כללית און-ליין
חיפושים נפוצים

אבנים בכליות ובדרכי השתן

אבנים בכליות אלו הם גבישים קטנים שנוצרים ממלחים שונים הנמצאים בשתן ובמשך הזמן מתגבשים לאבנים הנצמדות לתאים המצפים את הצנרת בכליה. כאשר האבנים ניתקות מנקודת העיגון שלהן ונודדות במורד השופכן לכיוון כיס השתן הן גורמות לכאבים עזים ויכולות לחסום את הכליה.  . על-פי מחקרים רפואיים כ-12% מהגברים ו-7% מהנשים יסבלו במהלך חייהם לפחות פעם אחת מאבנים בכליות ובדרכי השתן. ישנם סוגים רבים של אבנים בכליות, אולם המקרה השכיח ביותר (כ-70%) הוא אבנים המכילות מלחי סידן.

מהם התסמינים לאבנים בכליות?

 • דימום בשתן
 • כאבים עזים במותן
 • בחילות והקאות
 • דלקות בדרכי השתן
 • לעתים אין כל תסמינים

האם אבנים בכליות הן מסוכנות?

אבנים בכליות עלולות לגרום לפגיעה קשה בתפקוד הכליה, בעקבות חסימה מתמשכת. במקרה כזה, גם לאחר הסרת החסימה, הכליה לא תשוב לתפקוד מלא.

כיצד מאבחנים אבנים בכליות?

האמצעי העיקרי לאבחון הוא בדיקת הדמיה. מטרת בדיקות ההדמיה היא לאבחן את סוג האבן. הבדיקות השכיחות הן:

 • צילום בטן "ריק": צילום רנטגן של הבטן
 • בדיקת אולטרסאונד של הבטן
 • בדיקת CT של הבטן

 בנוסף נדרשות לבירור  בדיקות דם ושתן.

דרכי הטיפול העיקריות באבנים בכליות

 • ריסוק בשיטה חוץ גופית: מיועד לטיפול באבנים קטנות (עד 2 ס"מ)  באופן יחסי בכליה או בשופכן..  זוהי שיטת הטיפול היחידה שאיננה פולשנית ובה מכשיר הריסוק מוצמד למותן של המטופל וגלי ההדף מפוררים את האבן. הפעולה נעשית בהרדמה כדי למנוע תזוזה של המטופל. פעולה זו אינה כרוכה באשפוז ומספר שעות לאחריה המטופל יכול לשוב לביתו. יש לזכור שתוצאות פעולה זו אינן וודאיות מאחר וגורמים שונים משפיעים על יכולת גלי ההדף לפורר את האבן.
  יש חשיבות גדולה לאיכות מכשיר הריסוק. סיכויי ההצלחה תלויים בסוג האבן ובמבנה הגוף של החולה, אך לא פחות מכך במכשיר הריסוק. בבית החולים השרון הוכנס לאחרונה מכשיר ריסוק האבנים המהווה את הטכנולוגיה המתקדמת בארץ לרווחת החולים..  
  אורטוסקופיה מיועדת למטופלים עם אבנים בשופכן ובכליה . מדובר ניתוח זעיר פולשני שבו מוחדר  מכשיר קטן בשם אורטרוסקופ המסוגל לנווט בצינורות הכליה. דרך המכשיר מעבירים סיב  לייזר שמרסק את האבניםואת חלקי האבן מוציאים באמצעים שונים. שיעור ההצלחה של ניתוח זה גבוה יותר מהריסוק החוץ גופי, אך כרוך בחדירה למערכת שלאחריה בד"כ יש צורך בהשארת צנתר פנימי (סטנט) למספר ימים.
 • PCNL הוצאה מלעורית של אבנים: ניתוח זה מיועד להוצאת אבנים גדולות בכליה (2 ס"מ ויותר), או במקרים שבהם הפעולות הקודמות נכשלו. מדובר בניתוח זעיר פולשני בו מייצרים נתיב לכליה מהמותן בחתך זעיר של כ-1 ס"מ ודרכו מעבירים שרוול מיוחד עד לצנרת הכליה. דרך השרוול מוחדר טלסקופ מיוחד ואמצעי ריסוק המאפשרים לפורר את האבן ולשאוב את הפירורים בו זמנית.. שיעור ההצלחה של ניתוח זה הוא הגבוה ביותר מבין האפשרויות השונות  אולם משך האשפוז ארוך יותר והסיכון לסיבוכים כגון דימום או זיהום בדרכי השתן גבוה יותר  .

האם אבנים בכליות הן מחלה כרונית?

בהחלט כן. שיעורי החזרה של אבנים בכליות הם 10% בשנה, משמע אחרי 5 שנים 50% מהמטופלים יסבלו מהיווצרות אבנים חדשות.

כיצד מטפלים באבנים כרוניות בכליות?

בעיקר טיפול מניעתי. בבית החולים השרון מתבצעים הבירור לסיבת היווצרות האבנים בכליות והטיפול המניעתי כחלק שגרתי לכלל החולים המטופלים. על פי תוצאות הבירור אפשר להתאים טיפול אישי למטופל ולבעיה ממנה הוא סובל. בנוסף, ישנן פעולות מניעתיות הנכונות לכלל המטופלים הסובלים מאבנים כרוניות בכליה:

 • שתיה מרובה
 • הפחתה בצריכת מלח וחלבון, בעיקר חלבון מהחי.
 • הימנעות מצריכת תרופות העלולות לגרום להיווצרות אבנים בכליות.

המרפאה לטיפול באבני כליה בבית החולים השרון
המרפאה לטיפול באבני כליה והיחידה לאורולוגיה זעיר פולשנית בבית החולים השרון מעניקות שירות לכ-3,000 מטופלים בשנה ומבצעות כ-700 ניתוחים לריסוק והוצאה של אבני כליה. במסגרת זו מפעילה היחידה חדרי ניתוח חדשים הכוללים את מכונת ריסוק האבנים (shock wave) החוץ גופית המתקדמת ביותר בישראל. בנוסף, בית חולים השרון הוא היחיד בישראל שמבצע כריתת פרוסטטה (ערמונית) באמצעות לייזר, שיטה שמאפשרת לטפל בפרוסטטות גדולות שעד היום חייבו ניתוח פתוח.
ביחידה, שמשמשת כמרכז הדרכה בינלאומי המוכר על-ידי האיגוד האנדואורולוגי העולמי, פועלים 4 רופאים מומחי אבנים וצוות אחיות מיומן.

ליצירת קשר וקביעת תור:

אחות מתאמת (לפרטים) נווה בראון. מענה טלפוני בימי שני וחמישי 15:00-08:00
03-9372506
ניתן לשלוח פקס בכל ימי השבוע 03-9372633
מזכירת המרפאה: שירלי הפנר: 03-9372256 ימים א'-ה' 15:00-08:00