כללית און-ליין
חיפושים נפוצים

סרטן המוח

סרטן המוח/גידולי מוח

טיפול בסרטן המוח דורש גישה רחבה ורב מערכתית ומכאן הצורך ברופאים מומחים מתחומים שונים. הנוירוכירורגים (מנתחי המוח) אחראים על ניתוחים, ביופסיות וכל פעולה כירורגית אשר נדרשת, הנוירואונקולוגים (מומחי סרטן המוח) הם אלו המבצעים את טיפולי הכימותרפיה, ההקרנות, הטיפולים הביולוגיים ושיטות טיפול מתקדמות אחרות ואילו הרדיוכירורגים, באמצעות מכשיר מתקדם בשם SBRT, אחראים על ביצוע קרינה ממוקדת בעוצמה גבוהה המטפלת במקום הגידול. שילוב מקצועי ומדויק של כל אלו, מעניק למטופל את סיכויי ההחלמה הטובים ביותר.

סרטן המוח:

גידולים יכולים להופיע בכל מקום במוח, בחלק המקרים אלו גידולים שפירים, אך ישנם גם גידולים ממאירים. בניגוד לגידולים באיברים אחרים בגוף, במוח ישנם אזורים שבהם לא ניתן לכרות את הגידול במלואו ולעתים, גם גידול ברמת ממאירות נמוכה, עלול להפוך לממאיר ולהמשיך ולצמוח. במוח יכולים להיווצר גידולים סרטניים משתי סיבות:
• גידולים ראשוניים שמקורם בתאי המוח.
• גידולים משניים (גרורות) שמגיעים מאיבר אחר בגוף. רוב הגידולים במוח הם משניים ורמת שכיחותם היא פי 10 מגידולים ראשוניים.

אילו סוגי גידולים קיימים במוח?

גידולים ראשוניים:

 • היפופיזה (בלוטת יותרת המוח) -  זוהי בלוטה שממוקמת מתחת למוח ומפרישה הורמונים לגוף. בתוך הבלוטה יכולים להתפתח גידולים שפירים.
 • שוואנומה - גידול שפיר שהמקרה השכיח ביותר שלו גורם לפגיעה בעצב השמיעה (אקוסטיק שוואנומה). סיכויי ההחלמה מגידול זה הם גבוהים והוא דורש טיפול כירורגי או רדיוכירורגי.
 • מנגיומה - גידול שמקורו במעטפת המוח והוא לרוב שפיר וניתן לכריתה בניתוח. לעיתים יש צורך בטיפול קרינתי משלים.
 • גליומה/גליובסטומה  - גידול ממאיר שמקורו בתאי המוח. ישנן ארבע דרגות של גליומה שהממאירה בהן היא גליובלסטומה GBM. ישנם מקרים שגידולים מסוג זה יכולים להימצא במוח במשך עשרות שנים מבלי שהמטופל חש בכך, אך ישנם גם מקרים שבהם מדובר בגידול אלים מאוד.


גידולים משניים: מופיעים במוח כגרורות מאיבר אחר בגוף. מקרי הסרטן אשר נמצאו כבעלי הסיכון הגבוה ביותר לפתח גרורות במוח, בנוזל המוח, בעצמות הגולגולת ובעמוד השדרה הם: סרטן הריאות, סרטן השד, סרטן העור (מלנומה), סרטן המעי הגס וסרטן הכליות. כמובן שקיים סיכון להתפשטות גרורות במוח כתוצאה מכל גידול סרטני בכל איבר בגוף.

מהם התסמינים לגידול במוח?

 1. סימפטומים פוקאליים - גורמים להפרעה מקומית באזור שבו נמצא הגידול. לרוב יחוש המטופל בהפרעה נוירולוגית שיכולה לבוא לידי ביטוי בתחושת חולשה, שיתוק, הפרעות בדיבור והפרעה באישיות.
 2. עליית לחץ תוך גולגולתי -  תוספת הנפח בתוך הגולגולת גורמת לעליית לחץ בגולגולת ועלולה לגרום לכאבי ראש, בחילות, הקאות, שינויים במצב ההכרה וגם לפרכוסים אפילפטיים.
 3. ללא תסמינים: לעתים רבות לגידול במוח לא נלווים תסמינים כלשהם. במקרים כאלו הגידול מתגלה באופן אקראי, באמצעות בדיקות וצילומים שנערכים למטופל בשל פגיעה אחרת.


האם ישנן קבוצות שנמצאות בסיכון לחלות בסרטון המוח?

הסכנה הגדולה והמשמעותית ביותר היא גידולים חוזרים, משמע קבוצת הסיכון העיקרית היא מטופלים שהתפתחו אצלם בעבר גידולים סרטניים.
ישנה גם קבוצת סיכון קטנה לפתח גידולים ראשוניים במוח, מדובר בבעלי מחלה גנטית 
נוירופיברומטוזיס, שממנה סובלים רק בודדים באוכלוסייה.
בישראל קיימת קבוצה של חולים שטופלו בעבר בהקרנות למחלת הגזזת והם בעלי סיכון יתר לחלות בגידולים מוחיים.

מהן דרכי האבחון?

ראשית יעבור המטופל בדיקה נוירולוגית לצורך הערכת מצב, לאחר מכן תתבצע הדמיה הכוללת CT או MRI. ישנם מקרים שבמסגרת תהליך האבחון נעשית גם פעולה כירורגית דוגמת ביופסיה.

מהן דרכי הטיפול?

לא בכל גידול יעשה שימוש בכל דרכי הטיפול. במוח יכולים להתפתח גידולים שונים, בעלי מבנה גנטי שונה ואופן הטיפול הוא בכל מקרה לגופו. לעתים אותו גידול, הקיים אצל שני אנשים שונים, יטופל באופן שונה, בשל השונות במבנה הגנטי של הגידול. כיום קיימות מספר דרכים לטיפול בגידולים סרטניים במוח:

 1. ניתוח לכריתת הגידול.
 2. קרינה - משמשת להרוס את תאי הגידול הסרטני.
 3. כימותרפיה - פוגעת בחלוקת התאים וב-DNA שלהם. 
 4. טיפול ביולוגי - בדרך כלל משמש לטיפול במנגנון נקודתי של תאי הגידול הסרטני.
 5. טיפולים אימונולוגיים - שיטת טיפול חדשנית, אשר מייצרת מנגנון שמאפשר למערכת החיסונית הטבעית של הגוף לתקוף את תאי הגידול הסרטניים.
 6. טיפולים נקודתיים המשתנים בהתאם לאופי ולסוג הסרטן.

מהם סיכויי ההחלמה מסרטן המוח?

סיכויי ההחלמה תלויים בסוג הגידול, מיקומו והשלב שבו התגלה. הגורם המשפיע ביותר על סיכויי ההחלמה הוא המבנה הגנטי והביולוגי של הגידול. לרוב על-פי שני גורמים אלו נקבעים סוג הטיפול והסיכויים להתגבר עליו.

מהם הסיכויים לגידולים חוזרים?

במקרים רבים גידולים ראשוניים חוזרים לאחר מספר שנים. המטרה כיום היא להפוך גידולים ממאירים במוח למחלה כרונית, שניתן לחיות עמה עשרות שנים, ולא למחלה קטלנית שתקצר משמעותית את תוחלת החיים של המטופל. כיום, בעזרת אמצעי הטיפול החדשניים ניתן בהחלט להאריך את חייהם של מטופלים רבים הסובלים מסרטן המוח.

טיפול בסרטן המוח בבית החולים בילינסון

המערך לטיפול בסרטן המוח בבית החולים בילינסון כולל צוות רב מערכתי של נוירוכירורגים, נוירואונקולוגים, רדיוכירורגים ומומחים נוספים. הם אלו אשר מעניקים לבית החולים בילינסון את עוצמתו ויכולתו להעמיד לרשות המטופל את התנאים הטובים ביותר להחלמה. בבית החולים נערכות ישיבות קבועות ע"י הצוות הנוירואונקולוגי, שבהן דנים בכל מטופל באופן אישי, בנוסף דואג הצוות הרפואי לעדכן את המטופל ומשפחתו ולשתף אותם לכל אורך התהליך, משלב האבחון ועד להחלמה. 
לאחרונה אף החל שיתוף פעולה עם המחלקה הנוירוכירורגית בבית חולים ג'ונס הופקינס בארה"ב שמשמשת כמובילה עולמית בתחום האונקולוגיה.