כללית און-ליין
כירורגיה
זימון תור פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

מס' טלפון: 03-9372376
מס' פקס:  03-9372878

שעות פעילות ומענה טלפוני:

ימים א'-ה' בשעות 15:00-08:30

כיצד מגיעים למרכז

כניסה משער מרפאות חוץ  - המרפאה ממוקמת מאחורי המרפאות 

המרכז הרב תחומי לטיפול בהשמנה ובהשלכותיה – השרון

מנהל המרכז: ד"ר דרור דיקר

בבית חולים השרון קיים מרכז רב תחומי לטיפול בעודף משקל. המרכז כולל בתוכו מרפאה לטיפול בעודף משקל וסיבוכיו, בניהולו של ד"ר דרור דיקר, ומרפאה לטיפול ניתוחי בהשמנת יתר חולנית בניהולו של פרופ' בוריס קירשטיין (כירורגיה בריאטרית).
השמנה  חולנית מובילה  למחלות נלוות קשות, לפגיעה באיכות החיים ולקיצור בתוחלת החיים. סיבותיה הינן רבות ומגוונות וכוללות בין היתר גורמים גנטיים, סביבתיים ורפואיים. המחלה אף "זכתה" לתואר המגיפה של המאה ה-21 והינה נפוצה היום בעולם כולו. כ-5% סובלים מהשמנה וכ-60% מהאוכלוסייה סובלים מעודף משקל. מחקרים חדשים מעלים כי הטיפול היעיל ביותר בהשמנה חולנית הינו ניתוחי וכי טיפול זה הוא היחיד שמסוגל לשמר את הירידה במשקל לאורך זמן. לאחרונה הוספו מספר טיפולים תרופתיים מוכחים לטיפול בתחלואה זו אשר מהווים כלי טיפולי יעיל במחלת ההשמנה.

השמנה מוגדרת על ידי מדד מסת הגוף המורכב מהיחס בין משקל וגובה - BMI .BMI שבין 24.9-18.5 הינו תקין, BMI שבין 29.9-25 מגדיר עודף משקל, BMI שבין 34-30 מגדיר השמנת יתר ואילו BMI מעל 35 עם מחלות נלוות או BMI מעל 40 מוגדרים כהשמנת יתר חולנית. שני האחרונים הינם קריטריונים לניתוח.

לצורך חישוב מדד מסת הגוף שלנו אנו צריכים לדעת את משקל גופנו בקילוגרמים ואת גובהנו במטרים. נוסחת המדד הינה משקל (ק"ג) מחולק בריבוע הגובה (מ'). לדוגמא: אדם שמשקלו הוא 70 ק"ג וגובהו הוא 1.7 מטרים – מדד מסת הגוף שלו היא 2(1.7) / 70 =24.2. היום ניתן למצוא באינטרנט בקלות רבה מחשבוני BMI בהם נדרש להקליד משקל וגובה ומקבלים מיד את התשובה.

מחלות כגון יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים בדם, דום נשימה בשינה ושלל בעיות אורתופדיות נכללות בהגדרה זו. 

מה הטיפול?

טיפולים להשמנה כוללים שינוי תזונתי, שינוי התנהגותי, פעילות גופנית, טיפול תרופתי וניתוח.
טיפול בהשמנה מוביל לשיפור במצב התחלואה הנלווית כגון יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, דום נשימה בשינה, דלקות פרקים ועוד. במקרים רבים מחלות אלו נפתרות לחלוטין.

בעשורים האחרונים אושרו לשיווק תרופות מרשם שונות להרזיה, תרופות אלו מיועדות לרוב לסובלים מעודף משקל עם BMI  מעל 27 יחד עם 1-2 גורמי סיכון בהם - יתר לחץ דם, רמת שומנים גבוהה בדם, כולסטרול גבוה, טרום סוכרת וסוכרת, ובקרב מטופלים עם BMI מעל 30, ללא גורמי סיכון.
הטיפול התרופתי אינו פתרון לבדו, יש לשלבו עם טיפול ומעקב תזונתי, ופעילות גופנית סדירה.
התרופות הקיימות היום פועלות על הפחתת תחושת הרעב/ תאבון/ הגברת תחושת שובע או הפחתת ספיגת שומנים ממערכת העיכול.
טיפול תרופתי, במינון המלא, המוביל לירידה של 5% ומעלה מהמשקל ההתחלתי תוך שלושה חודשים, הינו התוויה להמשך הטיפול. גם עם התמתנות הירידה במשקל, מומלץ להמשיך בנטילת התרופה, עם ליווי רפואי.

טיפול ניתוחי (בריאטרי):

ניתוח בריאטרי הינו טיפול ניתוחי בהשמנת יתר חולנית (ידוע גם כניתוח "קיצור קיבה"). ישנם מספר סוגי ניתוחים אשר פועלים בדרכים שונות והמשותף לכולם הוא היותם כלי עזר בידי המטופל, אשר בעזרתו יאכל פחות, ירזה ואף יחלים. כל הניתוחים שלהלן מבוצעים תוך שימוש בגישה זעיר פולשנית (ללא פתיחת בטן). יחד עם זאת ישנם מצבים בהם לא ניתן לבצע את הניתוח בגישה זו או לחלופין יהיה צורך לעבור לגישה הפתוחה. הגישה הזעיר פולשנית מאופיינת בהפחתה משמעותית של הכאב הכרוך בניתוח, בהתאוששות מהירה מאד לאחר הניתוח, בתוצאה קוסמטית טובה הרבה יותר ובחזרה מהירה לשגרה.
התוויה לניתוח בריאטרי היא BMI מעל 40 ללא מחלות רקע, BMI בין 35 ל-40 עם מחלות נלוות כמו סכרת, יתר לחץ דם, בעיות פוריות לנשים, בעיות אורתופדיות, דום נשימה בלילה וכו'. ניתוחים בריאטרים חוזרים בשל כישלון של ניתוח קודם עם BMI בין 31 ל-35.
כל מועמד לניתוח בריאטרי אמור לעבור ועדה בריאטרית. ניתוח בריאטרי שלישי דורש ועדה מיוחדת נפרדת. 
ניתוח בריאטרי הוא כלי עזר נוסף המהווה מרכיב אחד בתהליך אימוץ אורח חיים בריא. חשוב ללוות את המטופל  בהכנה מתאימה לפני הניתוח ולאחריו להשגת תוצאות מיטביות ולקידום בריאותו.
ליווי מקצועי של צוות רב מקצועי (דיאטנית, עובדת סוציאלית ורופא) נמצא כמגביר את סיכויי הצלחת הטיפול לטווח ארוך.


להלן סוגי הניתוחים:

ניתוח בריאטרי הכולל החדרת טבעת מתכווננת (Adjustable gastric band)

בניתוח זה מוחדרת לגוף המנותח טבעת העשויה סיליקון וכוללת בלון הממוקם בהיקפה הפנימי. את הבלון ניתן לנפח למידות שונות, לפי הצורך והמטרה להגביל את כמות ומרקם האוכל העובר דרך הטבעת. ניתוח טבעת מבוצע בגישה לפרוסקופית זעיר – פולשנית ואורכו הממוצע הוא כחצי שעה. ההצלחה של הניתוח לטווח של 5 שנים היא כ-50% עם סיכוי לניתוח חוזר של 30% בשל סיבוכים של הטבעת כמו :גלישתה, ניקובה, זיהומה, ניתוק צינור וכניסת טבעת לקיבה. בנוסף, מנותחים עלולים לסבול מרפלוקס והקאות חוזרות הגורמות לדלקות קשות בוושט, דלקות ריאות והפרעה בהתכווצות של הוושט.

ניתוח שרוול קיבה (Sleeve gastrectomy)

בניתוח זה מתבצעת כריתה אורכית של מרבית מנפחה של הקיבה, תוך יצירת מעבר שצורתו כצורת שרוול. ניתוח שרוול מצמצם את נפחה של הקיבה המנותחת עד לכדי כעשירית מנפחה הקודם. נוסף על המגבלה הפיזית אותה יוצר הניתוח, מטופלים אלה מדווחים על ירידה בתחושת הרעב למשך תקופה של כשישה חודשים ומעלה. פרק זמן זה מאפשר להם לסגל הרגלי אכילה נכונים ומסייעים להם בשמירה על תוצאות הניתוח לאורך זמן. ניתוח שרוול מבוצע בגישה לפרוסקופית תחת הרדמה מלאה ואורכו הממוצע נע בין חצי שעה לשעה בהתאם לנסיבות. הצלחה של הניתוח לטווח ארוך היא כ-60%. עלייה במשקל יכולה להתרחש בשל הרחבת שרוול הקיבה במשך הזמן. סיכונים של הניתוח הם דימום, זיהום או היוצרות קרישי דם ברגליים בשיעור של 3-5% שברובם יכול להתרחש בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח. חלק מטיפול בסיבוכים דורש ניתוח חוזר.

ניתוח מעקף קיבה (Gastric bypass)

בניתוח מסוג זה יוצר המנתח כיס-קיבה קטן המתחבר למעי הדק, תוך שהוא עוקף את מרבית הקיבה. בכך מוקטנת הקיבה באופן ניכר ונוצרת הגבלה משמעותית של יכולות האכילה של המנותח/ת, ובנוסף בשל  המעקף נוצר מנגנון של תת ספיגה של האוכל. ניתוח זה נחשב למורכב יותר משני הקודמים שאותם הזכרנו. הצלחה  לירידה במשקל היא כ-80%  עם שיעור סיבוכים  גבוה יותר, עד 8%. ניתוח מעקף קיבה מבוצע בגישה לפרוסקופית ואורכו הממוצע נע בין שעה וחצי עד לשלוש שעות.

ניתוח מיני מעקף קיבה (Mini gastric bypass)

הליך המיני מעקף קיבה צבר פופולריות בשנים האחרונות. המיני מעקף קיבה הוא מהיר יותר, קל יותר מבחינה טכנית ולכן עם שיעור סיבוכים נמוך יותר לעומת ניתוח מעקף קיבה המסורתי, אך עם שיעור גבוה יותר של תת ספיגה בהשוואה לניתוח מעקף הקיבה.
ניתוח מיני מעקף קיבה משלב בין שתי שיטות ניתוחים בריאטריים שונות: הראשונה – ביצוע ניתוח היוצר  מעקף של הקיבה אל החלק המתקדם במעי הדק, והשנייה – חיתוך הקיבה וצמצומה שהנפח שלה הוא בין 50 ל-80 סמ"ק. באופן זה, מושגות שתי תוצאות – צמצמום משמעותי של נפח הקיבה ליצירת תחושת מלאוּת מהירה יותר בעת אכילה, ומאידך, צמצום משמעותי של שטח ספיגת המזון בגוף, וזאת – באמצעות עקיפתם בין 150 ל-200 ס"מ (תלוי גם ב-BMI) של החלקים המשמעותיים במערכת העיכול האחראים על ספיגתם של השומנים והקלוריות בגוף. ניתוח מיני מעקף מבוצע בגישה לפרוסקופית תחת הרדמה מלאה ואורכו הממוצע נע בין שעה וחצי לשעתיים, בהתאם לנסיבות. הצלחה של מיני מעקף בירידה במשקל היא זהה למעקף מלא עם סיכון נמוך לסיבוכים שנע בין 1-3%. בנוסף לאחר ניתוח מעקף בשל מנגנון תת ספיגה קיים סיכון לריבוי של היציאות וגזים בתקופה בין חצי שנה לשנה.
ניתוחים אלה מחייבים  נטילת תוספי ויטמינים ומינרלים, מעקב צמוד של דיאטנית ורופא כל כמה חודשים בשנה הראשונה, לצורך ירידה הדרגתית ומאוזנת במשקל ולמניעת חסרים תזונתיים.

צוות המרפאה

צוות המרפאה כולל מומחים מתחומים שונים אשר כל אחד מהם מסייע למטופל בהכנות לניתוח, בשינוי ההרגלים, בהסתגלות שלאחר הניתוח ובמתן תמיכה ככל שיידרש. צוות המומחים כולל רופא כירורג, פנימאי, דיאטנית, עובדת סוציאלית, פיזיותרפיסטית, ואחות מתאמת. כל מטופל המתעניין בניתוח נבדק ע"י הצוות אשר גם מאשר את ההתאמה לניתוח. במקרים בהם נקבע כי אין התאמה לניתוח מופנה המטופל להמשך טיפול ושקילת האפשרות לטיפול תרופתי במסגרת המערך הרב תחומי.

תהליך הרישום למרפאה איך ולמי פונים?

כתובת: קק"ל 7, פתח תקווה | טלפון 03-9372376
פקס. 03-9372878 | מייל rmcom2878sh@clalit.org.il
זימון תורים: 03-9376666


מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל:
ד"ר דרור דיקר - פנימאי

רופאים בכירים (כירורגים בריאטרים):
פרופ' בוריס קירשטיין
ד"ר אלכס טטרוב

רופאים בכירים (פנימאים):
ד"ר דרור דיקר
ד"ר דנה מרקוביץ

דיאטניות:
נועה קוסובר
ליהי שליידר פלגי
הס נחשון שטרית

עובדת סוציאלית:
נורית כוחלני

אחות:
רחל חבני

מזכירה:
שירלי הפנר

הכנה לבדיקות ולניתוחים

כירורגיה כללית א' בילינסון

כירורגיה כללית ב' בילינסון