כללית און-ליין
השתלות איברים
    מאת:
  • סיגל כהן, מתאמת השתלות כבד, בילינסון

הבדיקות שעורכים לקראת השתלת כבד

מה עובר כל מועמד להשתלה כהכנה לקראתה? אילו בדיקות יש לבצע, מתי ומדוע? ומתי יש לבצע כל בדיקה? תוך כמה זמן מקבלים תשובה לכל בדיקה? מתאמת ההשתלות של בילינסון מסבירה

השתלת כבד היא הליך רפואי מורכב הכולל ניתוח גדול מאוד והמשך טיפול תרופתי קבוע המדכא חיסון. מטרת ההערכה להשתלה היא לוודא שהמועמד הוא בעל יכולת תפקודית מספיק טובה של מערכת הנשימה, הלב, כלי הדם ומערכת השרירים והשלד, על מנת לשרוד את הניתוח ולוודא שהמחלות הקיימות לא יוחמרו בעקבות ההשתלה והטיפול התרופתי הנדרש, אשר יובילו לקיצור תוחלת החיים.
אנו רוצים לוודא שכל מערכות הגוף יעמדו בהשתלה ושהמועמדים יהיו במצב אופטימלי לניתוח תוך התאמה אישית של הטיפול. במקרים מסוימים נשאף למטב את הטיפול במחלה הבסיסית שהביאה לפגיעה בכבד ולהעריך את תפקוד כלל מערכות הגוף. בכדי להגיע לזה אנו עובדים בהמון ממשקים ויש לנו מעטפת אדירה בבית החולים שהינה קריטית מאחר ולכל מטופל יש צורך ייחודי ויש להתאים לו את הטיפול במקצועיות. לבית החולים יש את המענה לכל צורך ולכל נישה במומחיות יוצאת מן הכלל.

כבר כמעט 30 שנה שרוב ההשתלות בארץ מתבצעות בבית החולים בילינסון שבו נצבר ניסיון מעשי רב המשלב את הידע שהמומחים שלנו רכשו בהשתלמות בחו"ל ובהשתתפות במחקרים בינלאומיים, המשפרים את תוצאות ההשתלות בישראל.
כך למשל, למדנו שהמצב התזונתי ותפקוד השרירים, הם קריטיים להתאוששות מניתוח השתלה. לכן, מתבצעת הערכה מדוקדקת של המצב התזונתי, של תפקוד מערכת השרירים והשלד והתפקוד הכללי- בריאותי וגופני על ידי פיזיותרפיסט, תזונאית ורופא מומחה, המתאימים תכנית אישית לשיפור תחת השגחה רפואית. אנו יודעים אחרי מאות השתלות שמטופלים המגיעים עם הכנה טובה - מגיעים לתוצאות טובות מאוד בניתוח.

לכל אדם יש את האישיות שלו ואת הרקע החברתי-כלכלי שממנו הוא בא וכל אחד שונה מרעהו. לכן חשוב לציין גם את ההערכה הפסיכו-סוציאלית, שמבוצעת על ידי צוות של עובדות סוציאליות במטרה לאתר את הגורמים שאפשר לרתום להצלחת תהליך ההשתלה. גם כאן אנו נותנים מענה פרטני לכל מטופל בהתאם לצרכיו, תמיכה משפחתית וחברתית, היענות לבדיקות וטיפול בזכויות הסוציאליות וההטבות הנדרשות מול ביטוח לאומי.

הבדיקות לקראת ההשתלה

בדיקות של הלב – אקו לב ומיפוי לב, שתי בדיקות המשלימות אחת את השנייה ומאפשרות את הערכת המצב והתפקוד הלבבי. במידה ויש צורך מתקדמים לבדיקות וטיפולים נוספים כמו צנתור לב. בבית החולים בילינסון מתבצעות גם השתלות לב וקיימות יחידות מצטיינות של טיפול באי ספיקת לב, הפרעות מסתמים וטיפול זעיר פולשני לצד כירורגית לב, שמבצעת את מספר הניתוחים הגדול בארץ. מועמד להשתלה נבדק ע"י צוות מומחים החוברים יחדיו בכדי לאבחן ולהתאים טיפול והכנה מיטביים לקראת השתלת איברים. בית חולים בילינסון מוביל את תחום ההערכה הלבבית, עם מומחיות מיוחדת בצרכי המועמדים להשתלה.

בדיקות הדמיה – כוללות CT ייחודי שמאפשר הדמיה לכבד ולכלי הדם, אולטרסאונד ודופלר כבד (בבדיקה אחת) וקולונוסקופיה להערכת מערכת העיכול.

בדיקת תפקודי ריאות – הערכה של מערכת הריאות נועדה לוודא שתפקוד הריאות תקין וכך ניתן לעבור בהצלחה הליך של השתלה. במידה ומתגלים ממצאים לא תקינים החולים מוערכים ומטופלים במכון הריאות. במכון הריאה ניסיון של יותר מ-25 שנים בהשתלות ריאה ומתן תמיכה בהשתלות כבד, כליה ורב – איבריות.  

בדיקות דם – כל מועמד לניתוח עובר בדיקות כלליות כגון: סרולוגיה, ספירת דם, תפקודי קרישה ואם יש צורך נלקחות גם בדיקות דם ספציפיות (וירוסים, נוגדנים, סוג דם, סימני גידול), כמו במצב של מטופל עם חשד לגידול. 

תוך כמה זמן מתקבלות התשובות?

תוצאות בדיקות אלה מתקבלות כעבור מספר ימים.
את התוצאות אנו שולחים במסגרת תהליך הרישום למשרד הבריאות. לאחר שמעבירים את טפסי הרישום, המועמד נרשם ברשימה הארצית ומאותו רגע הוא מועמד שממתין להשתלה.

היכן מבצעים את הבדיקות?

בדיקות ההכנה לקראת השתלת כבד מבוצעות חלקן בבילינסון וחלקן בקהילה. במידת הצורך ובמקרים חריגים בהם החולה מאושפז במצב קשה בשל סיבוך המחלה יבוצע תהליך ההכנה והרישום בעת האשפוז. חשוב להדגיש שאנו דואגים שכל הבדיקות יבוצעו ובמינימום מאמץ על מנת להקל על המועמד. לכן, במידת הצורך, הבדיקות יבוצעו באופן מרוכז במקום אחד.

ומה קורה אחרי הבדיקות?

מטופל שאובחן עם גידול ראשוני של הכבד (HEPATOCELLULAR CARCINOMA), זוכה לטיפול ספציפי עם מעטפת של מיטב אנשי המקצוע – אונקולוגיים, כירורגיים ורופאים ממכון כבד. הצוות הרב מקצועי דן ומציע טיפולים שונים תוך ניצול חלון ההזדמנות כטיפול מגשר עד להשתלה. המועמד יהיה ברשימת ההמתנה הארצית, רשימה ממוחשבת שמופעלת על ידי המרכז הלאומי להשתלות, מטעם משרד הבריאות. מיקום המועמד ברשימה הארצית נקבע על פי ניקוד ה MELD המורכב מנוסחה לוגריתמית של תוצאות של 4 בדיקות דם: סודיום, בילירובין, INR ורמת קריאטינין.

כאשר נמצא תורם איברים בכל מקום בארץ, מועבר המידע למרכז הלאומי להשתלות ודרכו מתבצעת ההתאמה בין התורם לבין המועמד על פי סוג הדם, ומיקום המטופל ברשימת המועמדים.  

אנו מתחייבים להעניק את הטיפול הטוב ביותר תוך כדי שמירה על רצף טיפולי ע"י קשר הדוק ורציף עם הרופאים שהפנו את המטופלים להשתלה.