס הפרדה. כיום, בעקבות הביקוש הרב הורחבה האפשרות באפס הפרדה גם למחלקות נוספות. צוות מחלקה ד' מעודד את המלווה להישאר לצד האם ותינוקה לאורך כל שעות היממה ולשם כך מוצבת בחדרים כורסה שנפתחת למיטה, עליה מוזמן המלווה לישון במהלך הלילה.
מחלקת הבוטיק נבנתה במטרה לאפשר להורים את התנאים הטובים והנוחים ביותר. כל הטיפולים מתקיימים בחדר היולדת וכך גם ביקורי הרופאים. במחלקה לא קיימת תינוקייה ומי שמעוניינת לעבור לביות חלקי תיאלץ לעבור מחלקה.
נשים המעוניינות לשהות במחלקה ד' אינן צריכות להירשם מראש והאשפוז הוא על בסיס מקום פנוי, במידה והמחלקה מלאה, ניתן ליישם אפס הפרדה ביולדות א' ובמידת הצורך גם ביולדות ב' .