כללית שלי
נשים

ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי

​ניתוח קיסרי הוא ניתוח, שבו פותחים את דופן הבטן והרחם ומוציאים את העובר. 
נהוג לחשוב, שניתוח קיסרי נקרא כך על שם יוליוס קיסר, אבל מדובר בהסבר לא הגיוני, מאחר ובאותם זמנים, ביצוע ניתוח קיסרי היה לשם הצלת העובר על חשבון האם. זאת משום שלא היו אמצעי הרדמה והתמותה הייתה גבוהה. אנו יודעים, ששנים לאחר נצחונו של יוליוס קיסר בקרבות, מברכת אותו  אמו אורליה על הניצחון הגדול, כך שלא הגיוני שהוא נולד בניתוח קיסרי.

פרופ' ארנון ויז'ניצר, מנהל בית חולים לנשים בבילינסון, מספר כי, "בהמשך נקבע המושג "סזרה" , שפירושו בלטינית הוא חתך. הניתוח הקיסרי הראשון, שמתואר בספרות, בוצע על ידי איכר שוויצרי, בסוף המאה השמונה העשרה. אשתו כרעה ללדת ולאחר שלושה ימים הוא פנה לרשויות בשוויץ וסיפר להם, שיש לו ניסיון ביילוד וניתוחים של חיות המשק שלו, ביקש רשות לנתח את אשתו וקיבל אותה. האם והתינוק יצאו בריאים.

בתחילת המאה הקודמת, פנו נשים לבתי חולים ללידות וניתוחים ומהר מאד הבינו, שתמותה בבתי חולים היא גבוהה מאד, בהשוואה ללידות שהיו בבית. זאת משום שהצוות הרפואי לא דאג להיגיינת הידיים ואנשים מתו מזיהומים בניתוחים. במאה שעברה אמצעי ההרדמה החלו להתפתח, נעשו בטוחים ולאט לאט אחוז הניתוחים הקיסריים עלה והיה לא רק לטובת העובר אלא גם לטובת האם".

מתי מחליטים על ניתוח קיסרי?

אחוז הניתוחים הקיסרים היום במדינת ישראל עומד על כ- 20 אחוזים, כאשר בארצות הברית זה גבוה פי שניים.

האינדיקציות לניתוחים קיסריים נחלקות לאינדיקציות מוחלטות ואינדיקציות יחסיות .

אינדיקציות מוחלטות (ניתוח הנקבע מראש)

אישה שעברה מספר ניתוחים קיסרים בעבר, המקובל הוא שמעל שני ניתוחים קיסריים רצופים ללא לידה באמצע- יתקיים ניתוח חוזר;  ניתוח שנעשה בגוף הרחם לאורך;  שיליית פתח מלאה או עיוות קשה באגן כתוצאה מטראומה או מחלה והיריון מרובה עוברים. 

אינדיקציות יחסיות

ישנם מצבים שקשורים לעובר כמו מצג עכוז, הערכת משקל מעל 4500 באישה ללא סוכרת ומעל 4000 קילו באישה סוכרתית, חוסר התקדמות בלידה ומצוקה עוברית.

על הניתוח עצמו

על פי פרופ' ויז'ניצר, "הניתוחים הקיסרים היום נעשים בהרדמה ספינאלית- הרדמה מקומית, כאשר האישה ערה ושותפה לתהליך הלידה ובן זוג יכול להיות אתה במידה וזה לא דחוף. הרדמה כללית נעשית במידה וניתוח דחוף מאד או כאשר האפידורל אינו משפיע.

משך האשפוז הוא ארבעה- חמישה ימים. במהלך עשרים וארבע שעות ראשונות, נוהגים המרדימים לתת אלחוש בהזרקה של ההרדמה הספינאלית ולאחר מכן היולדת ניידת ומקבלת משככי כאבים. אין בעיה של הנקה לאחר ניתוח קיסרי ואת הסיכות מוצאים ביום החמישי לאחר הניתוח.

ניתוח קיסרי הוא אלטרנטיבה אחרונה ליילוד התינוק וההעדפה של הצוות הרפואי בכל בית חולים היא לנסות קודם כל את כל האמצעים ללידה רגילה ורק אם אין ברירה מבצעים ניתוח.