כללית שלי
נוירוכירורגיה
זימון תור צור קשר

דרכי התקשרות

טלפון: 03-9376965

דוא"ל: omerz@clalit.org.il

כיצד מגיעים לשירות

​בניין גור שאשא, קומה 4

השירות לנוירופיזיולוגיה ניתוחית

מנהל השירות: ד"ר עומר זרחי

הנוירופיזיולוגיה הניתוחית מהווה את הכלי היחיד למעקב אחר התפקוד העצבי של המנותח בזמן אמת. בנוסף, היא מאפשרת מיפוי וזיהוי של תפקודים ומבנים עצביים בשדה הניתוחי. לייעוץ הנוירופיזיולוגי תרומה מכרעת בצמצום סיבוכים נוירולוגיים ובשיפור התוצאות הניתוחיות.
השירות לנוירופיזיולוגיה ניתוחית במרכז הרפואי רבין ובמרכז שניידר לרפואת ילדים לוקח חלק במאות ניתוחים מדי שנה, תוך קיום שיתוף פעולה הדוק עם המחלקה לנוירוכירורגיה, כמו גם עם המחלקה לאורתופדיה, מערך אא"ג ומחלקת הרדמה.

על ההתוויות המרכזיות לניטור נוירופיזיולוגי נמנים:השירות לנוירופיזיולוגיה ניתוחית

 • ניתוחים בעירות לחולים עם גידולים באזורי שפה
 • ניתוחים להסרת גידולים מאזורי מוח חיוניים
 • ניתוחים של בסיס הגולגולת ועצבי הגולגולת
 • ניתוחים להסרת גידולים מחוט ומעמוד השדרה
 • ניתוחים לתיקון דפורמציות של עמוד השדרה וניתוחי דקומפרסיה צווארית
 • ניתוחים של מערכת העצבים הפריפרית ובפרט במעורבות של מקלעת הזרוע (Brachial plexus)  וזנב הסוס (Cauda equina)

בין הכלים המשמשים לניטור הנוירופיזיולוגי נכללים פוטנציאלים מעוררים, EEG ו- EMG:

 1. פוטנציאלים מעוררים (evoked potentials) הינם משפחה של פוטנציאלים חשמליים הנרשמים ממערכת העצבים בתגובה להצגת גירוי חיצוני. פוטנציאלים אלו כוללים פוטנציאלים תחושתיים (SSEP), תנועתיים (MEP), פוטנציאלים שמיעתיים קצרי חביון (BERA) ופוטנציאלים ראייתיים (VEP). פוטנציאלים אלו משמשים לניטור של תפקודי המסילות העצביות התואמות.
 2. אלקטרומיוגרפיה (EMG) ספונטנית ומעוררת המשמשת להערכת תפקוד ולזיהוי עצבים מוטוריים במערכת העצבים הפריפרית.
 3. אלקטרואנצפלוגרפיה (EEG) ואלקטרוקורטיקוגרפיה (ECoG): רישום של הפעילות הקורטיקלית הספונטנית מהקרקפת או ישירות מקליפת המוח, בהתאמה. שיטות אלו משמשות להערכת תפקוד קליפת המוח (הקורטקס) לרבות התפתחות הפרעה בזרימת הדם (איסכמיה) ופעילות אפילפטית.

 

השירות לנוירופיזיולוגיה ניתוחית 2

 

השירות לנוירופיזיולוגיה ניתוחית 3מהלך אופייני של ניטור נוירופיזיולוגי כולל תשאול המטופל (אנמנזה) ובדיקה פיזית קצרה של החולה לפני הניתוח. לאחר שהחולה הורדם מתקיים שלב ההקמה בו מבוצעת פריסת האלקטרודות המשמשות לגרייה ולרישום האותות העצביים. טרם תחילת הניתוח נבדק מצבו הנוירופזיולוגי הבסיסי של החולה אשר מהווה את נקודת הייחוס לאיתור שינויים תוך-ניתוחיים שעשויים להתרחש. במהלך הניתוח מבוצע ניטור רציף של האותות הנוירופיזיולוגיים שבעניין ואלו מתועדים בזמן אמת ונשמרים. הנוירופיזיולוג עוקב אחר אותות אלו ומפענח שינויים בהם באופן אינטגרטיבי ובהתחשב בהקשר בו הם מתרחשים, תוך שהוא מתחשב בשינויים פיזיולוגיים (כגון שינויים הרדמתיים, חמצון, חום גוף ולחץ דם) ובאירועים ניתוחיים. כל שינוי בתפקוד הנוירופיזיולוגי על משמעויותיו האפשריות נידונים עם הצוות המנתח וצוות ההרדמה. בסיום הניתוח מוצאות האלקטרודות מהמטופל בעודו תחת הרדמה והערכה כללית של המטופל מבוצעת לאחר שהתעורר.

הנוירופיזיולוגיה הניתוחית מהווה חלק בלתי נפרד מהתפתחות חקר המוח (neuroscience) בבית החולים. במסגרת השירות מתקיים מחקר קליני במטרה לשפר ולפתח שיטות מתקדמות לניטור ולמיפוי של מערכת העצבים באדם. בנוסף, מתקיים מחקר בשיתוף עם חוקרים ורופאים מובילים המנסה להבין מנגנונים עצביים בסיסיים ולרתום הבנה זו לפיתוח תרפיות חדשות.
פרויקטי המחקר הפעילים הינם:

 1. The neuronal mechanisms underlying spontaneous goal-directed word generation: An ECoG-fMRI study – מחקר העוסק במכניזם של תפקודי שפה
 2. The neural activity underling auditory phantom perception and its modulation by means of neurostimulation – מחקר העוסק בהבנת תפיסת קול מרחבית ותגובת המוח לגירוי עצבי

צוות השירות


מנהל השירות:
ד"ר עומר זרחי

טכנולוג נוירופיזיולוגיה:
מר בן שמעון גנון