כללית און-ליין
חיפושים נפוצים

סרטן הערמונית (פרוסטטה)

סרטן הערמונית הוא הגידול הממאיר השכיח ביותר בקרב גברים בישראל ובעולם המערבי. בשנים האחרונות, בעקבות שיפור אמצעי האבחון והטיפול, סיכויי ההחלמה מסרטן זה עומדים על מעל 90% ולמרות זאת מדובר בגידול שעלול להיות מסוכן ואף לגרום למוות.

בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ממוקמת בבסיס שלפוחית השתן. צורתה וגודלה מזכירים את פרי הערמון, ומכאן שמה. תפקידה של הערמונית הוא לייצר את המרכיב בנוזל הזרע שמסייע לחדור לביצית ולכן יש לה חלק חשוב בכל הנוגע לפוריות הגבר.

מהו סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית מתפתח במקרים שבהם אחד התאים ברקמה מתרבה ללא הפסק. התאים הללו יוצרים גוש סרטני שמתרחב והורס את הרקמות הבריאות הגובלות בו. בהמשך עלולים אותם תאים סרטניים להתפשט לאיברים נוספים בגוף ולייצר "גרורות".
המאפיין הייחודי של סרטן הערמונית הוא קצב ההתפתחות האיטי שלו ולכן לרוב הוא אינו מופיע לפני גיל 40.

מהי האוכלוסייה שבסיכון?

הסיכון לחלות בסרטן הערמונית עולה עם הגיל. כ-65% מהחולים בסרטן הערמונית הם בני 65 ומעלה ובקרב בני 90 שכיחותו עולה עד לכמעט 100%, אך במקרים אלו מדובר לעתים רבות במוקדים קטנים בודדים ובחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי ללא  השפעה על איכות או תוחלת החיים.
הגורמים לסרטן הערמונית עדיין ידועים רק בחלקם. המחקר הרפואי מצא קשר גנטי למחלה. אדם שאביו או אחיו חלו בסרטן הערמונית נמצא בסיכון-יתר ללקות בו. הגנטיקה, אגב, אינה נוגעת רק לגברים במשפחה אלא גם לנשים, כשנמצא קשר בין סרטן הערמונית לבין סרטן השד או סרטן השחלות בגיל מוקדם.

מהם התסמינים לסרטן הערמונית?

בשלבים המוקדמים לסרטן הערמונית אין בדרך כלל סימנים מזהים. אלה מופיעים רק כאשר הגידול מתרחב ומפעיל לחץ על מעבר השתן בצינור השופכה. כתוצאה מכך ייתכן קושי במתן שתן, עלייה בתדירות מתן השתן (בעיקר בשעות הלילה), כאב בעת מתן שתן או פליטת זרע ונוכחות דם בשתן.
חשוב להדגיש שתסמינים אלו מופיעים גם במקרים של גידול שפיר בבלוטת ערמונית.
במקרים שבהם הסרטן כבר שלח גרורות לעצמות, ייתכנו כאבים בעצמות, בגב התחתון, באגן או בירכיים.

מתי מומלץ להיבדק?

בישראל ובעולם לא קיימת המלצה גורפת לגבי קיום בדיקה לגילוי סרטן הערמונית, אולם כיום מקובל שבכל בדיקת סקר המבוצעת לגברים בני 50 ומעלה תיבדק גם רמת ה- PSA. מדובר בדיקת דם שבאמצעותה נבדק החלבון המופרש על ידי הערמונית. חלבון זה נחשב סמן מובהק לאבחון סרטן הערמונית, כשרמת PSA גבוהה מצביעה על חשד להימצאות סרטן הערמונית.

כיצד מאבחנים?

במקרים שבהם עולה חשד להימצאות סרטן הערמונית, בין אם בעקבות בדיקת PSA, מסיבות גנטיות או מכל סיבה אחרת, האבחון נעשה בביופסיה של הערמונית. בתי החולים בילינסון והשרון מבצעים כיום את הביופסיה בהכוונה של סונר טרנס־רקטלי לאזורים שונים וידועים של הערמונית. לעתים, ועל פי צורך רפואי, נערכת גם בדיקת MRI לפני הביופסיה.

כיצד מטפלים?

לסרטן הערמונית כמה אפשרויות טיפול והדבר תלוי במצב הגידול הסרטני, מיקומו ובמצבו וגילו של המטופל. אופן הטיפול ייקבע בהתאם לכל אלו ובכפוף להמלצה של הגורמים הרפואיים השונים. האפשרויות הקיימות הן:

  • מעקב: במקרים שבהם התגלו גידולים ממאירים בודדים בשלב התחלתי וקיים סיכוי גבוה שהגידול לא יתקדם משך שנים רבות
  • כריתה פוקלית/מקומית של גוש בודד הממוקם ומזוהה בערמונית ע"י MRI.  הכריתה נעשית עי הכנסה של פרובים דקים עם אנרגיה מסוגים שונים – לייזר, חימום והקפאה.  אלו שיטות חדשות וחלקן במחקר בלבד.
  • כריתה של בלוטת הערמונית: נעשית במקרים שבהם הגידול לא פיתח גרורות והוא ניתן להסרה עי כריתה של הערמונית כולה.  ניתן להיעשות בסיוע רובוט דה וינצי או בפתוח.
  • טיפול בהקרנות חיצוניות – באנשים מבוגרים מעל גיל 70 או כאשר המחלה מתקדמת מקומית.
  • טיפול הורמונלי: משמש לטיפולים שבהם התפתחו גרורות סרטניות.
  • טיפול משולב כימותרפי,  וביולוגי: משמש לטיפול בגידולים שפיתחו גרורות.

טיפול בסרטן הערמונית בבתי החולים בילינסון והשרון

מרכז רפואי רבין, הכולל את בתי החולים בילינסון והשרון הוא המרכז המוביל בארץ לאבחון וטיפול בסרטן הערמונית. באמצעות ניתוחים רובוטיים מתקדמים (רובוט בשם דה וינצ'י) סיכויי ההחלמה מסרטן הערמונית הם מהגבוהים בעולם, כשעד היום ביצע המרכז יותר מ-1,000 ניתוחים רובוטיים להסרת גידולים סרטניים בערמונית - הכמות הגדולה בישראל.

על-מנת להעניק למטופל את השירות המקצועי והטוב ביותר הוקם בבית החולים מערך אורו-אונקולוגי המשלב את מיטב האורולוגים והאונקולוגים בתחום. הצוות הרב מערכתי מקיים דיונים משותפים שבהם נבחנות אפשרויות הטיפול השונות לגבי כל מטופל ומטופל.

במסגרת הטיפול הרפואי משלב מרכז רפואי רבין טכנולוגיות ראשוניות ופורצות דרך, דוגמת ביופסיות מונחות MRI וניתוחי ערמונית מוגדלת באמצעות לייזר. בתי החולים בילינסון והשרון הם מהבודדים בעולם שמחזיקים במעבדת מחקר גנטית בתחום סרטן הערמונית ובעזרתה אובחנו עד היום למעלה מ-200 חולים. המרכז מחזיק גם במחלקת מחקר מתקדמת, אשר מבצעת שיתופי פעולה ופרויקטים משותפים עם אוניברסיטת תל-אביב ומכון וייצמן, מתוך מטרה להביא לשיפור יכולות האבחון, הטיפול וההחלמה.
כל הטיפולים שהוזכרו לעיל ניתנים במערך האורולוגי במרכז הרפואי - בתי החולים בילינסון והשרון