כללית און-ליין
עור ומין

פורסם בראשונה: 29.07.2012

    מאת:
  • מאת: דר' לב פבלובסקי, רופא עור בכיר במחלקת עור בילינסון | מרכז רפואי רבין

כשהעור פוגש את האור

​בארצנו שטופת השמש והלומת החמסינים חשיפה לקרינת השמש הנה עניין שביום יום ועל כן חשיבותה לבריאות רבה כל כך.

אז מהי קרינת השמש?

את קרינת השמש המגיעה לכדור הארץ מסווגים לפי אורכי גל, אשר נמדדים בננומטרים. טווח הקרינה הרלבנטי לרפואת עור נקרא קרינה אולטרא-סגולה – Ultraviolet (UV) וניתן לחלקה לפי אורכי הגל ל:

  • קרינה אולטרא-סגולה C (UVC) בתחום 280-200 ננומטרים
  • קרינה אולטרא–סגולה B (UVB) בתחום 320-280
  • וקרינה אולטרא–סגולה A (UVA) בתחום 400-320

בשנים האחרונות חלה עליה ניכרת במודעות לנזקים שעלולים להיגרם לעור מחשיפה בלתי מבוקרת לאור השמש לאורך זמן. נזקים אלו הם בעיקר הזדקנות מוקדמת של העור וגידולי עור מסוגים שונים. יחד עם זאת עוד מימי קדם בהיסטוריה היו ניסיונות להשתמש באור השמש לטיפול במחלות שונות וביניהן מחלות עור. העדויות מגיעות עד 1400 לפני הספירה כאשר בהודו ניסו לטפל בויטיליגו (מחלת עור המתאפיינת בכתמים לבנים) בנטילת תמצית צמחים המגבירה רגישות לשמש וחשיפה לאור השמש. עדויות דומות הגיעו גם ממצרים, רומא ויוון העתיקות.
מאמצע ועד סוף המאה שעברה חלה התקדמות גדולה הן בהבנת ההשפעה המטיבה של הקרינה האולטרא-סגולה על מחלות עור שונות והן ביכולת הטכנולוגית ליצור מנורות ומכונות שיכולות לשמש כמקור אור לטיפול. תחום זה של טיפול בקרינה אולטרא-סגולה למחלות עור נקרא פוטותרפיה. עדויות שהצטברו מעשרות שנות מחקר מלמדות שלקרינה האולטרא-סגולה ישנה השפעה מטיבה על מחלות עור, כגון (רשימה חלקית של המחלות היותר נפוצות):
ספחת (פסוריאזיס) – מחלה כרונית בה מופיעים על העור נגעים דלקתיים שמכוסים בקשקשת כסופה.
דרמטיטיס אטופית (''אסטמה של העור'') – מחלה בעיקר של גיל הילדות בה החולה סובל מפריחה מלווה בגרד.
ליכן פלנוס – מחלה שנמשכת בד''כ מספר שנים ובה ישנה פריחה אופיינית שלעתים מלווה בנגעים בריריות.
ויטיליגו – מחלה בה ישנו איבוד של צבע העור באזורים הנגועים עקב הרס תאים שמייצרים את הפיגמנט בעור.
לימפומה ראשונית של העור (מיקוזיס פונגואידס) - מחלה גידולית שפוגעת בתאים של מערכת החיסון.
גרד בכל הגוף - בחולים הסובלים מאי ספיקת כליות, שחמת של הכבד. 
מנגנון הפעולה המטיבה של קרינת ה UV על המחלות השונות קשור לאינטראקציה בין הקרינה לבין תאי העור. סוגי הקרינה העיקריים המשמשים לפוטותרפיה הם UVA ו UVB (קיימים שני סוגים צר ורחב). הטיפול בפוטותרפיה מתבצע במכונים ייעודיים שנמצאים בכל הארץ על ידי אחיות שהוכשרו לכך ובפיקוח צמוד של רופאי העור. לחשיפה לשמש בים המלח השפעה מטיבה הדומה ביעילות ובבטיחות לפוטתרפיה שמתבצעת במכון. סוג ומשך הטיפול משתנים בהתאם למחלה וסוג העור של החולה ונקבעים על ידי רופא העור המטפל. טיפול בפוטותרפיה הוא אחד הטיפולים הבטוחים שישנם בארסנל של רופא העור עם עשרות שנות ניסיון ומחקר שעומדים בבסיסו. לטיפול זה תופעות לואי שבבסיסן אותם הנזקים שנגרמים מקרינת השמש, זה אומר הזדקנות מואצת של העור והתפתחות גידולי עור. יש לזכור שפוטותרפיה ניתנת בצורה שממזערת נזקים אלו למינימום המאפשר טיפול בטוח לשביעות רצונם של אלפי חולים בארץ.