כללית און-ליין
כירורגיה

ציסטה בלבלב - ניתוח לבלב - כריתת לבלב

היחידה לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה בבית החולים בילינסון מתמחה בטיפול בציסטות בלבלב. ביחידה זוכים המטופל ובני משפחתו למערך תמיכה אישי ואנושי צמוד ולליווי מקצועי מרגע האבחון ועד לסיום תהליך ההחלמה, בעזרת צוות מומחים בכיר וציוד מתקדם ופורץ דרך.

מבנה היחידה הוקם בהתאם למודל אמריקני חדשני הפועל במרכז לטיפולי סרטןMemorial Sloan" Kettering Cancer Center" שבניו יורק, המרכז הגדול והמוביל בארצות הברית ובעולם לטיפול ולחקר הסרטן.

מהו הלבלב?

בלוטה הממוקמת בין הקיבה למעי הדק. תפקיד הלבלב להפריש אנזימים המשתתפים בתהליך העיכול וכן לייצר הורמונים דוגמת אינסולין.

מהן ציסטות בלבלב?

מדובר בגידול נוזלי ברובו המתפתח בלבלב. לעיתים הציסטות מתפתחות לאחר דלקת בלבלב (פנקראטיטיס), אולם מרביתן מתגלות ללא סיבה ובאופן מקרי במהלך בדיקת CT או MRI. בעקבות שכלול אמצעי ההדמיה, חלה בשנים האחרונות עלייה ביכולת לאבחן ציסטות בלבלב. האתגר העומד בפני הצוות הרפואי המטפל הוא להבדיל בין ציסטות שפירות, מרבית הציסטות, לבין כאלו העלולות להתפתח לסרטן בלבלב והן טרום סרטניות. כדי לוודא שהציסטה אינה ממאירה, יש לברר את הרקע המשפחתי, ביופסיה במידת הצורך וכן לערוך בדיקות דם.

בדיקת דם

לצורך אבחנה ראשונית יבצע המטופל בדיקת דם לבירור תפקודי כבד וקרישה, רמות בילירובין וכן CEA, ו-CA19-9 שהם סמנים בדם המעידים על גידולים סרטניים.

סוגי הציסטות:

 • ציסטה מסוג פסאודוציסטה: ציסטה הקשורה לדלקת בלבלב ואין לה פוטנציאל סרטני.
 • ציסטה מסוג סרוסציסטאדנומה: ציסטה עם דופן עבה ונוזל צלול. רוב הציסטות מסוג זה שפירות אך הן עלולות לגרום לסימפטומים כמו למשל: כאב, קושי בעיכול, בחילות, הקאות, ירידה במשקל וצהבת.
 •  ציסטה מסוג IPMN (intra ductal papillary neoplasm): גידול שמקורו בצינוריות הלבלב. מדובר בגידול הטרום סרטני הנפוץ ביותר, אולם כאשר מתגלה שהגידול קשור בצינורית הלבלב הראשית, קיים סיכון שהציסטה ממאירה.
 • ציסטה מוצינוטית: ציסטות טרום ממאירות המתפתחות בעיקר בקרב נשים.

כיצד ניתן לטפל בציסטות?

מרבית הציסטות אינן מסוכנות ולא דורשות התערבות כירורגית. יחד עם זאת, פעמים רבות לציסטה בלבלב יש פוטנציאל להתפתח לסרטן, לכן מומלץ לעקוב ובמידת הצורך להסיר את הגידול.

סיבות מרכזיות להסרה כירורגית של ציסטה בלבלב:

 • גודל הציסטה עולה על שלושה סנטימטרים.
 • ציסטה עם מרכיבים רקמתיים, כלומר לתוך הציסטה פולש גידול מוצק.
 • צינור הלבלב הראשי מורחב.
 • ציסטה סימפטומטית שגורמת לכאב, הקאות, בחילות, שובע מוקדם, צהבת.

מה צפוי במהלך הניתוח?

הניתוח מאפשר להסיר את הציסטה מהלבלב תוך כדי שמירה על תפקודה התקין של מערכת העיכול. ביחידה לניתוחי כבד, לבלב ודרכי מרה נעזר צוות המנתחים בטכנולוגיה זעיר-פולשנית מתקדמת (רובוטית או לפרוסקופית) הנתמכת באמצעי הדמיה מדויקים. התפתחויות חדשניות אלה, בתחום הטכניקות הכירורגיות, מאפשרות לצוות הרפואי לבצע ניתוחים בהצלחה רבה. המכשור החדשני מפחית באופן משמעותי את הסיכוי לאשפוז חוזר ולניתוחים נוספים וכן מקטין את הסיכון להישנות הגידול הסרטני.

ניתוחי הלבלב העיקריים הם:

 • ניתוח לכריתת ראש הלבלב - "וויפל": הניתוח הנפוץ ביותר לגידולים בלבלב והוא מיועד לגידולים שנמצאים בראש הלבלב או בחלקו הימני. במהלך הניתוח נכרת ראש הלבלב, התריסריון וחלק מדרכי המרה. לאחר הכריתה מחברים את החלקים שנותרו אל המעי הדק וכך מיצי העיכול מתערבבים עם האוכל.
 • ניתוח לכריתת זנב הלבלב - "דיסטל פנקריאטקטומי": ניתוח להסרת גידולים שנמצאים בזנב הלבלב. במהלך הניתוח מוסר רק קצה הלבלב ולעיתים גם הטחול הצמוד אליו.
 • ניתוח לכריתת הלבלב - "טוטל פנקריאטקטומי": במצב שבו הגידול מתפשט לכל אורכו של הלבלב, מוסר הלבלב בשלמותו. 
 • ניתוח לכריתה חלקית של הלבלב - "סנטרל פנקריאטקטומי": ניתוח המתאים בדרך כלל לגידולים שאינם ממאירים ובמהלכו כורתים רק את חלקו האמצעי של הלבלב.

מה צפוי לאחר השחרור מבית החולים?

בבית החולים בילינסון צוות רפואי ופארא-רפואי מקצועי ומיומן המלווה את המטופל לאורך כל שלבי הטיפול עד להחלמה מלאה. אנחנו מאמינים שליווי רפואי מקיף ותמיכה נפשית רחבה הכרחיים להתמודדות, לשיקום ולהחלמה.
המשך המעקב הרפואי הכרחי על מנת לוודא שהמטופל החלים לחלוטין ולא התפתחו אצלו גידולים נוספים או ציסטות. צוות הליווי כולל דיאטניות ויועצות תזונה המתאימות למטופלים תפריט מיוחד לכל אורך הטיפול ותקופת ההחלמה.

נכתב באדיבות ד"ר ערן שדות בוגר בית הספר לרפואה ע"ש סאקלר של אוניברסיטת תל אביב ולימודי המשך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קורנל שבארצות הברית, התמחה בבית החולים "Mount Sinai" שבניו יורק ובכירורגיה אונקולוגית ב-""Memorial Sloan Kettering Cancer Center שבניו יורק.

לדף המרפאה לניתוחי כבד, לבלב, ודרכי מרה, לחץ/י כאן.

הכנה לבדיקות ולניתוחים

כירורגיה כללית א' בילינסון

כירורגיה כללית ב' בילינסון