כללית און-ליין
מחלקות ומרפאות
זימון תור פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

טלפונים:
03-9376472 - מנהל המחלקה
03-9376472 - מזכירה
03-9376528/6476 - מרפאת מועמדים להשתלה ומתאמת השתלות
03-9377481 - מעקב מושתלים וייעוץ נפרולוגי
פקס:
03-9376582 - מנהל מחלקה
03-9376473 - מרפאת מועמדים להשתלה ומתאמת השתלות
03-9376481 - מעקב מושתלים וייעוץ נפרולוגי

דואר אלקטרוני:
מרפאת טרום השתלות - thb@clalit.org.il
רחל מיכוביץ - מתאמת השתלות -rachelmi@clalit.org.il
ענת בריגר - מתאמת השתלות כליה - Anatb4@clalit.org.il
סיגל כהן - מתאמת השתלות כבד - Sigalc@clalit.org.il
תיקי משרקי - מתאמת מושתלים  050-4065255 - Tikim@clalit.org.il

שעות ביקור

ביקור משפחות:
18:00-16:00

מסירת מידע למטופל:
בכל ימות השבוע בשעות אחה''צ.

ביקור רופאים:
ביקור ''גדול'' 08:00 - 10:00
ביקור ''קצר'' 14:30 - 15:00

כיצד מגיעים למחלקה

בניין גור שאשא, קומה 5

מחלקת השתלות - בילינסון

מנהל המחלקה: ד"ר אביתר נשר

על המחלקה

מחלקת השתלות האיברים בבילינסון הוקמה בשנת 1982 ומאז תחילת פעילותה ועד לסוף שנת 2017 בוצעו בה למעלה מ:
3,700 השתלות כליה
700 השתלות כבד
50 השתלות כליה-לבלב
2 השתלות מעי דק

השתלות בילדים מבוצעות במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל ע"י צוות המנתחים של המחלקה ועד כה בוצעו למעלה מ-700 השתלות של כליה וכבד בילדים.
מחלקת השתלות מבצעת כ-70% מכלל ניתוחי השתלות הכליה והכבד המבוצעים בארץ.
מחלקה זו היא המחלקה היחידה בארץ שמרכז פעילותה הוא השתלות איברים.
בכל שבוע מבוצעים בממוצע כ-4 ניתוחי השתלה וניתוחי כבד.
המחלקה האשפוזית כוללת 20 מיטות בהם מאושפזים החולים מיד לאחר ההשתלה.
מחלקת השתלות היא חלק ממערך רב-מקצועי הכולל רופאים כירורגים משתילים, רופאים מומחים למחלות כליה וכבד, אונקולוגים, אחיות ומתאמות השתלה.
המחלקה נתמכת בשירותי רנטגן מתקדמים, מחלקת טיפול נמרץ, מעבדה לסיווג רקמות ומעבדות כלליות.

מחלקת ההשתלות בבילינסון הביאה לראשונה בישראל מספר פריצות דרך, ביניהן:

 • ניתוחי השתלה מהחי של כליה וכבד שאינם תואמים בסוג הדם
 • השתלת אונות כבד
 • השתלות מוצלבות
 • השתלת דומינו של כבד
 • השתלות משולבות של: כבד-כליה, לב-כליה, כבד וריאה

למחלקת ההשתלות שבבילינסון יש שם עולמי כמובילה בתחום ההשתלות בארץ.
מחלקת ההשתלות שבבילינסון היא המחלקה היחידה בישראל שקיבלה הכרה של ההסתדרות הרפואית בישראל להכשרת רופאים משתלמים. עד כה סיימו השתלמות זו כ-10 רופאים מהארץ ומחו"ל.

השתלות כליה

השתלה מתורם חי

במחלקה מבוצעות באופן סדיר בכל שבוע 3-2 השתלות כליה מתורם חי (תרומה מקרוב משפחה או חבר). החולה המועמד להשתלה עובר בדיקה במרפאה ע''י רופא ומתאמת השתלות וכן מקבל חוברת מידע. בהמשך, מופנה החולה להשלמת בדיקות רפואיות עפ"י הצורך ומבצע, במעבדה לסיווג רקמות שבבית החולים, בדיקת התאמת רקמות למול התורם. התהליך המורכב של הכנת ההשתלה מלווה בליווי צמוד של מתאמות המועמדים להשתלה ומגובה בסיוע טלפוני ובדואר אלקטרוני לכל שאלה.
הוצאת הכליה מהתורם מבוצעת בניתוח לפרוסקופי שמפחית את מידת הכאב ומביא להתאוששות מהירה לאחר הניתוח (4-3 ימי אשפוז). החולה העובר השתלת כליה מועבר לאחר התאוששותו לאשפוז במחלקת השתלות ומקבל טיפול ע"י צוות מיומן בעל ניסיון רב בטיפול בחולים מושתלים.
משך האשפוז הממוצע הוא כשבוע ימים ולאחר מכן מופנה המטופל למרפאת המעקב למושתלים שבמכון לנפרולוגיה. במרפאת המושתלים ניתן טיפול מקצועי ע''י נפרולוגים מומחים בתחום ההשתלות המקדישים את כל זמנם לטיפול בחולים מושתלים וכן הדרכה וליווי צמוד של מתאמת המושתלים.
השתלות מנפטר מבוצעות לפי זמינות תורמים. במחלקת ההשתלות שבבית החולים בילינסון, שהוא הגדול מבין 6 מרכזי ההשתלה בישראל, מבוצעים כ-120 השתלות כליה מתורם חי וכן כ-70-60 השתלות מתורם נפטר בשנה.
מחלקת ההשתלות צברה ניסיון רב בביצוע השתלות כליה מן החי לחולים נשאי נוגדנים ולחולים ותורמים שאינם מתאימים בסוג הדם. בנוסף, בכדי להגדיל את הסיכוי לעבור השתלה מציעה המחלקה השתלבות בתכנית להשתלה צולבת שבה נעשה למעשה ''חילופי זוגות'' בין זוגות של תורמים ומקבלים, שאינם מתאימים בסוג הדם או בסיווג הרקמות.

השתלה מנפטר

חולים העוברים דיאליזה ואין להם בנמצא תורם נרשמים כמועמדים להשתלה לאחר ביצוע מקיף של בדיקות הכנה להשתלה דרך יחידת הדיאליזה בה הם מטופלים. אנו מזמינים כל מועמד להשתלה בתום הבדיקות למרפאת המועמדים להשתלה בכדי לרשום אותו ברשימת הממתינים הארצית של משרד הבריאות. יש לציין שקיימת העדפה בהקצאת איברים מנפטר לחתומים על כרטיס תורם (מינימום זמן חתימה 3 שנים) וכן לחולים שקיבלו תרומה מקרוב משפחה.
משך ההמתנה הממוצע להשתלה מנפטר עומד כיום על כ-5 שנים ולעיתים מגיע גם עד ל-10 שנים בהתאם לסוג הדם. כליות מנפטר מועברות לחולים עפ"י שיטת הקצאה הלוקחת בחשבון מספר גורמים: גיל, משך דיאליזה, נוכחות נוגדנים וכן חתימה על כרטיס תורם ועבר של תרומה במשפחה. המועמדים הממתינים להשתלה נקראים לביקורת פעם בשנה ועליהם לחזור על בדיקות אקו לב ומיפוי לב.

השתלת כליה - סכמה
השתלת כליה (סכמה)

 

לסרטון וידאו - "לראשונה בישראל - השתלת כליה משולשת בבילינסון" - לחץ/י כאן

השתלות כבד

במחלקת השתלות נצבר הניסיון הגדול בארץ בביצוע השתלות כבד, עד סוף 2017 בוצעו מעל ל-700 השתלות כולל 102 השתלות של אונות כבד מתורם חי במבוגרים ובילדים. החולים המועמדים להשתלה עוברים הערכה ראשונית במרפאת המועמדים להשתלה, בה נעשית היכרות עם הצוות המטפל. החולה הממתין להשתלה מקבל ליווי צמוד של 24 שעות ביממה למענה לכל בעיה ממתאמת המועמדים להשתלה. הצוות המטפל בחולה לפני ולאחר השתלת כבד כולל רופאים מומחים בכירורגית השתלות מהמחלקה ומומחים במחלות כבד ממכון הכבד, שרכשו הכשרה ומיומנות בחו''ל. התוצאות בהשתלות כבד המבוצעות בבילינסון דומות לאלו של מרכזי השתלה מובילים בעולם.
חולים שעברו הערכה לפני השתלת כבד מקבלים חוברת הסבר, ומוכנסים לרשימת הממתינים להשתלה. מיקום החולה ברשימה נקבע עפ"י תוצאות בדיקות הדם התקופתיות הקובעות את הניקוד של כל חולה וחולה (ניקוד MELD). חולים עם גידול בכבד מקבלים עדיפות במתן ניקוד נוסף. עד להשתלה יעברו חולים עם גידולי כבד בדיקות דימות תקופתיות (אולטרסאונד, CT או MRI) וטיפול מקומי לא ניתוחי להרס הגידול כמו אמבוליזציה, הקרנה או גלי רדיו RF. זמן ההמתנה עד להשתלה משתנה בהתאם לסוג הדם ולמצב החולה. לחולים הנמצאים בהמתנה ולהם סיכוי נמוך להגיע להשתלה בזמן סביר מוצעת אפשרות חלופית של השתלת אונת כבד מקרוב משפחה.
לאחר ההשתלה מועבר החולה לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ למשך 4-1 ימים ומקבל טיפול ע''י אחות צמודה. בהמשך, מועבר החולה למחלקה לאשפוז למשך 4-2 שבועות. בעת השחרור מקבל המטופל הדרכה ע''י הצוות הסיעודי במחלקה ומופנה לביקורת ולמעקב של מרפאת המושתלים במכון הכבד.

פיצול כבד - סכמה
 

השתלת כבד מתורם חי

השתלת כבד מתורם חי מבוססת על עקרון של מתן חלק של כבד של אדם בריא לחולה המועמד להשתלת כבד. בהיעדר מספיק תרומות מהמת יש כיום מגמה כלל עולמית לעבור לשימוש בהשתלת אונת כבד. בארץ מודגש עוד יותר הצורך לשימוש בהשתלה מתורם חי בשל ההמתנה הממושכת להשתלה עם סיכון גבוה לתמותה במהלך ההמתנה.  
צוות מחלקת השתלות בבילינסון מעמיד שני צוותים נפרדים ומיומנים לביצוע השתלות אלו בו-זמנית לאחר צבירת ניסיון של מעל 100 השתלות מסוג זה.

 1. אפשרות לבחירת מועד ההשתלה המתאים לפני הידרדרות במצב הכללי של החולה.
 2. ביצוע ההשתלה בשעות היום ולא באופן דחוף בשעות הלילה.


איכות הכבד מתורם חי שנבדק באופן קפדני טובה יותר מאיכות הכבד מתורם מת הבא בד"כ מתורמים מבוגרים יותר עם מחלות רקע כגון סכרת ויתר לחץ דם.
סוג השתלה זה מוצע לחולים שיש להם תורם קרוב משפחה בריא מעל גיל 18 ועד גיל 65, ללא עבר רפואי וללא השמנת יתר. התורם עובר תהליך הערכה מרוכז הכולל הסבר מפורט על הסיכונים וכן בדיקות דם והדמיה של הכבד הנעשות במרוכז באשפוז יום.
למעוניינים באפשרות זו יש לתאם פגישה עם אחת ממתאמות טרום השתלה.

השתלות לבלב

השתלות כליה-לבלב מוצעות אך ורק לחולי סוכרת נעורים מסוג I החולים המועמדים להשתלה עוברים בדיקות הכנה הכוללות בדיקת לב ובדיקת כלי דם בנוסף לבדיקות הדם השגרתיות. משך ההמתנה עד להשתלה משתנה בהתאם לסוג הדם ועומד בממוצע על כ- 18 חודש. החולה העובר השתלה מאושפז למשך 72-24 שעות בטיפול נמרץ או בהתאוששות ומועבר בהמשך למחלקה שם יאושפז בממוצע למשך כ-3 שבועות. המעקב לאחר ההשתלה מתבצע במרפאת המושתלים במכון לנפרולוגיה.
 

השתלות בילדים

המחלקה משמשת מרכז ארצי של: השתלות כליה בילדים, השתלות כבד בילדים וכן השתלות מעי בילדים המופנים מכל חלקי הארץ. המערך הרב מקצועי במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל מטפל בילדים עם מחלות כבד ומחלות כליה לפני ולאחר השתלה במסגרת המכון לנפרולוגיה לילדים מכון לגסטרואנטרולוגיה לילדים.
 

ניתוחי כבד

במחלקה מבוצעים גם ניתוחי כבד לגידולים ראשוניים ממאירים ושפירים של הכבד וכן ניתוחי תיקון דרכי מרה.
ניתוחים אלו מבוצעים כיום בחלקם הגדול בשיטה הלפרוסקופית. 

מרפאות השתלות:

 • מרפאת טרום השתלה (מחלקת השתלות) פועלת בימים א', ג', ד' – לפי תיאום טלפוני: 03-9376528.
 • מרפאת מעקב מושתלי-כליה במכון לנפרולוגיה.
 • מרפאת מעקב מושתלי-כבד במכון הכבד.
   

פעילות אקדמית:

המחלקה מסונפת לביה''ס לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב. רופאי המחלקה מרצים ומדריכים סטודנטים לרפואה מאוניברסיטת ת''א. לאורך השנים מספר בוגרי ביה"ס לרפואה ביצעו את עבודת הגמר לתואר במחלקה. בנוסף, רופאי המחלקה פעילים מאוד בכינוסים מדעיים בארץ ובחו"ל, ומציגים את תוצאות מחקריהם. בשנים 2016-2005 פרסמו רופאי המחלקה יותר מ-50 מאמרים מדעיים, רובם בביטאונים בינלאומיים.

 

צוות המחלקה


מנהל המחלקה:
ד"ר אביתר נשר

מנהלת מרפאת מושתלים:
ד''ר רותי רחמימוב - מנהלת היחידה להשתלות כליה במערך לנפרולוגיה

רופאים בכירים:
ד''ר סיגל איזנר - אחראית על השתלות הכליה בילדים
ד"ר מיכאל גורביץ' - אחראי על השתלות כבד בילדים
ד"ר אביעד גרביץ
ד"ר ולדימיר טנק
ד"ר ודים מז'יבובסקי - רופא משתיל

אח אחראי:
מוחמד חדיג'ה

סגנית אח אחראי:
אורנית גיל חתוכה

מתאמת אחראית על מרפאת טרום השתלה:
רחל מיכוביץ - rachelmi@clalit.org.il

מתאמת השתלות כליה מהחי:
ענת בריגר - Anatb4@clalit.org.il

מתאמת השתלות כבד:
סיגל כהן Sigalc@clalit.org.il

מרפאות מעקב לאחר השתלה:
מתאמת מרפאת מושתלי כליה:
תיקי משרקי - Tikim@clalit.org.il

מתאמת מרפאת מושתלי כבד:
יעל חריף - Yaelhar@clalit.org.il

אחות אחראית מרפאה להשתלות איברים:
תיקי משרקי

מזכירת מנהל:
חגית שמעוני - hagitsh@clalit.org.il

מזכירות המחלקה:
דיקלה גורי