כללית און-ליין
נשים

זריקת אפידורל – אילחוש אפידורלי בלידה Epidural Anaesthesia

מטרת האילחוש האפידורלי  להפחית את הכאב בשלבי הלידה. האילחוש ניתן על פי בקשתה של היולדת
ובהסכמתה. במצבים מיילדותיים מסוימים, כגון: לידת תאומים, לידת עכוז או במקרה בו קיימת סבירות לצורך בניתוח קיסרי, יומלץ ליולדת לבצע את האילחוש גם אם לא יזמה זאת בעצמה.

אופן מתן אפידורל בלידה:

לאחר שהעור והרקמות הרכות באזור הגב התחתון הורדמו באמצעות זריקה, מוחדרת מחט לחלל הדורה (חלל שמסביב חוט השידרה), דרכה מועברת צינורית דקה לצורך הזרקת חומר האילחוש. הצינורית נשארת במקום זה עד לסיום הלידה או לאחריה בהתאם לצורך. החומר מוזרק בריכוזים נמוכים כדי לא להשפיע על פעילות שרירי הבטן והמהלך התקין של הלידה. כתוצאה  מכך תתקבל תחושה שפלג הגוף התחתון "רדום" – ובדרך כלל היולדת לא תחוש כאב משמעותי. חלק  מהנשים חשות לחץ בשעת הציר. יתרון השיטה בכך שהיולדת נשארת ערה, יכולה לשתף פעולה עם הצוות המיילד והילוד לא  מושפע מחומרי ההרדמה.

מהם היתרונות של זריקת אפידורל?

מדובר בחומר שפועל במהירות ומצטיין ביכולתו להעלים את כאבי צירי הלידה. האפידורל, בניגוד להרדמה כללית, משפיע רק על איזור האגן וכך היולדת יכולה להשתתף באופן פעיל בלידה אך ללא הכאבים האיומים של צירי הלידה.
בין אם מדובר בלידה קצרה או ארוכה, כאבי צירי הלידה יכולים להיות בלתי נסבלים, במיוחד למי שסף הכאב שלה נמוך במיוחד. אבל גם מי שניחנה בסף סיבולת גבוה תתקשה לעמוד לאורך זמן (בלידות ארוכות) בכאבים הקשים. לידה ללא כאבים היא חלומן של כל היולדות והאפידורל מאפשר להגשים אותו.
יתרון נוסף הוא ללידות שמסתבכות והופכות להיות ניתוח קיסרי דחוף: האפידורל יכול להחליף את ההרדמה הכללית ואז אין צורך להרדים שוב את היולדת.

באיזה שלב  מקבלים את האלחוש האפידורלי?

היולדת תקבל את זריקת האפידורל רק כאשר הלידה הפעילה החלה וכשיש פתיחה של לפחות ארבעה סנטימטרים. בלידה בניתוח קיסרי, האפידורל ניתן לפני תחילת הניתוח והוא מחליף את האלחוש הכללי שניתן בניתוחים בבית חולים. בכל מקרה, לפני שמזריקים את האפידורל מקבלים עירוי נוזלים שמונע נפילת לחץ דם (תופעת לוואי ידועה של הזרקת האפידורל).
את האפידורל תקבל היולדת לאחר שיחה עם הרופא המרדים וחתימה על מסמכים מתאימים.

למשך כמה זמן משפיע האפידורל?

משך ההשפעה תלוי במינון של האפידורל שמוזרק ליולדת. ישנה גם אפשרות, שמוצעת בחלק מבתי החולים בארץ, לשלוט בהגברת כמות האפידורל שלה באמצעות לחצן קטן שהיא מקבלת לידיה.

האם קיימת השפעה על אורך הלידה?

עד היום היה נהוג לחשוב שהאפידורל מאריך מעט את הלידה, בערך בשעה, כי הוא גורם לשיתוק של החלק התחתון של הגוף מה שמונע ירידה מהמיטה, הליכה ופעולות תנועתיות נוספות שמזרזות לידה. בנוסף לאלה, אחרי הזרקת האפידורל הצירים אינם מורגשים ולכן הלחיצות והדחיפות פחות יעילות מכפי שהיו אם לא היה מוזרק חומר מאלחש. כדי למנוע תופעות אלה ולמנוע את הארכת אורך הלידה יש להקפיד שהאפידורל מוזרק כשיש כבר פתיחה של צוואר הרחם והצירים מורגשים היטב. אם יש היחלשות משמעותית של הצירים, ניתן להזריק אוקסיטוצין כדי להגביר את עוצמתם. עם זאת, מחקרים חדשים מצביעים שאין הבדל משמעותי כלשהו באורך הלידה בין לידה עם או בלי מתן אלחוש אפידורלי.

האם כל אחת יכולה לקבל זריקת אפידורל לשיכוך הכאבים?

לא כל יולדת מתאימה לקבל זריקת אפידורל ובעיקר יולדות שמגיעות זמן קצר מאוד לפני הלידה. עוד יולדות שלא יכולות לקבל אפידורל הן:

  • יולדות שרמת הטסיות שלהן בדם נמוכה מ-80 אלף.
  • יולדות שיש להן אלרגיה לחומרי אלחוש.
  • יולדות שנוטלות מדללי דם.
  • יולדות שיש להן חיידק או זיהום בדם.
  • יולדות שיש להן מחלת עצבים.
  • יולדות שסובלות מתת לחץ דם.
  • יולדות שהגב שלהן מכוסה בקעקועים – הקעקוע מורכב מצבע וכימיקלים והמפגש ביניהם ובין החומר המאלחש באיזור ההזרקה עלול לגרום לזיהום.

האם האפידורל משפיע על אופן ההחלמה מהלידה?

בעיקרון, השפעת האפידורל חולפת אחרי מספר שעות אחרי הלידה. במקרים חריגים שאינם שכיחים כלל, האפידורל ישפיע על תחושת הערנות של היולדת ויגרום לחולשה או לקושי במתן שתן, בעיה אותה ניתן לפתור באמצעות קטטר שתן.

יולדת המעוניינת לקבל אלחוש אפידורלי תצהיר ותאשר על גבי טופס הסכמה מדעת על רצונה ותוחתם על טופס ייעודי כאשר יוסברו לה מטרתו, דרך ביצועו ויתרונותיו של האלחוש כולל תופעות לוואי אפשריות לרבות כאב ואי-נוחות בעת החדרת המחט ,תחושה זמנית של נימול ורעד עם תחילת השפעתו של חומר האלחוש. כמו כן יוסברו לה הסיכונים והסיבוכים האפשריים.

תופעות לוואי של אפידורל

כמו לכל תרופה גם לאפידורל ישנן תופעות לוואי. התופעות השכיחות ביותר הן תחושת בחילה, כאבי ראש, העלאת חום הגוף (בעיקר בלידה ראשונה), כאב באיזור ההזרקה, גירוי העור שגורם לגרד (שלא יוצר נזק, אלא רק אי נעימות), רעידות ועלייה של לחץ הדם.
תופעות פחות נפוצות אך אפשריות הן קוצר נשימה וקושי במתן שתן (אחרי הלידה).

סיכונים וסיבוכים אפשריים של אפידורל

אחת הסיבות שהאפידורל נחשב לידידה הנאמן של היולדת היא שכיחותם הנמוכה מאוד של סיבוכים וסיכונים. ובכל זאת, הסיכונים השכיחים ביותר הם ירידת לחץ דם משמעותית בה מטפלים מיידית בעירוי נוזלים ו/או חמצן. במקרים יותר מסובכים נותנים גם תרופות שמעלות את לחץ הדם. ישנם מקרים של יולדות שמופיעה אצלן תגובה אלרגית לחומר המאלחש.
במקרים נדירים מאוד יכולה להיווצר זיהום באיזור ההזרקה. הזרקה שאיננה מוזרקת במיקום מדויק או באופן לקוי אחר, עלולה לגרום לשיתוק זמני או קבוע בגפיים התחתונות ופגיעה בעמוד השדרה, תופעה שמופיעה אצל אחת מ-25 אלף יולדות בקירוב.