כללית און-ליין
חיפושים נפוצים

סרטן הכבד

מכון הכבד בבית החולים בילינסון מעניק בכל שנה טיפול לעשרות חולי סרטן כבד חדשים. זהו מרכז ההשתלות הגדול בישראל והיחיד שמבצע השתלות מתורם חי. עד היום נערכו בבית החולים בילינסון מעל-500 השתלות כבד, כשאחוזי ההצלחה מקבילים למרכזים המובילים בעולם.  90% מהמושתלים חיים שנה ויותר לאחר ההשתלה.
במכון פועל צוות רב מערכתי הכולל את מרכז דוידוף לטיפול ולמחקר מחלת הסרטן, מכון הדימות, היחידה לדימות פולשנית, מערך כירורגי ועוד. כל אלו מהווים "צוות מטפל מחלה" אשר עורך דיונים והתייעצויות בנוגע לכל מטופל ומטופל, מתאים ומעניק טיפול אישי מיטבי.

מה תפקידו של הכבד?

הכבד הוא איבר חיוני ובעל תפקידים רבים: החל מוויסות חום הגוף, ועד לייצור חלבונים ונוגדנים, הוא מפרק חומרים מזיקים כמו אלכוהול, ובנוסף, משמש כמאגר לסוכרים וויטמינים. לכבד יש יכולת ריפוי עצמית והוא מסוגל לתפקד גם כאשר 80% ממנו יצאו מכלל שימוש.

מהו סרטן הכבד?

סרטן הכבד מכונה גם "סרטן ראשוני בכבד" והוא נוצר בכבד עצמו, זאת בניגוד ל"סרטן משני בכבד" שהוא גרורות של גידולים סרטניים אחרים.
סרטן ראשוני בכבד הוא גידול סרטני לכל דבר, אך בשונה מסוגי סרטן אחרים, הוא מתפתח על רקע של מחלת כבד כרונית. ישנם 2 סוגים של סרטן כבד ראשוני:

 1. הפטומה (קרצינומה של הכבד) - סרטן זה הוא השכיח יותר והוא נפוץ בעיקר בקרב אנשים הסובלים מצירוזיס (שחמת הכבד).
 2. כולנגיוקרצינומה - זהו גידול סרטני בדרכי המרה ותדירותו נמוכה.

מהם הגורמים לסרטן הכבד?

 1. צירוזיס (שחמת הכבד): זהו מצב  שבו רקמות הכבד נהרסות מסיבות שונות ואת מקומן תופסת רקמה צלקתית (פיברוזיס) הפוגעת בתפקוד הכבד.
 2. זיהום בכבד/דלקת הכבד: הפטיטיס. נגרם לרוב על-ידי וירוסים, מחלות אוטואימוניות, תרופות ורעלים וכמובן צריכה מוגזמת של אלכוהול
 3. תורשה: מחלות נדירות כגון המוכרומטוזיס. ( מצב שבו הגוף אוגר עודף של ברזל, ששוקע ברקמות שונות ועלול להוביל להפטומה).

מי נמצא בסיכון לחלות בסרטן הכבד?

 1. חולים בצירוזיס (שחמת הכבד)
 2. בעלי מחלות כבד כרונית כגון חולים עם זיהום בהפטיטיס B  או כבד שומני

מהי רמת הסיכון לבעלי כבד שומני?

מחלת הכבד השומני פוגעת בכ-30% מהאוכלוסייה, אך רק חלק קטן מהם יפתחו מחלת כבד משמעותית שעלולה להוביל לסרטן. לכן, אלו שאובחנו כבעלי כבד שומני חייבים להיות תחת מעקב רצוף ולערוך בדיקות תקופתיות.

כיצד מעריכים את חומרת מחלת הכבד?

ניתן להעריך ע"י בדיקות דם, הדמיה ולעיתים בביופסיית כבד ו/או אמצעים לא פולשניים להערכת חומרת ההצטלקות בכבד:
FIBROSCAN   - בית החולים בילינסון מצויד במכשיר המתקדם ביותר כיום לאבחון שחמת הכבד. מדובר בבדיקה שאינה פולשנית ואינה כרוכה בכאב או חוסר נעימות והיא מעניקה לצוות המטפל תמונת מצב מקיפה וברורה של מצב הכבד של המטופל.
FIBROTEST - זוהי בדיקת דם מיוחדת, הנערכת בבית החולים בילינסון ובה ניתן לקבוע את דרגת הצלקת (פיברוזיס) של הכבד, המעידה על מידת הנזק הכבד.

מהם הסימנים המזהים לסרטן הכבד?

ברוב המקרים לסרטן הכבד אין סימנים מזהים בשלבים הראשונים שלו, אך באמצעות בדיקות תקופתיות ומעקב אחר אלו הנמצאים בקבוצת הסיכון, ניתן לאבחן את הסרטן כבר בתחילתו ולשפר משמעותית את סיכויי ההחלמה.

מהן דרכי האבחון?

מכיוון שברוב המקרים לסרטן הכבד אין סימנים מזהים, ניתן לאבחן אותו באמצעות בדיקות דם תקופתיות, אולטרסאונד, C.T., MRI ולעתים נעשה שימוש גם בביופסיה.

מהן דרכי הטיפול?

 1. כריתת כבד חלקית: בניתוח מסוג זה מוסר החלק הנגוע בכבד. בזכות כושר הריפוי העצמי שלו, הכבד מסוגל לגדל את האונה שהוסרה בכוחות עצמו ולחזור בתוך כמה שבועות לגודלו המלא
 2. השתלת כבד: להשתלת כבד סיכויי הצלחה גבוהים מאוד. למעלה מ-80 אחוזים מהמושתלים מאריכים חיים מעבר ל-5 שנים לאחר ההשתלה.
 3. קרינה ממוקדת - שיטת טיפול ייחודית הנהוגה בבית החולים בילינסון שמתאפשרת בזכות מכשיר חדיש אשר מרכז כמות גדולה של קרינה בדיוק מרבי באזור הגידול מבלי לפגוע ברקמות מסביב . השיטה לא פולשנית ונסבלת היטב.
 4. טיפול בגלי קרינה RFA: באמצעות טיפול מסוג זה מבוצעת שריפה ממוקדת של הגידול.
 5. הזרקה באמצעות צנתור: הזרקה של חומרים כימותרפיים או חוסמי כלי דם המזינים ישירות את הגידול בצנתור מיוחד
 6. טיפול תרופתי- במקרים של סרטן מתקדם שלא מיועד לטיפולים בנ"ל.


מהם סיכויי ההחלמה?

באופן דומה למקרי סרטן אחרים, סיכויי ההחלמה מסרטן הכבד גבוהים יותר ככל שהגידול מתגלה בשלב מוקדם יותר. במקרה שבו האבחנה היא כבר בשלבי המחלה הראשונים, והחולה עובר ניתוח או השתלה - אחוזי ההצלחה הם בשיעור של 90%-80%. ככל שגילוי המחלה נעשה בשלב מאוחר יותר, אחוזי ההצלחה הולכים ופוחתים. גם במקרים שלא מושגת החלמה מלאה, טיפול בידי צוות מומחים מאריך את החיים בצורה משמעותית ומשפר איכות חיים.

מכון הכבד בבילינסון

מכון הכבד בבילינסון הוא מהגדולים והמתקדמים בארץ ובעולם. במכון ננקטת שיטת טיפול רב מערכתית המשלבת מומחים במחלות הכבד, הסרטן, כירורגים ועוד. כל אלו מהווים "צוות מטפל מחלה", אשר מעניק למטופל את השירות הטוב ביותר. למטופלים במכון הכבד של בילינסון ניתנת עדיפות בקדימות לתורים, על מנת לספק מענה מהיר וכן מחלקה פנימית ד' המנוהלת ע"י מומחה כבד ומיועדת למתן טיפול מקצועי על כל היבטיו בחולי כבד. צוות המכון מורכב גם מאחיות מומחיות בתחום מחלות הכבד, דיאטנית מומחית ועובדת סוציאלית.

מכון הכבד עובד בשיתוף פעולה מלא עם מחלקת ההשתלות של בילינסון שמבצעת את מספר ההשתלות הגדול בישראל ובה מיטב הרופאים. כל אלו יחד מעניקים למטופל את המעטפת הרחבה, המקצועית והמנוסה ביותר בישראל.