כללית און-ליין
כירורגיה

סרטן לבלב - ניתוח לבלב - כריתת לבלב

היחידה לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה בבית החולים בילינסון מתמחה בטיפול בסרטן הלבלב. ביחידה זוכים המטופל ובני משפחתו למערך תמיכה אישי ואנושי צמוד ולליווי מקצועי מרגע האבחון ועד לסיום תהליך ההחלמה, בעזרת צוות מומחים בכיר וציוד מתקדם ופורץ דרך.

מבנה היחידה הוקם בהתאם למודל אמריקני חדשני הפועל במרכז לטיפולי סרטןMemorial Sloan" Kettering Cancer Center" שבניו יורק, המרכז הגדול והמוביל בארצות הברית ובעולם לטיפול ולחקר הסרטן.

מהו הלבלב?

בלוטה הממוקמת בין הקיבה למעי הדק. תפקיד הלבלב להפריש אנזימים המשתתפים בתהליך העיכול וכן לייצר הורמונים דוגמת אינסולין.

מהו סרטן הלבלב?

ישנם כ-20 סוגים שונים של גידולים בלבלב. בדרך כלל מקור הגידולים בלבלב הוא בצינורית הלבלב ורובם מסוג אדנוקרצינומה, כלומר סרטן שמקורו בבלוטות. כשהסרטן גדל הוא עלול לערב איברים הסמוכים ללבלב כמו הקיבה וכלי דם, או להתפשט לאיברים מרוחקים כדוגמת הריאה והכבד.

פריצת דרך בחקר סרטן הלבלב

גידול בלבלב נחשב עד לא מזמן לגידול מסוכן ומי שחלה בו נידון לתוחלת חיים קצרה. מחקר פורץ דרך שפורסם לאחרונה בירחון הרפואה, "New England", חשף תרופות חדשניות וניתוח מתקדם המאפשרים להאריך את חיי המטופלים עד פי שלושה. הטיפול החדשני זמין למטופלים ביחידה לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה בבית החולים בילינסון

מה הם גורמי הסיכון לחלות בסרטן הלבלב?

בין גורמי הסיכון לחלות בסרטן מסוג זה הוא הרקע המשפחתי. למעשה, ממצא של סרטן הלבלב בהיסטוריה המשפחתית מגדיל פי תשעה את הסיכון לחלות בסרטן מסוג זה. כמו כן, אחד מכל עשרה מטופלים שחלו בסרטן הלבלב נושא מוטציה גנטית תורשתית. מוטציות אלו מעלות את הסיכון לפתח סרטן מסוגים נוספים ולכן חשוב בירור רב צוותי מקיף.

גורמי סיכון נוספים לחלות בסרטן הלבלב הם: עישון, גיל, מוצא, השמנת יתר, סוכרת, דלקת לבלב כרונית ואסבסט.

מהם התסמינים לסרטן בלבלב?

לסרטן בלבלב אין בדרך כלל סימפטומים ברורים בתחילת הדרך, או שלא ניתן להרגיש בהם ולכן מרבית המטופלים מאובחנים כשהמחלה מגיעה לשלב הגרורתי. כמו כן, חלק מהמטופלים מדווחים על הסימפטומים הבאים: כאב בבטן העליונה וכאב גב, בחילות, הקאות ואיבוד משקל, צריבה בקיבה, צהבת (עור בצבע צהוב, שתן כהה, עיניים צהובות) וכן גרד.

סרטן לבלב גרורתי

כשסרטן הלבלב שולח גרורות לאיזורים מרוחקים ממנו, הוא הופך להיות סרטן גרורתי והטיפול בו מורכב וקשה וכך גם סיכויי ההחלמה. בשלב בו הסרטן הפך לגרורתי ניתוח להסרת הגידול כבר לא יהיה יעיל במניעת התפשטות הסרטן בגוף האדם והטיפול מתמקד בתרופות כימותרפיות שמטפלות בגרורות עצמן ולא רק בגידול הסרטני הראשי. בצד התרופות הכימותרפיות כיום נעזרים גם בתרופות ביולוגיות ואימונותרפיות או בשילוב של כמה סוגים במטרה להאט את התקדמות המחלה והתפשטותה בגוף.

אילו בדיקות ניתן לבצע כדי לאבחן את הסרטן ולברר את שלב המחלה?

כדי להעניק את הטיפול הטוב ביותר, פועל במסגרת היחידה צוות בכיר ורב תחומי שמפיק הערכה מעמיקה, כוללנית, ומהירה של המחלה ודרכי הטיפול בה והריפוי. בצוות, גסטרואנטרולוגים המומחים למחלות בלבלב, אונקולוגים המומחים למחלות סרטן לבלב, רדיולוגים המומחים להדמיות ממוקדות בלבלב ופתולוגים המומחים לביופסיות ואבחנה מיקרוסקופית של גידולי לבלב.

 1. בדיקת דם
  בתחילת הדרך, המטופל יישלח לבדיקת דם לבירור תפקודי כבד וקרישה, רמות בילירובין וכן CEA, ו-CA19-9 שהם סמנים בדם המעידים על גידולים סרטניים.
 2. הדמיה
  בבית החולים בילינסון עומד לרשות המטופל מערך אמצעי הדמיה מתקדם, חדשני ומדויק המאפשר לצוות הרפואי הבכיר למקם את הגידול ולתכנן את הטיפול הטוב ביותר:
 • MRI מתקדם המאפשר הדמיה על בסיס שדה מגנטי בעזרתו ניתן לאבחן את הגידול, המיקום שלו ומידת ההתפשטות.
 • טכנולוגיית CT פורצת דרך המאפשרת לצוות הרפואי הדמיה מפורטת ותלת ממדית  (3D)של איברי הגוף ובעזרתה למקם את הגידול והיקפו.
 • בדיקת אולטרסאונד חדשנית על בסיס גלי קול המאפשרת להבחין בין גידול סרטני לגידול שאינו סרטני.
 •  אולטרסאונד אנדוסקופי: סיב אופטי המוחדר דרך הפה המאפשר את בירור שלב התפשטות הגידול וכן מאפשר ביופסיה.
 • אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב: הליך רפואי חדשני המאפשר באמצעות סיב אופטי ומצלמה זעירה לאתר את הגידול, לקחת ביופסיה ולמדוד את גודל והיקף הגידול.
 • ביופסיה בהכוונת CT: הליך המאפשר לדקור את הגידול עם מחט דקה ולאבחן את סוג הגידול בהתאם לסוג התאים.

איזה טיפול מתאים לכל סוג של גידול ומהם סיכויי ההצלחה?

ניתוח הוא הטיפול הטוב ביותר ובעל הסיכויים הגבוהים ביותר להוביל להחלמה מלאה, אולם לא תמיד הדבר אפשרי. במקרים מסוימים שבהם לא ניתן לבצע ניתוח להסרת הגידול, ימליץ הצוות הרפואי על טיפול כימותרפי והקרנות שבמהלכם ניתן לצמצם את נפח הגידול ובמקרים מסוימים יתאפשר בהמשך לנתח. אם הגידול אינו סרטני, בדרך כלל ימליץ הצוות הרפואי לבצע המשך מעקב במרפאה.

ביחידה לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה נעזר צוות המנתחים בטכנולוגיה זעיר-פולשנית מתקדמת (רובוטית או לפרוסקופית) הנתמכת באמצעי הדמיה מדויקים. התפתחויות חדשניות אלה, בתחום הטכניקות הכירורגיות, מאפשרות לצוות הרפואי לבצע ניתוחים בהצלחה רבה. המכשור החדשני מפחית באופן משמעותי את הסיכוי לאשפוז חוזר ולניתוחים נוספים וכן מקטין את הסיכון להישנות הגידול הסרטני.

ניתוחי הלבלב העיקריים הם:

 • ניתוח לכריתת ראש הלבלב - "וויפל": הניתוח הנפוץ ביותר לסרטן הלבלב והוא מיועד לגידולים שנמצאים בראש הלבלב או בחלקו הימני. במהלך הניתוח נכרתים ראש הלבלב, התריסריון, וחלק מדרכי המרה. לאחר הכריתה מחברים את החלקים שנותרו אל המעי הדק וכך מיצי העיכול מתערבבים עם האוכל.
 • ניתוח לכריתת זנב לבלב - "דיסטל פנקריאטקטומי": ניתוח להסרת גידולים הממוקמים בזנב הלבלב. במהלך הניתוח מוסר רק קצה הלבלב ולעיתים גם הטחול הצמוד אליו.
 • ניתוח לכריתת הלבלב כולו - "טוטל פנקריאטקטומי": במצב שבו הגידול מתפשט לכל אורכו של הלבלב, מוסר הלבלב בשלמותו. 
 • ניתוח לכריתה חלקית של הלבלב - "סנטרל פנקריאטקטומי": ניתוח המתאים בדרך כלל לגידולים שאינם ממאירים במהלכו כורתים רק את חלקו האמצעי של הלבלב.

מה צפוי לאחר השחרור מבית החולים?

בבית החולים בילינסון צוות רפואי ופארא-רפואי מקצועי ומיומן המלווה את המטופל לאורך כל שלבי הטיפול עד להחלמה מלאה. אנחנו מאמינים שליווי רפואי מקיף ותמיכה נפשית רחבה הכרחיים להתמודדות, לשיקום ולהחלמה.

צוות הליווי כולל:

 • דיאטניות ויועצות תזונה המתאימות למטופלים תפריט מיוחד לכל אורך הטיפול ותקופת ההחלמה.
 • צוות פסיכולוגים המסייע במתן תמיכה נפשית למטופל ולבני משפחתו.
 • מערך סוציאלי המגבה את הליך השחרור מבית החולים וההכנות לתקופה המורכבת.


נכתב באדיבות ד"ר ערן שדות בוגר בית הספר לרפואה ע"ש סאקלר של אוניברסיטת תל אביב ולימודי המשך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קורנל שבארצות הברית, התמחה בבית החולים "Mount Sinai" שבניו יורק ובכירורגיה אונקולוגית ב-""Memorial Sloan Kettering Cancer Center שבניו יורק.

לדף המרפאה לניתוחי כבד, לבלב, ודרכי מרה, לחץ/י כאן.

הכנה לבדיקות ולניתוחים

כירורגיה כללית א' בילינסון

כירורגיה כללית ב' בילינסון