כללית און-ליין
נשים

לקום בלי כאבים: שיטת הרדמה המקלה על הכאבים לאחר ניתוח קיסרי

לקום בלי כאבים: שיטת הרדמה המקלה על הכאבים לאחר ניתוח קיסרי

נשים רבות חוששות מניתוח קיסרי, בעיקר בגלל ההתאוששות הכואבת. שיטת הרדמה ייחודית מונעת את הכאבים העזים לאחר הניתוח ומאפשרת לנשים לרדת מהמיטה ולתפקד שעות ספורות אחריו. ד"ר שרון אורבך-זינגר, מנהלת היחידה להרדמה מילדותית במחלקת הרדמה בבילינסון עם הפרטים.

"בסקר שביצענו בקרב יולדות לפני מספר שנים, בו ביקשנו מהן לדרג בסולם שבין 1-10 את רמת הכאב שהן חשות יממה לאחר ניתוח קיסרי, הממוצע היה 8 - כאבים עזים", אומרת ד"ר שרון אורבך-זינגר, מנהלת היחידה להרדמה מילדותית במחלקת הרדמה בבילינסון. נשים שעברו ניתוח קיסרי בוודאי מזדהות עם האמירה הזו. אם בלידה רגילה מקבלת היולדת משככי כאבים ואף זריקה אפידורלית כדי להקל את כאבי הלידה, בניתוח קיסרי הזריקה הספינאלית אותה מקבלת היולדת לא משפיעה על הכאבים מהם תסבול היולדת לאחר הלידה. לאחר ניתוח קיסרי סובלת היולדת מכאבים עזים שמקשים על תפקודה, עד כדי חוסר יכולת לנשום עמוק ולנוע במיטה.

"הכאבים לאחר ניתוח קיסרי נובעים משני גורמים עיקריים: פתיחת הבטן והרחם שמתכווץ," מסבירה ד"ר אורבך-זינגר. מחקרים הראו שככל שיש יותר כאבים אחרי ניתוח קיסרי, יורד משמעותית הסיכוי להנקה ועולה הסיכוי לדיכאון אחרי לידה ולכאבים כרוניים לטווח הרחוק. לאור עובדות אלו, היממה שלאחר ניתוח קיסרי היא קריטית מבחינת טיפול בכאב.

במטרה להקל על היולדת את ההתאוששות מהלידה, מוסיפים הרופאים המרדימים מורפיום לתמיסה אותה הם מזריקים לחלל הספינאלי של היולדת לפני הניתוח הקיסרי. ההשפעה של המורפיום נמשכת עד 24 שעות ויותר ובזכותה תהליך ההתאוששות וההחלמה מתחיל ומתקדם בקלות רבה יותר. מספר שעות לאחר הניתוח היולדת כבר יכולה לקום מהמיטה וללכת לראות את התינוק שילדה. מאחר שהמורפיום משפיע עד כ-24 שעות לאחר הלידה, כבר בפעם הראשונה שתפגוש את התינוק שלה, היא תוכל להרים ולהחזיק אותו בלי לסבול ממגבלת תנועה וכאבים. לאחר ניתוח קיסרי קיימת חשיבות רבה לתנועה ותזוזה, וככל שהיולדת תחזור לתפקוד מהר יותר לאחר הניתוח, כך תתאושש מהר יותר, תחזור לשגרה ותוכל להתפנות לאמהות ולטיפול בתינוק, בלי לסבול מכאבים.

ד"ר אורבך-זינגר מספרת על הסקר בנוגע לרמת הכאב בנשים שקיבלו תוספת של מורפיום בהזרקה ספינאלית. הפעם, הנשים דיווחו על העדר כאב למעשה (רמת כאב 1 בהשוואה ל- 8 מתוך 10 ללא מורפיום בסקר הקודם)."אני שמחה שאנחנו יכולים לסייע ליולדות, להקל על הכאב ולאפשר להן להתמקד בחוויית האמהות באופן נינוח יותר", מסכמת ד"ר אורבך-זינגר.   ​