כללית און-ליין
עור ומין

טיפול פוטודינמי (PDT)

רקע:

טיפול פוטודינמי (PDT) הוא טיפול לא ניתוחי למגוון מצבים אונקולוגיים ולא אונקולוגיים, הקיים מראשית שנות התשעים של המאה הקודמת. הטיפול משלב תרופה המביאה לריגוש יתר לאחר חשיפה ללייזר או לגל אור באורך מסוים - צירוף המביא במקרים של נגעים סרטניים או טרום סרטניים לחיסול התאים הפגועים. טיפול פוטודינמי דורש נוכחות בו-זמנית של גורם מגביר רגישות לאור, אנרגיית אור וחמצן בתוך הרקמה הנגועה. החומר המגביר את הרגישות לאור מצטבר בתוך תאי המטרה וסופג אור באורך גל מסוים ועל ידי כך מביא ליצירת עקה חמצונית, אשר גורמת מצידה למוות תאי ולנמק של הרקמות המטופלות.

התוויות שכיחות לטיפול (בתחום רפואת העור):

  1. קרטוזות אקטיניות (actinic keratosis) - נגעים שכיחים אלו מתפתחים באזורים חשופים לשמש ומהווים את הנגעים הטרום סרטניים העוריים השכיחים ביותר. כיוון שהם עלולים להפוך ל-Squamous cell carcinoma (סרטן תאי קשקש) ישנה התוויה לטיפול בהם.  היעילות של טיפול פוטודינמי הוכחה במספר רב של מחקרים והטיפול מומלץ במאמרי עמדה והנחיות טיפול רבים למצבים בהם יש ריבוי של קרטוזות אקטיניות. האפשרויות הטיפוליות החלופיות כוללות טיפול בקור (cryotherapy) וטיפולים בתכשירים מקומיים, כשלכל טיפול היתרונות והחסרונות הייחודיים לו.  
  2. בזליומות (BCC- basal cell carcinoma) – הגידול הסרטני השכיח ביותר של העור. קרוב לשני מיליון מקרים חדשים מאובחנים בעולם מדי שנה. ההתוויה לטיפול הינה  בצורה השטחית של BCC  ומחקרים רבים פורסמו במהלך השנים תוך הדגמת ריפוי מלא בשיעור ממוצע הגבוה מ-90% . ריפוי זה מושג עם שיעורי חזרה נמוכים והשגת תוצאות קוסמטיות מצוינות. כאשר משווים טיפול זה לחלופות הניתוחיות  יש לטיפול יתרון לאור היעדר הצטלקות משנית לטיפול. לכן, יש חולים המעדיפים PDT   בעיקר במקרים בהם ה-  BCC  מתפתח באזור בעל משמעות אסתטית.
  3. מחלת בואן (Bowen)/ סרטן תאי קשקש מקומי (in situ) - סרטן לא פולשני זה רגיש ביותר לטיפול פוטודינמי עם שיעורי ריפוי של קרוב ל-100% ותוצאה קוסמטית טובה יותר בהשוואה לאלטרנטיבות הטיפוליות הלא ניתוחיות (כגון טיפול בקור ובקרם- 5-FU) והניתוחיות.
  4. התוויות לא אונקולוגיות בתחום רפואת העור כוללות התוויות בתחום האסתטיקה, כגון פצעי בגרות וטיפולים להצערת העור, וכן התוויות רפואיות כגון טיפול ביבלות ויראליות ובלישמניאזיס (שושנת יריחו).


גורמים מגבירי רגישות לאור (photosensitizers): חומרים אלו הופכים לאחר מריחתם על פני העור לחומר פעיל המעורר רגישות לאור - פרוטופרופירין-9 (PpIX).
PpIX נוטה להצטבר למשל בתאי גידול ועל ידי כך מביא להריסתם הבררנית, לאחר הקרנתם עם אור באורך גל מתאים.

מהלך הטיפול: עקב מיקומם השטחי  נגעי עור נגישים בקלות לתרופה מעוררת הריגוש לאור. לאחר הסרת הקשקש החיצוני על פני העור, קרם המכיל גורם המגביר רגישות לאור (photosensitizer) נמרח ישירות על פני הנגע העורי בשכבה דקה ומכוסה ע"י חבישה אטומה לאור למשך כשלוש שעות.  בזמן זה, החומר הנ"ל שהינו בצורתו הלא פעילה בקרם הופך לחומר פעיל. לאחר מכן ניתן להתחיל בחשיפה למקור אור.  בתלות בעוצמת האור, הארה זאת נמשכת 10-45 דקות.

בטכניקה החדישה ביותר של הטיפול, מבוצע שימוש באור השמש כמקור האור. היתרון בטכניקה זו, הינו כאב מופחת בצורה משמעותית בהשוואה לטיפול בהארה על ידי מקור אור מלאכותי. כאשר הטיפול מבוצע בעזרת אור השמש, משך החבישה האוטמת, מתקצר לחצי שעה ואילו משך החשיפה לאור עולה לשעתיים עד שעתיים וחצי.

בטיפול בקרטוזות אקטיניות לרוב טיפול בודד מספיק. בכ-10% מהמקרים מבוצע טיפול נוסף כשבועיים לאחר הטיפול הראשון. נתונים דומים רלבנטיים גם למחלת Bowen.

בנגעים מסוג של BCC שטחיים בכמחצית מהמקרים נדרש טיפול בודד ובכמחצית שני טיפולים.

 

מנהל שירות הלייזר ואחראי מרפאת פוטודרמטוזות: ד"ר אסי לוי

חברות באיגודים רלוונטיים לתחום:
האיגוד הישראלי לרפואת עור ומין
 European Society for Lasers and Energy Based Device (ESLD)

השתלמויות בתחום:
 Department of dermatology, Allergology and Dermatosurgery
Skin Cancer Center
HELIOS-Klinikum Wuppertal, Germany   

מאמרים רלבנטיים

  1. Enk CD, Levi A. Low-irradiance red LED traffic lamps as light source in PDT for actinic keratoses. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2012 Dec;28(6):332-4.
  2. Levi A, Wulf HC, Enk CD.   Two cases of actinic cheilitis responsive to daylight-activated photodynamic therapy (DA-PDT). Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2013 Oct;29(5):268-71.