כללית און-ליין
חיפושים נפוצים

כבד שומני

מהו כבד שומני?

כבד שומני היא מחלת הכבד השכיחה ביותר כיום בעולם המערבי והיא נגרמת כתוצאה מהצטברות לא תקינה של שומן בתאי הכבד. כ-20%-30% מהאוכלוסייה סובלים מכבד שומני ובקרב בעלי משקל יתר, היקף החולים מזכיר מממדים של מגיפה: כ-60%. בעשורים האחרונים שכיחות המחלה עולה בהתאם לעלייה בהיקף השמנת היתר באוכלוסייה והצפי הוא שבעתיד מספר בעלי הכבד השומני יגדל באופן דרמטי.

מי נמצא בסיכון לחלות בכבד שומני?

גורמי הסיכון העיקריים הם משקל יתר, סוכרת, לחץ דם גבוה, מחלות לב וכלי דם. בנוסף גם בעלי יתר שומנים בדם (טריגליצרידים) הם בעלי סיכון לחלות בכבד שומני.

מהם התסמינים לכבד שומני?

רוב החולים אינם מרגישים כל תסמין ואינם מודעים למחלה שאותה הם נושאים. לעתים ניתן לחוש עייפות מוגברת או אי נוחות בצידה הימני של הבטן, אך לרוב המחלה לא תלווה בסימנים מזהים כלשהם.

כיצד מאבחנים כבד שומני?

ברוב המקרים ההפניה לבדיקה תיעשה על-ידי רופא המשפחה, לאחר שהבחין שהמטופל נמצא בקבוצת הסיכון. ישנן 3 דרכים לאבחן כבד שומני:

  • בדיקת הדמיה של הבטן: כדוגמת בדיקת אולטרסאונד או בדיקת MRI.
  • בדיקת דם: בבדיקה זו נבחנים ריכוזי האנזימים בכבד. ריכוזים גבוהים מעידים על היתכנות לקיומו של כבד שומני אם כי ישנן סיבות רבות נוספות לעליה באינזימי הכבד
  • ביופסיה: לקיחה של דגימה מרקמת הכבד. זוהי הדרך המדויקת ביותר לקבוע האם המטופל הוא בעל כבד שומני.

האם כבד שומני היא מחלה מסוכנת?

על פי המחקר הרפואי עד כ-20% מהחולים בכבד שומני יפתחו מחלת כבד כרונית משמעותית.  חולים אלה נמצאים בסכנה להתפתחות של צירוזיס (שחמת הכבד), או סרטן כבד, אך מדובר באחוזים בודדים בלבד.

דרגות מחלת הכבד השומני

דרגה ראשונה: זיהוי כבד שומני

הדרגה הראשונה היא המצב הקל ביותר וגם הנפוץ ביותר של מחלת הכבד השומני. בדרגה זו יש זיהוי של המחלה שמתאפיינת באבחון של הצטברות 10 אחוזים ומעלה של תאי שומן בכבד. הסובלים העיקריים בשלב זה הם אנשים שסובלים מעודף משקל.  בדיקת אולטראסונד ייעודית תגלה מה אחוז השומן בכבד שלהם. כדי להתמודד עם המחלה בשלב זה יש להתאים למטופל תכנית תזונה קפדנית ודלת שומן בהתאם לגילו, מצבו הבריאותי ואורח החיים.

דרגה שנייה: דלקת

הדרגה השנייה של מחלת הכבד השומני מאובחנת בבדיקת אולטראסאונד והיא נקראת סטוטוהפטיטיס. בדרגה השנייה מתחילה דלקת התחלתית בכבד. הדלקת נוצרת בגלל  הצטברות השומן בכבד. בדרגה זו הכבד עדיין לא נפגע או הצטלק ולכן המצב הפיך וניתן לטיפול באמצעות שינוי מיידי של אורח החיים מבחינת תזונה. התזונאית בבית החולים תתאים למטופל תפריט שיכלול מזונות שביכולתם לסייע להוריד את רמת השומן מהכבד ולעודד הפחתת תהליך דלקתי. 

דרגה שלישית: הצטלקות של תאי הכבד

בדרגה 3 מתחיל פיברוזיס – כך נקרא בשפה הרפואית המקצועית השלב המתקדם של הכבד השומני בו מתחילה להופיע הצטלקות על הכבד. בשלב זה יש צורך בבדיקה במכשיר פיברוסקאן שנמצא בבית חולים וזאת על מנת לקבל אבחנה מדויקת בנוגע לרמת מרקם הכבד ולבדיקה האם רקמת הכבד החיה הפכה מרקמה מתפקדת לרקמה שאינה מתפקדת. אם ההצטלקות תמשיך ותתפשט – המטופל יגיע למצב החמור ביותר – שחמת הכבד.

דרגה רביעית: צירוזיס - שחמת הכבד

זהו המצב החמור ביותר ומסכן החיים של כבד שומני שבו כבר יש הצטלקות רחבה של הכבד. במצב כזה יש להיות בטיפול ומעקב צמוד של הרופא המומחה בבית החולים.

כבד שומני - טיפול במחלה?

לכבד שומני אין טיפול תרופתי או ניתוח אשר בעזרתם נרפאים, לכן הטיפול בכבד שומני יתמקד בנושא המניעתי, שמטרתו להפחית את גורמי הסיכון ולשנות את אורח החיים דרך פעילות גופנית ותזונה נכונה.
המלצות הרופא המטפל יכללו לרוב:

  1. שליטה ברמת הכולסטרול
  2. תפריט יומי הכולל מזונות בריאים והימנעות ממזון עתיר בשומן ובפחמימות.
  3. הפחתת משקל
  4. פעילות גופנית
  5. איזון ושליטה ברמות הסוכר בגוף

 

חשיבות התזונה ואורח חיים בריא

מאחר ואחד המאפיינים המרכזיים של הכבד השומני הוא התסמונת המטאבולית המתבטאת בהשמנת יתר, אי סבילות לסוכר או סכרת ועודף שומנים בדם, הטיפול במחלת הכבד השומני מתמקד בשינוי אורח החיים ובעיקר טיפול בתזונה מותאמת וירידה במשקל.
בנוסף הצוות המטפל ימליץ על פעילות גופנית מתונה ומותאמת אישית למטופל.
באנשים רזים הכבד השומני יכול להופיע בגלל הפרעה גנטית או תזונה לא בריאה עתירה בפרוקטוז (סוכרים וממתיקים) ועל כן יש לחדול מצריכתם.

מכון הכבד בבית החולים בילינסון מקיים תכנית ליעוץ תזונתי. יועצי התזונה עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם הצוות הרפואי. המכון גם עורך מחקרים להתאמת תזונה לשיפור הכבד השומני.

טכנולוגיה וחדשנות

במכון הארצי למחלות כבד בבית החולים בילינסון פועל מכשיר ה"פיברוסקן" fibroscan המתקדם בעולם. באמצעות מכשיר זה ניתן לבצע הערכה לא פולשנית של צלקת הכבד ולהעריך את מצבו של החולה.

טיפול מ-א' ועד ת'

מערך הכבד של בילינסון מעמיד לרשות המטופל את כל אפשרויות הטיפול, במטרה להפחית את גורמי הסיכון למחלת הכבד השומני. מדובר בצוות רב מערכתי של מומחי כבד, רופאים מנתחים, מומחים לקיצור קיבה ומרכז ההשתלות הגדול והמרכזי בישראל. הנבחרת הרפואית הרחבה והמגוונת מאפשרת להעניק רצף טיפולי החל משלב האבחון, דרך הטיפול ועד למעקב והשגחה. כל מטופל זוכה לרופא אישי שמלווה אותו לכל אורך התהליך ולדיאטנית שמתאימה לו תפריט אישי לצרכיו היחודיים. בבית החולים מחלקה פנימית (ד') אשר מנוהלת ע"י מומחה כבד. במסגרת המרכז הבריאטרי ניתן לעבור ניתוח לקיצור קיבה ולהפחית את הסיכון שבהשמנת יתר, ומרכז השתלות הכבד מטפל באלו שפיתחו סיבוכים חמורים של המחלה וזקוקים להשתלה. הרצף הטיפולי תורם לשמירה על בריאותו של המטופל ומגדיל את סיכויי ההחלמה ואריכות החיים.