כללית און-ליין
קרדיולוגיה

פורסם בראשונה: 19.03.2014

    מאת:
  • מאת: לשכת הדוברת | מרכז רפואי רבין - בית חולים בילינסון

עכשיו זה מוכח - רוב הנשים עם מום לב מולד יכולות ללדת כמו כל אישה בריאה

עבודת מחקר רחבת היקף מוכיחה כי במסגרת רפואית מתאימה ניתן לסייע לנשים הרות עם מומי לב מולדים להרות וללדת בהצלחה 

ד"ר רפאל הירש, מנהל היחידה למומי לב במבוגרים במערך לקרדיולוגיה בבילינסון, עקב אחר מאות לידות של נשים עם מום לב בדרגות שונות על מנת לבחון האם הטיפול המקובל כיום בנשים אלו מסייע להצלחת הלידה ולשמירה על חיי היולדת.

כיוון שאבחון ותיקון מרבית מומי הלב המולדים התחילו רק באמצע שנות החמישים של המאה הקודמת, גדלה בעשורים האחרונים באופן משמעותי, אוכלוסיית הנשים בעלות מום לב שהגיעו לגיל הפוריות, וזה אחד המחקרים הראשונים בנושא.

אחת הדילמות/הסוגיות שעומדת בפני קרדיולוג המתמחה במומי לב מלידה היא הערכת הסיכון בהיריון ובלידה והחשש מסיבוכים אפשריים. במיעוט המקרים, הסיכון גבוה ביותר, ועלול להתבטא בסיבוכים קשים ועד מוות בלידה.

ממצאי המחקר בו השתתפו 391 נשים בהיריון מראים כי:
60% מכלל הלידות (231 ) לידות - התפתחו באופן ספונטני כאשר למעלה מ-50% מהן עברו ללא כל סיבוכים.  אצל השאר היו סיבוכים קלים או התפתחו לניתוח קיסרי, ממצאים דומים מאד לאלה המקובלים באוכלוסיה של נשים בריאות.
24% (94) לידות -  בוצעו בניתוח קיסרי.
14%(56) לידות - התפתחו לאחר מתן זירוז מסיבה קרדיולוגית.
היו שלושה מקרי פטירה של יולדות. שתיים מתוכן היו עם מום לב קשה מאד ויתר לחץ דם ריאתי חמור, הן הוזהרו מבעוד מועד שלא להרות, ונפטרו למרות טיפול רפואי מיטבי.

הקבוצה הדורשת תשומת לב מירבית היא זו של נשים המוגדרות כנמצאות בסיכון בינוני וגבוה. הגישה של היחידה למומי לב מלידה במבוגרים בבילינסון בנושא היריון ולידה כוללת מספר שלבים:

  • הערכה טרום הריונית, הכוללת שיחה עם הצוות הרפואי אשר במהלכה נמסרים למטופלת המידע הדרוש על הסיכונים הכרוכים בהיריון, לידה והליך הטיפול הרפואי המומלץ במהלך תקופה זו.
  • במקרים בהם ההערכה היא כי הסיכון נמוך, המסר מרגיע ונועד להפיג חששות של המטופלת ולעיתים גם של בני המשפחה ושל רופא הנשים המטפל בה.
  • במקרים בהם הסיכון להיריון וללידה בינוני או גבוה וניתן להפחית את הסיכון בעזרת התערבות טרום הריונית כגון טיפול תרופתי לפני ובמהלך ההיריון, צנתור טיפולי או ניתוח, הנושא נשקל ביחד עם המטופלת.
  • במקרים בהם הסיכון בינוני או גבוה ולא קיימת אפשרות להתערבות לצורך הפחתת הסיכון, המטופלת צריכה לקבל החלטה מושכלת על רצונה בהיריון עתידי.
  • במהלך ההיריון, המטופלת נמצאת במעקב מסודר של היחידה למומי לב, המאפשר גילוי מוקדם ככל האפשר של סיבוכים וטיפול בהם. לעיתים מוסף טיפול תרופתי (בעיקר החל מהשליש השני, כשהסיכון לעובר מהתרופות פוחת), ולעיתים נדירות יש צורך בהתערבות טיפולית תוך כדי ההיריון או אפילו צורך בהפסקת ההיריון.
  • מתקיים קשר הדוק בין היחידה למומי לב ליחידת אם ועובר בנוגע לאופן ההשגחה, הצורך בשמירת היריון, הטיפולים השונים, אשפוזים לצורך בדיקות וכו'. 

ד"ר רפאל הירש, מנהל היחידה למומי לב במבוגרים: "המסר החשוב והמעודד הוא שישנן מטופלות עם מומי לב  קלים אשר יכולות להרות וללדת ללא שום קושי. בעזרת תכנון מיטבי, תיקון בעיות באופן מקדים ומעקב קפדני, גם בעלות מומי לב בסיכון הנחשב בינוני יעברו היריון בהצלחה בשיעור גבוה מאד. האתגר הרפואי האמיתי הוא לשמור על חייה של יולדת בעלת מום לב קשה, אשר ההיריון והלידה מציבים סיכון אמיתי לחייה. 
התוצאות המוצגות  מעודדות, ומלמדות כי במסגרת יחודית למבוגרים עם מומי לב מלידה, אפשר להגיע להישגים מצוינים גם בנושא היריון ולידה. לכל אישה עם מום לב, בכל חומרה שהיא, רצוי מאד להגיע למרכז כזה מבעוד מועד, ולקבל את הייעוץ המקצועי, הטיפול והליווי לכל אורך התהליך, שישפר את סיכוייה לעבור הריונות ולידות בשלום".