כללית און-ליין
נשים

ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי

​ניתוח קיסרי הוא ניתוח, שבו פותחים את דופן הבטן והרחם ומוציאים את העובר. 
נהוג לחשוב, שניתוח קיסרי נקרא כך על שם יוליוס קיסר, אבל מדובר בהסבר לא הגיוני, מאחר ובאותם זמנים, ביצוע ניתוח קיסרי היה לשם הצלת העובר על חשבון האם. זאת משום שלא היו אמצעי הרדמה והתמותה הייתה גבוהה. אנו יודעים, ששנים לאחר נצחונו של יוליוס קיסר בקרבות, מברכת אותו  אמו אורליה על הניצחון הגדול, כך שלא הגיוני שהוא נולד בניתוח קיסרי.

פרופ' ארנון ויז'ניצר, מנהל בית חולים לנשים בבילינסון, מספר כי, "בהמשך נקבע המושג "סזרה" , שפירושו בלטינית הוא חתך. הניתוח הקיסרי הראשון, שמתואר בספרות, בוצע על ידי איכר שוויצרי, בסוף המאה השמונה העשרה. אשתו כרעה ללדת ולאחר שלושה ימים הוא פנה לרשויות בשוויץ וסיפר להם, שיש לו ניסיון ביילוד וניתוחים של חיות המשק שלו, ביקש רשות לנתח את אשתו וקיבל אותה. האם והתינוק יצאו בריאים.

בתחילת המאה הקודמת, פנו נשים לבתי חולים ללידות וניתוחים ומהר מאד הבינו, שתמותה בבתי חולים היא גבוהה מאד, בהשוואה ללידות שהיו בבית. זאת משום שהצוות הרפואי לא דאג להיגיינת הידיים ואנשים מתו מזיהומים בניתוחים. במאה שעברה אמצעי ההרדמה החלו להתפתח, נעשו בטוחים ולאט לאט אחוז הניתוחים הקיסריים עלה והיה לא רק לטובת העובר אלא גם לטובת האם".

מתי מחליטים על ניתוח קיסרי?

אחוז הניתוחים הקיסרים היום במדינת ישראל עומד על כ- 20 אחוזים, כאשר בארצות הברית זה גבוה פי שניים.

האינדיקציות לניתוחים קיסריים נחלקות לאינדיקציות מוחלטות ואינדיקציות יחסיות .

אינדיקציות מוחלטות (ניתוח הנקבע מראש)

אישה שעברה מספר ניתוחים קיסרים בעבר, המקובל הוא שמעל שני ניתוחים קיסריים רצופים ללא לידה באמצע- יתקיים ניתוח חוזר;  ניתוח שנעשה בגוף הרחם לאורך;  שיליית פתח מלאה או עיוות קשה באגן כתוצאה מטראומה או מחלה והיריון מרובה עוברים. 

אינדיקציות יחסיות

ישנם מצבים שקשורים לעובר כמו מצג עכוז, הערכת משקל מעל 4500 באישה ללא סוכרת ומעל 4000 קילו באישה סוכרתית, חוסר התקדמות בלידה ומצוקה עוברית.

על הניתוח עצמו

על פי פרופ' ויז'ניצר, "הניתוחים הקיסרים היום נעשים בהרדמה ספינאלית- הרדמה מקומית, כאשר האישה ערה ושותפה לתהליך הלידה ובן זוג יכול להיות אתה במידה וזה לא דחוף. הרדמה כללית נעשית במידה וניתוח דחוף מאד או כאשר האפידורל אינו משפיע.

משך האשפוז הוא ארבעה- חמישה ימים. במהלך עשרים וארבע שעות ראשונות, נוהגים המרדימים לתת אלחוש בהזרקה של ההרדמה הספינאלית ולאחר מכן היולדת ניידת ומקבלת משככי כאבים. אין בעיה של הנקה לאחר ניתוח קיסרי ואת הסיכות מוציאים ביום החמישי לאחר הניתוח.

ניתוח קיסרי הוא אלטרנטיבה אחרונה ליילוד התינוק וההעדפה של הצוות הרפואי בכל בית חולים היא לנסות קודם כל את כל האמצעים ללידה רגילה ורק אם אין ברירה מבצעים ניתוח.

כמה זמן אורך ניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי נמשך בפועל בערך חצי שעה.

אילו הכנות עושים לקראת ניתוח קיסרי?

במידה ומדובר בניתוח קיסרי מתוכנן (אלקטיבי) יש להיות בצום 8 שעות לפני הניתוח. אם הניתוח נקבע לשעות הבוקר, יש להגיע להתאשפז בלילה קודם. אם הניתוח נקבע לשעות הערב, יש להגיע בבוקר הניתוח ולהתאשפז.

איך מרגישות היולדות לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח היולדות מרגישות אי נוחות רבה שמתבטאת בכאבים מקומיים באיזור הניתוח בהם ניתן לטפל בתרופות נגד כאבים. היולדות ירגישו על פי קושי והגבלה בתנועה ולכן יש להיערך מראש עם עזרה פיזית בתקופת ההחלמה בבית, למשל, סיוע פיזית בהרמת התינוק.
היולדות גם תצטרכנה להתמודד עם החלמה מהצלקת הניתוחית ולאחר זמן מה להגיע לבית החולים להוציא את הסיכות.

סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הוא  ניתוח בטן וככזה הוא כרוך בסכנה לסיבוכים רגילים שידועים בספרות הרפואית פוסט ניתוח וביניהם זיהום של הצלקת הניתוחית, פגיעה באיזורים סמוכים כמו שלפוחית השתן ומערכת העיכול וכדומה.
ניתוח קיסרי משליך על הלידות הבאות. מאחר וההמלצה הרפואית היא להימנע ככל האפשר מניתוח קיסרי בגלל ההשלכות של הניתוח ומאחר וניתוח קיסרי מעלה את הסיכון לקרע ברחם ועלול להפוך את ההריונות הבאים להריונות בסיכון. הרופאים ממליצים לא להימנע מלידה וגינלית אחרי ניתוח קיסרי אחד אבל אם נערכו שני ניתוחים קיסריים ברצף (הריון אחרי הריון) ההריון הבא יחייב ניתוח קיסרי.

משכב לידה לאחר ניתוח קיסרי

משכב לידה נמשך שישה שבועות אחרי לידה אך בעוד בלידה רגילה היולדת עשויה לחזור לעצמה בתקופה זו, ההתאוששות מניתוח קיסרי תהיה מורכבת יותר וההחלמה ארוכה יותר. בכל מקרה, כשישה שבועות אחרי הלידה יש לבקר אצל הגיניקולוג/ית המטפלים ולערוך בדיקה גופנית שגרתית שאחריה תקבלו הוראות להמשך כולל היתר לקיים יחסי מין. יחסי מין אחרי ניתוח קיסרי דורשים זהירות מיוחדת בגלל הרגישות הרבה של האיזור המנותח.

בנוסף, אחרי ניתוח קיסרי ההמלצה הרפואית להתרחק מההריון הבא כדי שהלידה הבאה לא פחות מ-18 חודשים אחרי הניתוח

הצלקת של ניתוח קיסרי

הצלקת של הניתוח הקיסרי נשארת לנצח אבל על פי רוב המיקום שלה והמרקם שלה עדינים. זוהי צלקת צרה ולבנה בתחתית הבטן בגובה קו הביקיני. לעיתים קרובות לאחר הניתוח הצלקת תהיה מעל פני העור ותחרוג מגבולות החתך שביצע הרופא המנתח. הצלקת גם יכולה להיות מלווה בתופעות לוואי כמו גרד ואפילו כאב. יש לטפל בצלקת באמצעות שטיפה במים פושרים זורמים וסבון עדין ביותר.
במקרים בהם הצלקת מחלימה אך נשארת בולטת ניתן לטפל בה באמצעים כמו לייזר, הזרקת חומרים כמו סיליקון וסטרואידים ומריחת תכשירים שונים.

יש לציין שישנן נשים שמפתחות דימוי גוף וביטחון עצמי ירודים כתוצאה מהצלקת ובמקרה זה יש לפנות לטיפול נפשי.