כללית און-ליין
שירותים מחוץ לסל
זימון תור פנייה ליחידה

כיצד מגיעים לשירות

משרד המערך לגסטרואנטרולוגיה, בניין מרפאות חוץ, קומה 2

בדיקת "זמן מעבר במעי הגס" - TRANSIT TIME

מהי בדיקה זאת?

בדיקת זמן מעבר הינה בדיקה אבחנתית להערכת משך התרוקנות המעי הגס אצל מטופלים הסובלים מעצירות כרונית. מטרת הבדיקה היא לאבחן באיזה סוג של עצירות מדובר ועל ידי כך להתאים את הטיפול. תהליך הבירור פשוט ואינו כולל הכנה מיוחדת מעבר לכך שיש לבלוע קפלייה בגודל רגיל ולבצע צילום בטן סקירה בודד, 5 ימים לאחר מכן.
בדיקת זמן מעבר במעי הגס איננה כלולה בסל התרופות של הקופה ולפיכך יהיה עליך לרכוש את הקפלייה במשרד המערך לגסטרואנטרולוגיה, שבמרכז רפואי רבין, בית החולים בילינסון. מזכירות המערך יציידו אותך בדף הדרכה ובטופס לצילום בטן סקירה אותו תוכל לבצע באזור מגוריך. מאחר ומדובר בצילום פשוט, לרוב אין צורך בתיאום מראש לצילום זה. כאמור, את הצילום מבצעים כעבור 5 ימים. שים לב – רצוי לבלוע את הקפלייה בימים שלישי עד שבת בכדי שמועד צילום הרנטגן לא יהיה בסוף שבוע.

מה ניתן ללמוד מצילום זמן מעבר?

הקפלייה מכילה חלקיקים זעירים אשר ניתן לזהותם באמצעות צילום הרנטגן. חלקיקים אלו אינם גורמים כל נזק ויוצאים מהמעי עם הצואה. על פי ריכוז החלקיקים במעי אפשר לחלק את העצירות למספר סוגים כגון – עצירות עם זמן מעבר תקין, מאורך או חסימתי. בהתאם לממצאים אלו ניתן לכוון את הטיפול בעצירות.

על מה יש להקפיד במהלך הבדיקה?

חשוב לזכור כי במהלך ימי הבדיקה ועד לצילום, יש להימנע משימוש בחוקנים, חומרים משלשלים או משימוש בנרות לשם התרוקנות. כמו כן, יש להימנע מביצוע בדיקות הדמיה אחרות המכוונות לבטן או למערכת העיכול הכוללות שימוש בבריום ובחומרי ניגוד בשתייה (CT, חוקן באריום, בליעת באריום, פסג' מעי דק, צילומי קיבה). אין הגבלה תזונתית או הגבלה אחרת כלשהי במהלך הימים בהן מתבצעת הבדיקה, חשוב - אסור לבצע את הבדיקה במידה והינך בהיריון!

לאחר ביצוע הצילום יש להביא את הדיסק למזכירות המכון לגסטרואנטרולוגיה. פענוח התוצאות יישלח אליך בדואר כולל המלצות להמשך בירור במידת הצורך.

בברכה
צוות השירות לתנועתיות מערכת העיכול