כללית און-ליין
עור ומין
    מאת:
  • מאת: פרופ' מיכאל דוד – מנהל מחלקת עור בבילינסון

הנפש והעור

הקשר בין הנפש לבין מחלות גופניות קיים וידוע בכל התחומים של הרפואה כולל בתחום מחלות העור.
גורמים נפשיים כגון מתח, לחץ וחרדה עלולים לגרום להתפרצות של פסוריאזיס (ספחת) ושל אטופיק דרמטיטיס (''אסטמה של העור''). אולם קיימות גם תופעות עוריות שהן ביטוי של הפרעה נפשית פסיכיאטרית. במקרים אלה העור על טפולותיו מהווה איבר מטרה למחלת הנפש. נדון במאמר זה במספר דוגמאות כאלה.

דלוזיות של פרזיטוזיס

החולה משוכנע כי עור גופו ''הותקף'' על ידי טפילים שחדרו לתוך העור ו/או שורצים בין השערות. התלונה העיקרית היא גרד שכתוצאה ממנו עור הגוף מתכסה בשריטות רבות בעלות מראה משתנה ולעיתים גם מתפתח זיהום משני. החולה נוהג להביא איתו לרופא מעטפה או קופסא קטנה המכילה לדברי החולה טפילים אותם בודד מעור הגוף. כאשר בודקים את תוכן המעטפה מתברר כי ''הטפילים'' הם בעצם פירורי גלדים או קשקשים. החולה אינו מוכן לקבל את האבחנה הנכונה כלומר כי בעצם מדובר במחלת נפש ולא בבעיית עור. לכן הטיפול במקרים אלה קשה במיוחד. על רופא העור לרכוש את אימון החולה ולשכנע אותו כי עליו לפנות לפסיכיאטר לקבלת טיפול נפשי.
בעיה פסיכיאטרית נוספת היא הפרעה בתדמית הגוף. במקרה זה החולה משוכנע שהופעתו החיצונית מכוערת ודוחה אנשים בסביבתו. במקרים אחרים החולה משוכנע כי עור הגוף מדיף ריח דוחה ולכן הוא נמנע מלבוא בין אנשים.

הפרעות כפייתיות

בקבוצה זו של מחלות, לחולים יש דחף בלתי נשלט לחזור על פעולה מסוימת כגון גרד או משיכת שערות.
כתוצאה מכך מופיעים תסמינים בעור הגוף או בקרקפת ולכן החולה פונה לרופא העור בבקשת עזרה.
שרטת נוירוטית - כאשר לחולה יש דחף אובססיבי לגרד את עור הגוף מופיעות שריטות וגלעים, על פי רוב עגולים, בפיזור די סימטרי ובמקומות שאליהם החולה מגיע בקלות עם צפורניו. במקרה כזה הרופא יגלה גלעים וגלדים בעור הפנים, זרועות, גב עליון, צידי בטן, ירכיים ושוקיים. לעיתים מתפתח זיהום משני עם הפרשה מוגלתית. הריפוי מותיר לא פעם צלקות עמוקות וכתמים כהים.
יש לציין כי לעיתים תמונה כזו של שריטות עגולות בפיזור נרחב הנגרמות על ידי החולה עצמו הן ביטוי למצב דכאוני חמור.
טריכוטילומניה – מופיעה בד''כ בילדים. המקרה הטיפוסי הוא של אמא המביאה לרופא העור את הילד/ה עקב נשירת שערות עד כדי התקרחות. בבדיקה יגלה הרופא אזורי דלילות או התקרחות של השערות במקומות שונים של הקרקפת, לעיתים בגבות העיניים. במקומות אלה השיער יראה שבור ובאורך שונה.
נדיר למצוא קרחת מוחלטת. כאמור מדובר בהפרעה כפייתית שנובעת לעיתים מבעיות ביחסי הורה-ילד.
אקנה המלווה בשריטות – מצב זה מופיע בבחורות הסובלות מאקנה (פצעי בגרות) קלה מאד. אולם, עקב הרגל כפייתי של עמידה מול המראה וחיטוט בעור הפנים וסחיטת קומדונים, נוצרים גלעים המותירים לאחר הריפוי צלקות קטנות ו/או כתמים כהים.

טיפול

הטיפול בהפרעות הכפייתיות הללו דורש מצד אחד טיפול בתסמיני העור אולם הדבר החשוב יותר הוא הטיפול הפסיכולוגי, כגון: טיפול התנהגותי, היפנוזה והרפיה. לעיתים יש צורך במתן תרופות נוגדות כפייה.