כללית און-ליין
עור ומין
זימון תור פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

טלפון המרפאה: 03-9377160/3

ימים ושעות פעילות

​יום ב' בשעות 13:00-08:00

כיצד מגיעים למרפאה

​בניין דיאליזה/גנטיקה, קומת הכניסה

מרפאה לפמפיגוס ומחלות שלפוחתיות אוטואימוניות

האחראי על המרפאה: פרופ' דניאל מימוני

על המרפאה:

מחלות אוטואימוניות שלפוחתיות היא קבוצה של מחלות שבהן הגוף מייצר, מסיבה עלומה עד כה, נוגדנים המכוונים כנגד מולקולות התאחיזה בין תאי העור, קרי הדבק הביולוגי שמחבר את התאים זה לזה, או לרקמת החיבור מתחת. מחלות אלו מתבטאות בדרך כלל  בפריחה המורכבת משלפוחיות, גלעים וגלדים בעור, לעיתים עם מעורבות של הריריות. יש והמחלות מופיעות כפריחה המורכבת מרבדים אדומים שלעיתים מלווים בגרד.

דרכי האבחנה של מחלות אלו מתבססות על שילוב בין אבחון קליני, אבחון פתולוגי (לקיחת ביופסיה לפתולוגיה)  וכן איתור נוגדנים ברקמה או בדם בשיטות מתוחכמות. דרכי הטיפול במחלות אלו כוללות בעיקר תרופות סיסטמיות שונות, הניתנות בד"כ דרך הפה, שנועדו לדכא את מערכת החיסון (המערכת האימונולוגית) הפועלת ביתר במחלות אוטואימנויות אלו וכך להוריד את ייצור הנוגדנים העצמוניים.

במסגרת מערך העור בבית החולים בילינסון, אנו מטפלים בחולי מחלות אוטואימוניות שלפוחתיות, הן במסגרת מחלקת האשפוז והן במסגרת מרפאה ייעודית.
במרפאה מתבצעות בדיקות אמונולוגיות לאבחנת המחלות, חלקן מתבצעות על דגימות דם וחלקן על דגימות רקמה, ניתנים טיפולים תרופתיים מתקדמים, וכמו כן מתבצע מעקב קפדני רפואי בגישה כוללנית אחר המטופלים.
בנוסף, למחלקה ניסיון רב גם בטיפול בתרופה הביולוגית "מבטרה" (RITUXIMAB) בחולים אלו, עם תוצאות קליניות מצוינות.

חשוב לציין כי במחלקת האשפוז ובמרפאה הייעודית מתבצעים כל העת מחקרים קליניים בתחום זה העוסקים בעיקר באפידמיולוגיה, אבחון והערכת טיפולים חדשניים למחלות אלה עם דגש על מחלת הפמפיגוס.

האחראי על המרפאה:
פרופ' דניאל מימוני, בעל ניסיון רב בתחום. השתלם בתחום בביה"ח ג'ונס הופקינס, אשר בבולטימור, ארה"ב.         

פרסם קרוב ל-40 מאמרים על מחלות אלו, ואף כתב מספר פרקים בספרות המדעית.

שותף לכתיבת קווים מנחים לטיפול במחלות אוטואימוניות כלל עולמי.