כללית און-ליין
חיפושים נפוצים

קיצור קיבה

השמנת יתר (קיצור קיבה)

כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלת מהשמנת יתר. המשקל העודף מהווה סכנה בריאותית שעלולה להוביל לתחלואה רבה ואף למוות.
ניתוחים להשמנת יתר ("קיצור קיבה" או ניתוח בריאטרי) הוכיחו את עצמם ככלי היעיל ביותר כיום להתמודד עם השמנת יתר, כשירידת המשקל הממוצעת של אלו שעברו ניתוחים אלה עומד על 50%-90% מהמשקל העודף.

כיצד נמדדת השמנת יתר?

המדד שבאמצעותו נבחנת השמנת יתר נקרא BMI. מדובר בחישוב פשוט שבו משקל הגוף מחולק בגובה בריבוע.
תוצאה של 25 מעידה על משקל גוף תקין.
30-25: משקל עודף
30 ומעלה: השמנת יתר.
משרד הבריאות קבע כי הקריטריון לניתוח קיצור קיבה עומד על 40 ומעלה, או 35 ומעלה, במידה ובנוסף להשמנת היתר סובל אותו אדם ממחלות רקע שעלולות להוביל להשמנה נוספת (המחלות הנפוצות הן: לחץ דם גבוה, סוכרת מסוג 2, כולסטרול, בעיות אורתופדיות משמעותיות, בעלי כבד שומני, בעיות פוריות ועוד).

מי אינו מתאים לעבור את הניתוח?

בניתוחי השמנת יתר נבחן כל מקרה לגופו. לא קיימת הגבלת גיל ואין איסור כולל על בעלי בעיה בריאותית מסוימת, אך במקרים שבהם הסיכון שבניתוח עולה על הסיכויים להצלחה, קיום הניתוח לא יתאפשר.

מהי מטרת הניתוח?

מטרתו של הניתוח היא להביא לירידה משמעותית ומתמשכת במשקל. ניתוח מוצלח נמדד בהפחתת יותר מ-50% מהמשקל העודף בתהליך רציף ולאורך זמן.

האם מדובר בתחליף לדיאטה?

לחלוטין לא! כל ניתוח דורש שינוי כולל באורח החיים ובהרגלי התזונה. הניתוח אינו מהווה פיתרון קסם, אך מעניק נקודת פתיחה טובה. אחוזי ההצלחה של דיאטה בקרב אלו הסובלים מהשמנת יתר עומדים על 2%-3% בלבד, באמצעות הניתוח סיכויי ההצלחה להפחתת משקל מזנקים בעשרות אחוזים, כל עוד הניתוח מלווה בדיאטה ושינוי הרגלי התזונה.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

בית החולים בילינסון מקיים תהליך הכנה ייחודי לקראת ניתוחים להשמנת יתר, במהלכו עובר המטופל, בנוסף לבדיקות רפואיות מקיפות, הרצאה על היתרונות, החסרונות והסיכונים הכרוכים בתהליך. לאחר מכן ייפגש המטופל עם דיאטנית שתכין עבורו תפריט אישי ועם פסיכולוג שיכין אותו לקראת הניתוח והשינויים הצפויים לו לאחריו.  

מהם סוגי הניתוחים הקיימים?

ישנם 3 סוגים עיקריים של ניתוחים להשמנת יתר:

ניתוח שרוול קיבה:

נחשב לניתוח המתקדם והיעיל ביותר כיום. בניתוח מסוג זה מסיר המנתח 85%-75% מנפח הקיבה ויוצר מהקיבה צורת שרוול שמחבר את צינור הוושט למעי הדק. נפח הקיבה שנותר לאחר הניתוח יכיל 80-50 סמ"ק בהשוואה לנפח קיבה של ליטר וחצי לפני הניתוח. בכל שנה בבית החולים בילינסון מבוצעים 100-300 ניתוחים מסוג זה ובסך הכל ביצעה עד היום המחלקה הבריאטרית בבילינסון אלפי ניתוחי שרוול בהצלחה גדולה.

ניתוח מעקף קיבה:

בניתוח זה מקטינים את הקיבה לגודל של 20-30 סמ"ק ומבצעים מעקף מלא שלה. הקיבה אמנם נותרת בגוף, אך למעשה לא נעשה בה כל שימוש. הקטנת נפח הקיבה המתפקד מביא להפחתה משמעותית בכושר האכילה של המטופל ולירידה מהירה ומיידית במשקל.

ניתוח טבעת קיבה:

בניגוד לשני סוגי הניתוחים הקודמים, ניתוח הטבעת הוא הפיך. במהלך הניתוח מניחים על חלקה העליון של הקיבה טבעת מחומר אלסטי מיוחד. הטבעת יוצרת כיס עליון קטן ומפרידה בינו לבין שאר הקיבה. הדבר יוצר צוואר בקבוק שאינו מאפשר לחתיכות מזון גדולות לעבור דרכו ומפחית את קצב קליטת המזון. כתוצאה מכך ירגיש המנותח תחושת שובע לאחר אכילת כמות מזון מצומצמת.

כיצד מתבצע הניתוח?

כל הניתוחים מתבצעים בהרדמה כללית מלאה, בחדר ניתוח ובגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית), כלומר המנתח מבצע מספר פתחים קטנים, שמאפשרים החלמה מהירה יותר, משפר את התוצאה הקוסמטית ומקצר את זמן הניתוח. ברובם המוחלט של המקרים 3-2 ימים לאחר הניתוח משוחרר המטופל לביתו.  חשוב לזכור כי מדובר בניתוח לכל דבר ובהחלט ייתכנו כאבים לאחריו וכן תופעות לוואי הכוללות בחילות.

מהו קצב ירידת המשקל לאחר הניתוח?

בחודש הראשון ירידת המשקל היא המשמעותית ביותר. לאחר מכן בכל שבוע יסיר המנותח ממשקל גופו בין חצי קילוגרם לקילוגרם אחד. קצב הפחתת המשקל עשוי להימשך עד שנה וחצי לאחר הניתוח.

מה הסיכונים והסיבוכים בניתוח להשמנת יתר?

בטווח המיידי הסיכונים בניתוח להשמנת יתר, הם הסיבוכים של הפעולה הכירורגית, כגון דימום וזיהום בחלל הבטן. בפעולה כירורגית מסוג זה קיימת גם סכנה לתמותה כתוצאה מהניתוח, אך זוהי סכנה נמוכה מאוד
בטווח הארוך יש חשש לחוסר בויטמינים, ולכן ההמלצה היא ליטול ויטמינים באופן קבוע לכל החיים.
חשוב לזכור שניתוח קיצור קיבה עשוי להציל חיים ולשפר את רמת החיים של המטופל בעשרות מונים.

מעקב לאחר הניתוח

ניתוח להשמנת יתר אינו סוף התהליך, אלא רק תחילתו. בבית החולים פועל צוות מיוחד שמטרתו ללוות את המטופל ולעקוב אחר קצת ירידתו במשקל. ב-6 החודשים שלאחר הניתוח זכאי כל מטופל להשתתף, ללא עלות, בסדנאות השונות הניתנות במחלקה. הסדנאות מועברות ע"י דיאטנית ופסיכולוג המתמחים בתחום ומסייעות למטופלים להתמודד עם הקשיים שעולים לאחר הניתוח

בבית החולים בילינסון פועל צוות מנוסה ורב מערכתי שביצע עד היום אלפי ניתוחים מוצלחים. במסגרת התהליך זוכה המטופל לליווי אישי וצמוד מרופאים מומחים, דיאטנים, פסיכולוגים ואחיות.
בנוסף, מפעיל בילינסון תכנית מיוחדת הכוללת פגישות אישיות, הרצאות ותכנית המותאמת במיוחד עבורו. בעזרת טכנולוגיה מתקדמת ושיטות טיפול מתקדמות אחוזי ההצלחה של ניתוחים אלה בבית החולים בילינסון הם מהגבוהים בעולם.