כללית און-ליין
עור ומין

פורסם בראשונה: 20.05.2012

    מאת:
  • מאת: פרופ' דניאל מימוני, מנהל היחידה לסרטן העור במחלקת עור בית חולים בילינסון | מרכז רפואי רבין

מלנומה: אבחון מוקדם = אריכות ימים

מהי בעצם מלנומה?

המלנומה הינה ממאירות של התאים המלנוציטרים, קרי התאים יוצרי הפיגמנט. במלנומה, תאים אלו עברו שינוי הגורם להם לאבד את הבקרה הקיימת על חלוקת תאים, כך שמתקבל מצב של התרבות פראית ובלתי מבוקרת של תאים.
בגלל שהתאים הממאירים הינם התאים יוצרי הפיגמנט, בד"כ המלנומה מתבטאת בכתם או גוש חום-שחור. לעיתים, לרוע המזל, המלנומה יכולה להיות חסרת פיגמנט ואז נצפה נגע ללא הגוונים החומים-שחורים האופייניים. המלנומה יכולה להופיע בכל מקום בעור, אולם גם בעין, בריריות, בעור הקרקפת ואף ברקמות נוספות. במקרים נדירים, לא ניתן אפילו לגלות את המקום הראשוני של המלנומה והמטופל מופיע לראשונה עם גרורות של המלנומה. המלנומה מתפשטת בתחילה בעור אך בשלב מסוים (לעיתים מוקדם מאוד ולעיתים מאוחר) מתפשטת לדרכי הלימפה. משם הדרך קצרה לשליחת גרורות לריאות, מוח, כבד ואיברים נוספים.

אבחון מוקדם

סרטני העור נחלקים לשתי קבוצות גדולות, מלנומה מחד וסרטני העור שאינם מלנומה מאידך. מלנומה זוכה להתייחסות מיוחדת לאור הסיכונים הכרוכים בסרטן זה, בעיקר הסיכון לתמותה. גילוי מוקדם של המלנומה הוא לרוב  ההבדל בין חיים למוות.

איך נוצרת המלנומה? האם מנקודת חן קיימת או האם מופיעה על עור שהיה תקין קודם לכן?

התשובה לשאלה זו מורכבת, ועד היום הרופאים חלוקים בדעותיהם. ככל הנראה התשובה היא - שתי התשובות נכונות. יחד עם זאת רוב המלנומות לא נוצרות מנקודת חן קיימת, אלא על רקע עור תקין.

מי נמצא בדרגת סיכון מוגברת למלנומה?

לרוע המזל כל אחד יכול לחלות בסרטן מלנומה, ובניגוד לדעה הרווחת בציבור שמלנומה מופיעה רק באזורים חשופים לשמש, אין זה כך והמלנומה יכולה להופיע במקומות חבויים משמש. למרות זאת ישנם מספר גורמים מובהקים המגבירים את הסיכון לחלות במלנומה. בראש ובראשונה, חשיפה מוגברת לשמש, בעיקר בגיל צעיר ובחשיפות משמעותית שגרמו לכווית שמש. סיבות נוספות הקשורות לשכיחות יתר של מלנומה כוללות בעיקר סיפור אישי או משפחתי של מלנומה, וכן גוון עור בהיר הנוטה להישרף בקלות בשמש, עיניים בהירות ושיער בהיר. גורם סיכון נוסף הוא ריבוי שומות (נקודות חן). התברר כי שומות רבות, ובעיקר אלו עם מרכיבים מחשידים (אשר יפורטו בהמשך) מהוות גורם סיכון למלנומה.
יש לציין כי מלנומות יכולות להופיע בגברים ונשים וכן בכל קבוצת גיל, כולל ילדים, אולם האוכלוסייה בסיכון הגבוה ביותר היא אוכלוסיית המבוגרים.

מתי נחשוד במלנומה?

באופן שגרתי מומלץ להיבדק ע"י רופא המיומן בבדיקת העור. באוכלוסייה רגילה מומלץ לבצע סקירה כלל עורית אחת לשנה. באוכלוסיות בסיכון מומלץ אף להגביר את תכיפות הבדיקות. הבדיקה בד"כ אורכת מספר דקות.

באילו מצבים יש להקדים את הבדיקה השגרתית?

יש להקדים את הבדיקה השגרתית בכל מקרה בו מופיע נגע חדש בעור שגדל, או לחילופין חל שינוי בשומה קיימת, כדוגמת שינוי בגודל, בצבע, והופעת דמם או גרד. ישנם מספר מאפיינים של שומות שמצריכות בדיקת רופא: אסימטריה של הנגע, גודל הנגע (בעיקר מעל 6-5 מ"מ), גבולות לא סדירים או מספר גוונים בשומה.
ישנה חשיבות מכרעת לאיתור מוקדם של סרטן המלנומה. במידה ואותרה מלנומה שטחית שלא חדרה עמוק לתוך העור, רוב הסיכויים שהתאים הממאירים עדיין לא הספיקו להגיע לדרכי הלימפה ועדיין לא החלו את ההתפשטות. מאידך במלנומה עמוקה הסיכוי שתאים בודדים חדרו לדרכי הלימפה ומשם לכל הגוף גדולים הרבה יותר.
אבחנה סופית של מלנומה מתבצעת ע"י כריתת הנגע ובדיקתו ע"י רופא פתולוג תחת מיקרוסקופ. ככלל, רצוי להוציא את כל הנגע החשוד לבדיקה מדוקדקת ע"י הרופא הפתולוג, שידווח על מאפיינים נוספים של הנגע (כגון עומקו) החשובים להחלטה על טיפול. במלנומה שטחית מאוד ניתן להסתפק רק בהרחבה של הכריתה הראשונית של הנגע, בכדי לוודא שלא נשאר אף תא ממאיר שהסתנן באזור. כמובן יש לחזור על בדיקה קפדנית של העור לשלילת נגעים חשודים נוספים. במידה והמלנומה עמוקה יותר או נראו סימנים בבדיקה הפתולוגית לפעילות רבה של המלנומה, יתכן והרופא ירצה לבצע ניתוח נוסף גם בכדי לבדוק את מעורבות בלוטות הלימפה האזוריות ולעיתים לבצע בדיקות הדמיה כגון סריקה ממוחשבת (CT), אולטרה סאונד של בלוטות לימפה, צילום חזה ועוד. בתום קביעת שלב המחלה (staging), ובהתייעצות עם אונקולוג המומחה לטיפול במחלה, תיקבע התוכנית הטיפולית בחולה.

מה הטיפול במלנומה?

ניתוח לכריתת המלנומה - במלנומות שטחיות טיפול זה בד"כ מהווה את הטיפול היחיד הנדרש. במלנומות עמוקות יותר יש מקום לטיפולים נוספים כגון כימותרפיה, הקרנות, וטיפולים ביולוגיים חדשניים (בחלק מהמקרים). הטיפולים הביולוגיים הם – בעיקרם טיפולים אימונותרפים, קרי משתמשים במערכת החיסון כדי לתקוף את התאים הסרטניים או כדי לפגוע בהתפשטות הסרטן.

לסיכום, כמו בכל ענפי הרפואה, הרפואה הטובה ביותר היא מניעה. במלנומה, המניעה היא קלה יחסית ודורשת בדיקה עצמית תכופה ובדיקה ע"י רופא המיומן בבדיקת העור אחת לשנה (או קודם לכן בקבוצות סיכון). הבדיקה אורכת מספר דקות, אך מה הן דקות למול הצלת חיי אדם.

סיכויי החלמה ממלנומה

מלנומה הוא סוג של סרטן שסיכויי ההחלמה ממנו גבוהים מאוד. למעלה מ-91 אחוזים מהחולים חיים 5 שנים לאחר אבחון המחלה. הסיבה לכך היא בדרך כלל טכנית: מאחר והמחלה נראית על העור, ניתן להבחין בה ולטפל בה (בניתוח הסרת הגידול) במהירות וכך להימנע מהתפשטות המחלה. לכן, הגילוי המוקדם הוא קריטי ובדיקות לגילוי מוקדם עשויות להציל חיים. כל אחד יכול לבדוק את העור ולחפש אם הופיעו שומות חדשות או שגודלן או צבען של שומות קיימות השתנה לפתע. מי שנמצא בקבוצת סיכון, חייב להיבדק באופן קבוע אצל רופא עור שיבדוק היטב גם במקומות נסתרים שהאדם עצמו לא יכול לראות, למשל הגב.
לסיכום, כמו בכל ענפי הרפואה, הרפואה הטובה ביותר היא מניעה. במלנומה, המניעה היא קלה יחסית ודורשת בדיקה עצמית תכופה ובדיקה ע"י רופא המיומן בבדיקת העור אחת לשנה (או קודם לכן בקבוצות סיכון). הבדיקה אורכת מספר דקות, אך מה הן דקות למול הצלת חיי אדם.