כללית און-ליין
חיפושים נפוצים

גידולי עיניים

גידול בעין:

המרכז לגידולי עיניים בבית החולים בילינסון מעניק למטופל שירות מקיף, החל משלב האבחון ועד למעקב שוטף שלאחר ההחלמה. במרכז פועל צוות מיומן ומנוסה הכולל חמישה רופאים מומחים, שנהנים משיתוף פעולה הדוק עם מרכז דוידוף לסרטן, בית חולים השרון ומרכז שניידר לרפואת ילדים. שיתוף פעולה זה כולל ישיבות משותפות וגיבוש דרכי טיפול המותאמות לכל מטופל באופן אישי. בילינסון נוקט בגישה שבה המטופל נמצא בראש סדר העדיפויות וזוכה לכל התנאים והשירותים הדרושים לו כדי להחלים. החל מתיאומים בירוקרטיים עם המחלקות האחרות ועד לבדיקות מורכבות. במרכז לגידולי עיניים ניתן למצוא את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר כיום והקשר ההדוק עם מרכז דוידוף לחקר הסרטן מעניק למטופל את המעטפת הרחבה והמקצועית ביותר בישראל.

מהם סוגי הגידולים בעיניים?

את גידולי העיניים והעפעפיים אפשר לחלק ל-3 קבוצות עיקריות:

 1. גידולים בעפעפיים - מדובר בגידולים שניתן לזהותם בקלות. הם מופיעים על העפעף עצמו בצורת גוש או פצע ולרוב מדובר בגידולים שפירים, שמוסרים בצורות טיפול שונות. עם זאת, ישנם מקרים נדירים שבהם מתגלים הגידולים הללו כממאירים.
  המרכז לגידולי עיניים בבילינסון מטפל בכל שנה במאות בני אדם שנמצאו אצלם גידולים בעפעפיים. 98% מאותם טיפולים מסתיימים בהצלחה.
  ישנן מספר אפשרויות להסרת גידול בעפעפיים:
  הקפאה בחנקן, טיפול במשחות שונות ואפילו פילינג, אולם לרוב מעדיפים הרופאים להימנע מטופלים אלו באזור העין בשל הרגישות הרבה ומעדיפים להסיר את הגידול בניתוח.
  קרצינומה: זהו גידול העפעפיים הממאיר השכיח ביותר ולרוב הוא נגרם בשל חשיפה ממושכת לשמש. הגידול נראה כמו גוש מורם על העפעף וברוב המקרים הטיפול היעיל ביותר כנגד גידול זה הוא כירורגי.
 2. גידולים בארובת העין - ארובת העין היא הרקמה שמסביב לעין. גידולים המתגלים באזור זה הם לרוב מסוכנים יותר מגידולי העפעפיים. הסימנים המזהים להמצאות גידול בארובת העין הם שינויים במבנה העין (העין גדלה או קטנה ולעתים גם בולטת החוצה). ללא טיפול מתאים עלולים גידולים אלו לפגוע בראיה ובמקרים נדירים מאוד להתפתח לגידול סרטני.
  רובם המוחלט של הגידולים בארובת העין הם שפירים והסרתם תיעשה באמצעות ניתוח כירורגי, אולם ישנם גם גידולים ממאירים בארובת העין כשהבולט שבהם נקרא לימפומה: גידול סרטני שניתן לטיפול באופן פשוט ואחוזי ההחלמה ממנו גבוהים מאוד.
 3. גידולים בתוך העין: מדובר בגידולים ממאירים ונדירים למדי. בישראל מאובחנים בסך הכל פחות מ-100 מקרים כאלו בכל שנה. גידולים בתוך העין הם המסוכנים ביותר ובניגוד לעפעפיים ולארובת העין, הם אינם נראים ואינם מורגשים, ומכאן הסכנה הגדולה שטמונה בהם. לעתים גילוי הגידול הסרטני מתרחש בשלב מתקדם, לאחר שהגידול התפשט מחוץ לעין ופיתח גרורות. גידולים בתוך העין עלולים לגרום לבעיות ראייה ואף להסתיים במוות. ישנם שני סוגי גידולים מרכזיים בתוך העין:
  • מלנומה של העין: אותו סוג גידול מופיע בעור יכול להופיע בעין,  ניתן לזיהוי ולבדיקה רק באמצעות רופא עיניים. 5% מהאוכלוסייה הם בעלי נקודת חן בעין, אך רק מעטים יפתחו בעקבות כך מלנומה. 
  • רטינובלסטומה: זהו סרטן של תאי רשתית העין והוא מופיע לרוב אצל ילדים מתחת לגיל 5. מדובר בגידול סרטני נדיר למדי. בישראל נמצא הגידול מדי שנה ב- 15 ילדים בלבד ואחוזי ההחלמה ממנו מגיעים ל- 95% הגבוהים ביותר מבין הגידולים הסרטניים.

דרכי הטיפול בגידולים בתוך העין הם המורכבים ביותר. ראשית, קיים קושי לזהות ולאבחן את הגידול הסרטני ולרוב הוא נעשה ע"י רופא עיניים במסגרת בדיקה שגרתית. כמו בכל מקרי הסרטן, המפתח להחלמה הוא הגילוי המוקדם, כשאמצעי הטיפול נקבעים בהתאם לגודלו של הגידול. הטיפול השכיח הוא קרינה מקרוב (ברכיתרפיה) אשר אינה גורמת לנזק לאזורים שסביב הגידול הסרטני ואינה גורמת לנשירת שיער. סיכויי ההצלחה של טיפול זה הוכחו כגבוהים מאוד ועומדים על 95%-80%.

המשך מעקב:

לאחר סיום הטיפול ממשיך המרכז לגידולי עיניים במעקב שוטף אחר המטופלים. מדובר בבדיקות תקופתיות שמטרתן לשלול גידולים נוספים ולהבטיח למטופל חיים ארוכים ובריאים. מעקב זה שמבוצע ע"י מרפאת הגידולים נמשך לאורך שנים ויש אף שנמצאים במעקב לכל אורך ימי חייהם.