כללית און-ליין
קרדיולוגיה

אבלציה (צריבה) – Ablation

ייעוץ מקצועי: פרופ' בוריס שטרסברג

הפרעות קצב (אריתמיות) הן לקויות במערכת הולכת החשמל של הלב, הגורמות לסטייה מקצב פעימותיו התקינות של לבך. לעיתים, אם נתיבי ההולכה פגומים או חסומים, או אם קיימים נתיבי הולכה מיותרים, קצב הלב משתנה גם כן. הלב עלול לפעום במהירות רבה מדי (טכיקרדיה) או לאט מדי (ברדיקרדיה) או באופן בלתי סדיר, אשר עלול לפגוע ביכולת הלב להזרים דם לאיברים השונים בגוף. פעימות לב בלתי תקינות אלה מכונות אריתמיה. האריתמיה עלולה להתפתח בחלליו העליונים של הלב (פרוזדורי-הלב) או בחלליו התחתונים של הלב (חדרי-הלב). אריתמיות עלולות להתפתח בכל גיל, ולרוב מהוות מטרד בלבד, ולא בעיה חמורה.
אם קיים אצלך נתיב הולכה חשמלית או קבוצת תאים עודפים, ייתכן והרופא שלך ימליץ לך לבצע אבלציה שפירושה ביצוע צריבות זעירות (ע"י תדר רדיו) ברקמות הלב, כך שרקמות אלה תיצרבנה או "תעבורנה אבלציה", ולא תוכלנה עוד להזרים אותות חשמליים. הפרוצדורה מתבצעת ע"י צנתר (קטטר) המוחדר לתוך הלב דרך ורידי המפשעה או ורידים אחרים. אבלציה ע"י קטטר צורבת וגורמת להרס ממוקם של האזור בו קיימת הפעילות החשמלית העודפת, שמייצרת את האריתמיה, ועשויה להועיל עבור אלה אשר אינם מגיבים לטיפול תרופתי או אשר אינם מסוגלים לקבל טיפול תרופתי מכל סיבה שהיא. טכניקה זו הינה בעלת אחוז הצלחה גבוה ב"ריפוי" סוגים רבים של אריתמיה.
בטרם אשפוזך בבית החולים, תוזמן למרפאה אלקטרופיזיולוגית. תקבל הסבר בדבר היבטיה השונים של הפעולה, הנחיות לגבי המשך טיפול תרופתי  כגון אילו תרופות תידרש להפסיק  ומתי. תאריך הפעולה ייקבע בהמשך. יש להגיע בצום 6 שעות לפני הזמן שנקבע. עלייך למלא אחר הנחיות אלה בקפידה, ובפרט אחר ההנחיות הנוגעות לתרופות מדללות-דם.
במקרים מסוימים, בטרם ביצוע האבלציה, ייתכן ותידרש לעבור בדיקת אקו לוודא כי אין קרישי דם בפרוזדורי הלב, אשר עלולים לסכן את חייך במהלך הפרוצדורה.
אבלציה בקטטר מתבצעת במעבדה לאלקטרופיזיולוגיה, חדר הדומה במבנהו לחדר ניתוחים. הפרוצדורה מתבצעת תחת הרדמה מלאה או מקומית. משמעות הדבר היא שייתכן ותהיה בהכרה במהלך הפרוצדורה, אך תינתנה לך תרופות משככות כאבים מרדימות.
לאחר הפעולה תישאר לאשפוז להשגחה.

 

בהצלחה,

צוות היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקוצבים