כללית און-ליין
כירורגיה
זימון תור פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

מס' טלפון: 03-9372376
מס' פקס:  03-9372657

שעות פעילות ומענה טלפוני:

ימים ב', ג', ד' בשעות 14:30-08:30

כיצד מגיעים למרכז

​אגף ב', קומה 4

המרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל– השרון

מנהל המרכז: ד"ר דרור דיקר

בבית חולים השרון קיים מרכז רב תחומי לטיפול בעודף משקל. המרכז כולל בתוכו מרפאה לטיפול בעודף משקל וסיבוכיו, בניהולו של ד"ר דרור דיקר, ומרפאה לטיפול ניתוחי בהשמנת יתר חולנית בניהולו של ד"ר שמעון סופוזניקוב (כירורגיה בריאטרית).
השמנה  חולנית מובילה  למחלות נלוות קשות, לפגיעה באיכות החיים ולקיצור בתוחלת החיים. סיבותיה הינן רבות ומגוונות וכוללות בין היתר גורמים גנטיים, סביבתיים ורפואיים. המחלה אף "זכתה" לתואר המגיפה של המאה ה-21 והינה נפוצה היום בעולם כולו. כ-5% סובלים מהשמנה וכ-60% מהאוכלוסייה סובלים מעודף משקל. מחקרים חדשים מעלים כי הטיפול היעיל ביותר בהשמנה חולנית הינו ניתוחי וכי טיפול זה הוא היחיד שמסוגל לשמר את הירידה במשקל לאורך זמן. לאחרונה הוספו מספר טיפולים תרופתיים מוכחים לטיפול בתחלואה זו אשר מהווים כלי טיפולי יעיל במחלת ההשמנה.

השמנה מוגדרת על ידי מדד מסת הגוף המורכב מהיחס בין משקל וגובה - BMI .BMI שבין 24.9-18.5 הינו תקין, BMI שבין 29.9-25 מגדיר עודף משקל, BMI שבין 34-30 מגדיר השמנת יתר ואילו BMI מעל 35 עם מחלות נלוות או BMI מעל 40 מוגדרים כהשמנת יתר חולנית. שני האחרונים הינם קריטריונים לניתוח.

לצורך חישוב מדד מסת הגוף שלנו אנו צריכים לדעת את משקל גופנו בקילוגרמים ואת גובהנו במטרים. נוסחת המדד הינה משקל (ק"ג) מחולק בריבוע הגובה (מ'). לדוגמא: אדם שמשקלו הוא 70 ק"ג וגובהו הוא 1.7 מטרים – מדד מסת הגוף שלו היא 2(1.7) / 70 =24.2. היום ניתן למצוא באינטרנט בקלות רבה מחשבוני BMI בהם נדרש להקליד משקל וגובה ומקבלים מיד את התשובה.

מחלות כגון יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים בדם, דום נשימה בשינה ושלל בעיות אורתופדיות נכללות בהגדרה זו. 

ניתוח בריאטרי הינו טיפול ניתוחי בהשמנת יתר חולנית (ידוע גם כניתוח "קיצור קיבה"). ישנם מספר סוגי ניתוחים אשר פועלים בדרכים שונות והמשותף לכולם הוא היותם כלי עזר בידי המטופל, אשר בעזרתו יאכל פחות, ירזה ואף יחלים. כל הניתוחים שלהלן מבוצעים תוך שימוש בגישה זעיר פולשנית (ללא פתיחת בטן). יחד עם זאת ישנם מצבים בהם לא ניתן לבצע את הניתוח בגישה זו או לחלופין יהיה צורך לעבור לגישה הפתוחה. הגישה הזעיר פולשנית מאופיינת בהפחתה משמעותית של הכאב הכרוך בניתוח, בהתאוששות מהירה מאד לאחר הניתוח, בתוצאה קוסמטית טובה הרבה יותר ובחזרה מהירה לשגרה.

הצרת קיבה ע"י טבעת מתכווננת
ניתוח בו מושתלת טבעת סיליקונית סביב החלק העליון של הקיבה וכך בעצם מחולקת הקיבה לשני חללים. החלל העליון (הקטן) הינו, לצורך העניין, הקיבה החדשה (המוגבלת מבחינת כמות המזון הנכנסת) ואשר נפחו קטן מאד (כ-20-15 סמ"ק) וכאשר הוא מלא הוא גורם לתחושת שובע. כאמור, ניתן לשלוט על מידת ההיצרות של המעבר בין החלל העליון לשאר הקיבה באמצעות מאגר זעיר (פורט) המושתל תת עורית בדופן הבטן ואשר על פי הצורך ותחת שיקוף רנטגן מאפשר פתיחה או סגירה של הטבעת וע"י כך הצרה או הרחבה של המעבר הנ"ל. הניתוח הזה יכול להביא להפחתה של כ-50% מעודף המשקל.

שרוול קיבה
בניתוח זה באים לידי ביטוי שני מנגנונים אשר תומכים האחד בשני. ראשית, כורתים כ-80% מהקיבה המקורית כך שהחלק הנותר הינו מאורך וצר מאד (נראה כשרוול), ניפחו הינו כ-100-50 סמ"ק, זהו המנגנון המגביל את כמות המזון הנכנסת. שנית, חלק הקיבה שנכרת אחראי בין השאר להפרשת הורמון הרעב העיקרי, הורמון הגרלין, וכך ע"י כריתת הקיבה רמתו של ההורמון מופחתת משמעותית ובכך מנטרלת את הרצון לאכול כמויות כבעבר. הניתוח הזה יכול להביא להפחתה ממוצעת של כ-70% מעודף המשקל.

מעקף קיבה
בניתוח זה יוצרים כיס קיבה קטן המופרד לחלוטין מגוף הקיבה העיקרי ואשר ניפחו כ-30 סמ"ק. את כיס הקיבה מחברים למעי דק אשר עוקף את התריסריון וחלק נוסף של המעי הדק. הניתוח הינו מגביל (הגבלה של כמות המזון הנכנסת) לעיתים תיתכן תת ספיגה קלה של חלק ממרכיבי המזון. גם בניתוח זה קיים רכיב הורמונאלי, אשר תורם להפחתת תחושת הרעב. הניתוח הזה יכול להביא להפחתה ממוצעת של כ-75% מעודף המשקל.

במרפאה לבריאטריה עומד לרשותכם צוות רב תחומי של מומחים אשר כל אחד מהם מסייע למטופל בהכנות לניתוח, בשינוי ההרגלים, בהסתגלות שלאחר הניתוח ובמתן תמיכה כלל שתידרש. צוות המומחים כולל רופא כירורג, פנימאי, דיאטנית, עובדת סוציאלית ואחות מתאמת. כל מטופל המתעניין בניתוח נבדק ע"י הצוות אשר גם מאשר את ההתאמה לניתוח. במקרים בהם נקבע כי אין התאמה לניתוח מופנה המטופל להמשך טיפול ושקילת האפשרות לטיפול תרופתי במסגרת המערך הרב תחומי.

תהליך הרישום למעוניין מתחיל בקביעת תור להרצאה הניתנת על ידי כירורג, חובה על כל מטופל להיות נוכח בהרצאה. בהרצאה המטופל מקבל את כל המידע והפרטים על התהליכים שלפני הניתוח, במהלך הניתוח ולאחריו. ביום ההרצאה המטופל ימלא טופסי רישום ויגיש אותם למזכירה שנמצאת בהרצאה.
לקביעת תור להרצאה יש להתקשר למוקד זימון תורים בטלפון - 03-9376666.
ההרצאה מחייבת בטופס התחייבות (טופס 17) והיא ללא תוספת תשלום.
עקב בעיית נגישות לאולם ההרצאות מטופלים נכים על כיסא גלגלים יוזמנו ישירות לפגישה אישית עם המנתח. לכך יש  לקבוע תור ישירות עם מזכירת המרפאה.


מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל:
ד"ר דרור דיקר - פנימאי

רופאים בכירים (כירורגים):
ד"ר שמעון סופוזניקוב
ד"ר אלכס טטרוב

רופאים בכירים (פנימאים):
ד"ר דרור דיקר
ד"ר דנה מרקוביץ

דיאטניות:
ציונה אברהם
שחר קליין
שמרית אליהו

עובדת סוציאלית:
נורית כוחלני

אחות:
רחל חבני

מזכירה:
ליטל רצון

הכנה לבדיקות ולניתוחים

כירורגיה כללית א' בילינסון

כירורגיה כללית ב' בילינסון