כללית שלי
קרדיולוגיה

פרפור פרוזדורים – Atrial Fibrillation

ייעוץ מקצועי: פרופ' בוריס שטרסברג

פרפור פרוזדורים הוא מן ההפרעות קצב הלב הנפוצות ביותר איתן מתמודדים רופאים כיום. שירותי הבריאות משקיעים כ-1% מכלל תקציביהם לטובת טיפול בחולים הסובלים מפרפור פרוזדורים. ללא השגחה או טיפול, התופעה עלולה לגרום לסיבוכים רפואיים חמורים כגון אי ספיקת לב ושבץ.

במצב תקין, הלב פועם בקצב קבוע וסדיר, בתדירות של בין 100-60 דפיקות לב בדקה. קצב לב זה נובע מתפקודו של צומת הסינוס, תא ייעודי הממוקם בעליות הלב, אשר משחרר אותות חשמליים באופן קבוע. צומת הסינוס מכונה לעיתים קוצב הלב הטבעי של הלב. אותות חשמליים אלו מועברים אל תוך עליות הלב ומועברים משם אל חדרי הלב באמצעות כבל מחבר הקרוי "הקשר הפרוזדורי-חדרי". צומת הסינוס שולט בתזמון פעימות הלב, בהתאם לצורכי הגוף.

מערכת הולכה של הלב

פרפור פרוזדורים מתרחש כאשר ישנה התפתחות של פעילות חשמלית בלתי סדירה בעליות הלב, אשר משבשת את הפעילות התקינה של צומת הסינוס. כתוצאה מכך, העליות אינן מאפשרות קצב לב תקין. הקשר עלייה-חדר עשוי לחסום חלקית את גישתם של אותות חשמליים אלה אל החדרים, אך חדרי הלב עדיין יפעמו באופן בלתי סדיר וייתכן שאף בקצב מוגבר. תופעה זו עלולה לגרום לסימפטומים כגון דפיקות לב, קוצר נשימה, כאבים בחזה, סחרחורת, עילפון או תשישות. מטרת הטיפול בפרפור פרוזדורים היא השבת קצב פעימות הלב התקין, ובמקרה שזה אינו אפשרי, להאט את קצב פעימות הלב הבלתי-תקין, להקל על הסימפטומים, ולמנוע סיבוכים נוספים העלולים לגרום לשבץ או לאי ספיקת לב.
פרפור פרוזדורים פוגע בגברים ובנשים במידה שווה. הפרפור יכול להופיע בכל גיל  אך ככל שהגיל עולה, גוברת הסבירות להופעת המחלה. מחלות או מצבים בריאותיים שונים עלולים להגביר את הסיכון ללקות בפרפור פרוזדורים.
פרפור פרוזדורים מתגלה לעיתים קרובות לאחר ניתוח "לב פתוח".

פרפור פרוזדורים

כאשר פרפור הפרוזדורים מופיע בפעם הראשונה, ההתקפים המוקדמים עשויים להיות קצרי-טווח ולגרום לתסמינים קלים. למעשה, אנשים מסוימים הסובלים מפרפור פרוזדורים מוקדם זה כלל אינם מודעים לקיום המחלה. בשלבים המוקדמים של המחלה, פרפור פרוזדורים לעיתים קרובות מופיע לסירוגין.  קיימים 3 סוגי פרפור פרוזדורים, המתארים את התקדמות המחלה, ואלה נעים בטווח שבין התקפים ארעיים ועד לחוסר מוחלט של קצב לב תקין.

ניתן לוודא שאינך סובל מפרפור פרוזדורים על ידי ביצוע בדיקה הנקראת אלקטרוקרדיוגרם. (אק"ג) זו בדיקה פשוטה המתבצעת בזמן אמת, או ע"י ניטור מתמשך, (הולטר) אשר מתבצע במשך 24 שעות או יותר, הנועד לזהות התקפים של פרפור פרוזדורים. ייתכן ותידרש גם בדיקת אקוקרדיוגרם (אקו לב) אשר משמשת להערכת המבנה והתפקוד הכללי של הלב. כמו כן, ייתכן ותידרש לבצע בדיקות דם.

מחלת פרפור הפרוזדורים גורמת לפעילות חשמלית מופרעת, הגורמת לפרוזדורים (החללים העליונים של הלב) להתכווץ באופן בלתי-מתואם. ההתכווצות הלא יעילה של שריר הלב גורמת לדם שמצוי בתוך הפרוזדורים לזרום ביעילות פחותה דרך הלב, והוא עלול ליצור קרישי דם. קרישי דם אלה יכולים לנדוד לכל מקום בגוף, אך באופן המדאיג ביותר, הם עלולים לנדוד אל המוח ולגרום לשבץ מוחי. אי לכך, אנשים הסובלים מפרפור פרוזדורים נדרשים להשתמש במדללי דם על מנת להפחית את הסיכון להיווצרות קרישי דם ובכך להפחית את הסיכון לשבץ מוחי.
קיומו של קצב לב בלתי תקין למשך תקופות ארוכות (שבועות או חודשים) עלול לגרום נזק ללב, ועל הרופא שלך לבדוק אם קצב הלב שלך מווסת כראוי. במקרים קיצוניים, כאשר קצב הלב מהיר מאוד, פרפור פרוזדורים עלול לגרום לאי ספיקת הלב, משמע שהלב נחלש כתוצאה מקצב הפעימות המואץ.
גורמים רבים יכולים להשפיע על טיבו של הטיפול המיטבי במקרה הפרטי שלך.
קיים מגוון רחב של אפשרויות טיפול, והטיפולים העכשוויים במחלה יעילים יותר מאי פעם.


בהצלחה,

צוות היחידה לאלקטרופיזיולוגיה וקוצבים