כללית און-ליין
נשים

קורסי הכנה ללידה

מיכל ברס, מיילדת ואחות בתינוקיה בבילינסון, מפתחת קורסי הכנה ללידה בזום.

קורסי הכנה ללידה

קורס ההכנה ללידה, בהנחיית מיטב המיילדות והפיזיותרפיסטיות, הינו קורס מקיף וחשוב לבני הזוג לקראת הלידה הצפויה. ייחודו של הקורס בהקניית ידע וכלים בסיסיים להתמודדות מיטבית עם תהליך הלידה ותחילת ההורות.

באילו נושאים יעסוק הקורס?

הקורס מתנהל בזום. הקורס כולל 3 מפגשים: שני מפגשים אשר מתנהלים על ידי מיילדת ובנוסף להם מפגש אחד שמועבר על ידי פיזיותרפיסטית.
בדרך כלל משתתפים בקורס בין 15 ל 30 זוגות אך לפעמים גם 50 זוגות. הקורסים מתקיימים בשעות הערב והיום. מדי חודש מתקיימים בבילינסון 4 קורסי הכנה וירטואליים.
הקורס עוסק בנושאים מגוונים כגון: מתי להגיע לחדר הלידה, טכניקות להקלה על צירים, מהלך הלידה, איזה פעילות נעשית בחדר לידה, התערבויות בלידה, אפידורל, לידות ואקום, לידה וגינלית שמתפתחת לקיסרי חירום, ניתוחים קיסריים ועוד.
בסיום הקורס המיילדת מעבירה למשתתפים תכנים אודות טיפול בתינוק, שיטות ביות בבית החולים וטיפים להנקה.

במפגש עם הפיזיותרפיסטית עוסקים בנושאים כגון: פעילות גופנית בהריון, החלמה אחרי הלידה, מתי לחזור לפעילות, סימני התפתחות של התינוק כמו הרמת ראש וחיוך, הקשר בין התינוק לאם ועוד. הפיזיותרפיסטית עורכת הדגמה של תנועתיות בלידה  ומציגה סרטונים שצולמו במיוחד לקורס זה ומיועדים גם להקלה על הצירים וגם להקלה על הלידה.

האם קיים הבדל בין הכנה ללידה טבעית לבין קורס הכנה ללידה רגילה?

התכנים של קורס רגיל וקורס טבעי מאוד דומים. בקורס טבעי שמים יותר דגש על טכניקות טבעיות לשיכוך כאבים, תנוחות של לידה טבעית, תפקיד המלווים, הכנה פיזיולוגית ללידה, הכנה נפשית ללידה אבל גם מדברים על אפשרות של מעבר לסיוע באפידורל במקרה והיולדת התחרטה במהלך הלידה הטבעית.
אין כרגע קורס תאומים, יש מפגש אישי בזום – פגישה אישית עם מיילדת שהיא בעצמה אמא לתאומים והיא עורכת הכנה ללידת תאומים.

מתי מומלץ להירשם לקורס הכנה ללידה?

רצוי להשתתף בקורס סביב שבוע 28-30. מאחר ובבילינסון יש קורסים 4 פעמים בחודש וכעת אין הגבלה על מספר המשתתפים בזום, ניתן להירשם בשבוע 28 לקורס הרצוי.

האם הקורס כולל סיור בחדרי הלידה?

כרגע בתקופת הקורונה ועד הודעה חדשה אין סיורים בחדר הלידה אבל יש סרטון וירטואלי שבמסגרתו מיילדת עוברת בכל התחנות שהיולדת תגיע אליהן במהלך הלידה – הסרטון מתחיל במיון, עובר בחדרי הלידה וממשיך לאגף האשפוז.

מה חשוב לדעת בבחירת קורס הכנה ללידה?

חשוב לבחור קורס שמועבר על ידי מיילדת מקצועית ובעלת ניסיון. רוב המיילדות בקורסי ההכנה ללידה בבילינסון מגיעות עם ניסיון של לידת אלפי תינוקות.
חשוב לבחור במיילדת ו/או אשת מקצוע שנמצאת פיזית בשטח, בחדר הלידה וגם מכירה את חדר הלידה שבו את עומדת ללדת.
רצוי לעבור את הקורס הנבחר בבית החולים בו מתכוונים ללדת. בחירה כזאת תגרום להרגשת ביטחון, תוכלו לעמוד על דקויות שנובעות מהבחירה בבית החולים הספציפי, להרגיש בנוח עם בית החולים ולהכיר את נשות הצוות. כשאתם מדברים עם מי שעובדות בבית החולים זה נותן תחושה של  אמינות, כמעט כמו הרגשה של "בית" וזה חשוב מאוד להרגיש בנוח במקום שבאים ללדת בו.
חשוב לציין שגם נשים בלידה חוזרת ולא רק נשים בלידה ראשונה, מגיעות לקורס הכנה ללידה. הן לצרכי רענון או חידוד נקודות שעלו בלידה הראשונה. לפעמים הלידה הראשונה הייתה לידה קשה  או טראומטית והיא השאירה ליולדת הרבה שאלות פתוחות, לעיתים הלידה השנייה היא אחרי הריון בסיכון או הריון מורכב והיולדת רוצה להרגיש ביטחון ולהגיע מוכנה ללידה. במקרים נוספים מדובר ביולדות שעברו ניתוח קיסרי ורוצות לנסות לעבור ללידה וגינלית.
כרגע בקורסים עולות שאלות רבות על הקורונה, לידה סביב קורונה, התינוק, החיסונים וממה קורה בבית החולים סביב הקורונה.

קורסי הכנה ללידה - קבוצתיים:

קורסי הכנה ללידה - אישיים:

בנוסף, במרכז רפואי רבין פועל שירות מקיף ליולדת - "רואים את הנולד" - המציע מגוון שירותים ייחודיים לפני הלידה ולאחריה.
לחץ/י כאן לפרטים נוספים

לפרטים נוספים ולהרשמה:  03-9376333 / siurim@clalit.org.il