קרדיולוגיה
זימון תור צור קשר

דרכי התקשרות

מס' טלפון: 03-9377283/4
מס' פקס:     03-9377063

ימים ושעות פעילות

​מרפאה - מתקיימת בימים א',ב',ג',ה'.
צנתורים - בימי ד'.
המזכירה נמצאת בכל יום בשעות 13:00-08:00, פרט לימי ד'.

כיצד מגיעים ליחידה

​קומה 1 חדר 104, בניין מרפאות חוץ

היחידה למומי לב מלידה במבוגרים - בילינסון

מנהל היחידה: ד"ר רפאל הירש

היחידה למומי לב מלידה במבוגרים - בילינסון

על היחידה

היחידה עוסקת באבחון ובטיפול במומי לב מלידה במבוגרים – החל מגיל 18 שנה. המשך טיפול בילדים שהתבגרו עם מומי לב ידועים ובמבוגרים בהם אובחן המום לראשונה. האבחון כולל שימוש באקו לב, אקו דרך הוושט (TEE), סי טי אנגיו ולעתים גם MRI. צנתורים אבחוניים וטיפוליים כולל סגירה בצנתור של מומי דלף בין העליות, החדרים ועוד, הרחבת היצרויות באבי העורקים ובמסתמים. הפניית מטופלים לניתוחים של מומים והשגחה במהלך ואחרי ניתוחים. מעקב שוטף כולל בדיקות עזר – אקו לב, מבחן מאמץ, מיפוי לב ועוד. אבחון הפרעות בקצב הלב ובהולכה החשמלית והפניית המטופלים המתאימים ליחידת הפרעות קצב/קוצבים.
כמו-כן, מטפלת היחידה במקרים קרדיולוגיים מורכבים כולל יתר לחץ דם ריאתי, דליפות מסביב למסתמים תותבים, ומניעת אירועים מוחיים על רקע מעבר בין העליות - על ידי צנתור.

פעילות אקדמית ומחקרית

מחקרים פעילים –

  1. מדידת צריכת החמצן של מועמדים לצנתור (בשיתוף היחידה לטיפול נמרץ כללי)
  2. היריון במומי לב מורכבים

אופן הפנייה:

באמצעות שליחת פקס' בלבד, למס': 03-9377063 – יש לשלוח מכתב הפניה מרופא או הפניה עצמית במקרים של מום לב ידוע, עם מספר פרטים על אופי המום, ופרטים אישיים כולל מספר תעודת זהות, כתובת מדויקת ועדכנית וכול הטלפונים והאמצעים לאיתור המטופל.

תהליך קביעת תור:

רופאי היחידה עוברים על ההפניות וקובעים את דחיפות הפניה והאמצעים האבחוניים אשר ככול הנראה ידרשו בביקור הראשון. לביקור הראשון במרפאה נודעת חשיבות מיוחדת ומוקדשות לו שעתיים. לפי אופי הבעיה, המטופל מזומן בעת הביקור לבדיקת אקו לב רגילה או דרך הושט. לעתים מתברר במהלך הביקור כי אין צורך באקו דרך הושט ומבוצע אקו לב רגיל. כאשר הזימון הוא לאקו דרך הושט, נשלחות הנחיות מפורטות כיצד להיערך לבדיקה. ההתחייבות הכספית לביקור הראשון צריכה לכלול תמיד התחייבות לבדיקת אקו לב או אקו דרך הושט (לפי טופס הזימון).
רצוי מאד שנבדקים שעברו בדיקות הדמיה קודמות, בעיקר אקו דרך הושט וסי. טי. או MRI, יביאו עימם את הדיסק/קלטת של הבדיקה (אותם אפשר להזמין במקום שבוצעה הבדיקה). לעתים יהיה צורך לחזור על חלק או על כל הבדיקות במסגרת היחידה כאן.

  1. צנתור – המטופל מוזמן לבדיקה במרפאה יום טרם הצנתור לפגישה עם הרופא. אין צורך לבוא בצום. הרופא יסביר את מהות הפעולה, ויחתים על טופס הסכמה. המטופל יביא עמו תשובות של בדיקות המפורטות בטופס ההזמנה לצנתור. במקרים של צנתור בהרדמה, יעבור המטופל באותו יום גם הערכה על ידי רופא מרדים במרפאת טרום הרדמה, ויחתום גם על טופס הסכמה להרדמה. במקרים בהם יש צורך בטיפול תרופתי מקדים לצנתור, יינתנו הכדורים למטופל באותו יום. מטופלים המתגוררים רחוק מבית החולים נשארים על פי רוב לאשפוז באותו יום ועוברים את הצנתור למחרת. מטופלים המעדיפים להגיע מביתם ביום הצנתור, ישלחו לביתם לאחר השלמת ההכנות, ויחזרו למחרת בבוקר למשרד קבלת חולים עם טופס ההפניה ומשם יישלחו ישירות לחדר הצנתור- בקומה 4 בבניין גור שאשא (מגדל האשפוז).
  2. בדיקת סי טי אנגיו – יש לבוא בצום של 4 שעות ישירות לאגף הסי טי - בקומה 4 בבניין גור שאשא (מגדל האשפוז). יש להביא תשובה של בדיקת דם לקראטינין. מטופלים היודעים על רגישות ליוד או מחלת אסטמה ברונכיאלית, ידווחו על כך מבעוד מועד ויקבלו הדרכה להכנה מיוחדת לבדיקה.
  3. בדיקת אקו לב דרך הושט - יש לבוא בצום של 4 שעות. מטופלים המקבלים נוגדי קרישה כגון קומדין או סינתרום צריכים לבצע בדיקת דם לרמת קרישה (INR) בשבוע שקודם לבדיקה. במידה ויש רמת INR  גבוהה מהרצוי (מעל 4.5) יש להודיע ליחידתנו על הממצא, בפקס', ואנו נשקול באם לבצע את הבדיקה או לדחותה.

צוות היחידה


מנהל היחידה:

ד"ר רפאל הירש

רופאים בכירים:
ד"ר אלכס דדשב
פרופ' לאונרד בלידן
ד"ר ירון רזון

מזכירת היחידה:
גב' דליה גבאי
אורית קאופמן

טכנאית:
גב' לנה גליימר​