כללית און-ליין
גנטיקה

בדיקת דגימת סיסי שליה (CVS)

בדיקת סיסי שליה מיועדת לאבחן שינוי כרומוזומלי או מחלות גנטיות מסוימות, בשלבים  המוקדמים של ההיריון.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת בסביבות השבוע ה-11 של ההיריון. כמו בבדיקת מי שפיר, מבוצעת בדיקת אולטרסאונד כדי לאתר את מקום השליה. תחת מעקב האולטרסאונד, מחדירים צינורית פלסטית דרך הנרתיק לרחם ושואבים דגימה קטנה של תאי שליה. תאים אלו מכילים חומר גנטי, זהה לחומר או ביוכימית, לפי הנדרש. DNA הגנטי של העובר וניתנים לבדיקה כרומוזומאלית,

מהם יתרונות הבדיקה?

יתרון הבדיקה הוא בקבלת תוצאות ראשוניות בתוך ימים ספורים. היות וניתן לבצע את התהליך בשלב מוקדם יחסית של ההיריון, תוצאות הבדיקה מאפשרות קבלת החלטה מוקדמת על הפסקת היריון (בגרידה ולא בלידה מוקדמת).

אמינות תוצאות בדיקת סיסי שליה דומה לתוצאות בדיקת מי שפיר. מאחר שבבדיקה זו לא נבדקת רמת החלבון העוברי, יש להשלים את הבירור ע"י בדיקת דם לסקר שליש שני (בשבועות ה-18-16 להיריון).

בבדיקת סיסי שליה קיים סיכוי קטן (כ-1%) לשאיבת תאי שליה של האם בנוסף לאלו של העובר, מצב זה מכונה "זיהום אימהי". נוכחותם של תאי האם עלולה להטות את התשובה.
מצב זה פחות שכיח בבדיקת מי שפיר.

מהם סיכוני בדיקת סיסי השליה?

הסיכון להפלה בביצוע בדיקה זו הוא כ-1%. במקרים נדירים לא ניתן לבצע את הבדיקה, בשל כמות מועטה מדי של דגימה, או כיוון שהתאים לא צמחו בתרבית. במקרים אלו ממליצים על ביצוע בדיקת מי שפיר בהמשך ההיריון.

קבלת תשובות

בכל מקרה של תשובה בלתי תקינה יאתר צוות מכון הגנטיקה את האישה ואת רופאה באופן מיידי באמצעות טלפון ו/או שליח.
תשובה סופית תישלח בד"כ 4-3 שבועות לאחר ביצוע הבדיקה לאישה.
ייעוץ גנטי יינתן בכל מקרה שיידרש.

לבירורים ולקבלת תשובות: המכון לגנטיקה
טל': 03-9377658/9
פקס: 03-9377660