כללית און-ליין
ריאות

מעבדת שינה

הקדמה

בדיקת שינה במעבדה היא בדיקה המיועדת לאבחון הפרעות שינה. בבדיקה זו בודקים את דפוס השינה של הנבדק במהלך הלילה במכון.
הבדיקה נעשית כאשר יש חשד להפרעת שינה, כגון: נחירות, הפסקות נשימה, תנועות רגליים מהירות בשינה, התעוררויות ושינה שטחית ובלתי מרעננת.
הנבדק מחובר למערכת ניטור (רישום) שינה ממוחשבת הרושמת מדדים פיזיולוגיים כמו: גלי מוח (EEG), תנועות עיניים (EOG), מתח שרירים (EMG), תנועות בית החזה והסרעפת, פעילות חשמלית של הלב
(ECG), קצב הלב, רמת ריווי החמצן בדם, נחירות ולחץ דם.
חלק מהבדיקות מתועדות באמצעות וידאו. תוצאות הבדיקה עוברות פענוח ע"י צוות המכון.

מעבדת שינה 1מעבדת שינה 2

סיבות להפניית מטופל לבדיקה במעבדת שינה

 • נחירות - לעיתים הנחירה מלווה בהפסקות נשימה בשינה – אך ברוב המקרים מופיעה הנחירה ללא הפסקות משמעותיות בנשימה בשינה. הטיפול בנחירות נדרש בעיקר על מנת להפחית את ההפרעה הסביבתית שהן גורמות.
 • תסמונת הפסקות נשימה בשינה-  היא הפרעה חסימתית של דרכי הנשימה העליונות במהלך השינה. עקב החסימה והפסקת הנשימה (על פי רוב למשך 30-10 שניות) מופיע מאמץ מוגבר של שרירי הסרעפת ובית החזה וכן חלה ירידה ברמת ריווי החמצן בדם. תופעה זו גוררת יקיצה קצרה וחידוש הנשימה.

בדרך כלל הסובל מהפרעה זו אינו מודע למתרחש, ותופעות אלו יכולות לקרות עשרות ואף מאות פעמים בזמן השינה. היקיצות הקצרות פוגמות באיכות השינה והדבר בא לידי ביטוי בעייפות ובנטייה לנמנם במשך היום.

הסימפטומים להפרעה הם:

 1. נחירות.
 2. יובש בפה בבוקר.
 3. יקיצות ליליות, לעיתים בתחושת מחנק.
 4. מתן שתן תכוף בלילה.
 5. שינה לא מרעננת ועייפות וישנוניות במשך היום.

תסמונת הפסקות נשימה בשינה מגבירה את הסיכון לפתח מחלות רבות ובהן:

 1. יתר לחץ דם.
 2. מחלות לב.
 3. שבץ מוחי.
 4. הפרעות בתפקוד המיני.
 5. הפרעה בזיכרון.
 6. הפרעה בריכוז ובמצב הרוח.
 7. מעורבות יתר בתאונות דרכים ובתאונות עבודה.


הטיפול המוצע במכון הוא שימוש במכשיר ה-CPAP) Continuous Positive Airway Pressure)  טיפול זה הינו הטיפול המקובל כיום בתסמונת הפסקות נשימה בשינה אשר הוכח כיעיל. מכשיר זה מזרים אויר מהחדר בלחץ חיובי דרך מסיכה. זרימת האוויר דרך המסכה מונעת את החסימה בדרכי הנשימה העליונות ומאפשרת נשימה סדירה. בזמן השימוש במכשיר רמת ריווי החמצן בדם נשמרת בתחום התקין; השינה רצופה ומרעננת ולכן אין עייפות וישנוניות במשך היום. במידה ויש עודף משקל, הפחתה במשקל מומלצת ועשויה להפחית את חומרת ההפרעה.

 • קשיי הירדמות, נדודי שינה (אינסומניה) - היא ההפרעה השכיחה ביותר בהפרעות השינה. הפרעה זו מתבטאת בקשיי הירדמות, בהתעוררויות חוזרות מהשינה, ביקיצת בוקר מוקדמת או בשילוב של הנ"ל.
  אינסומניה קיימת כהפרעת שינה ראשונית, שבה קשיי ההירדמות והשינה השטחית הם או ללא גורם חשיפה מסוים ובנדודי שינה או כתוצאה מגורם לחץ או דחק המקשה על השינה. קיים מגוון של "תרופות שינה" היכולות לעזור לטיפול בהפרעה.

ייעוץ פסיכולוגי נחשב לשיטת הטיפול היעילה והטובה ביותר לפתרון קשיי ההירדמות ונדודי שינה. בטיפול דנים בקשיים הגורמים לנדודי שינה ולומדים טכניקות המאפשרות הירדמות ושינה טובים.

 • תסמונת הרגליים העצבניות  -אנשים הסובלים מהפרעה זו מניעים את הרגליים בצורה בלתי רצונית עשרות ומאות פעמים במשך הלילה דבר הגורם להם להתעוררויות קצרות הפוגעות בשנתם. האבחון נעשה על ידי שיחה עם רופא ובדיקת שינה. התחושה מתוארת כתחושת נימול, כאב, זרמים או תחושת לחץ פנימי. קיים צורך עז להניע את הרגליים. הטיפול המקובל כיום הוא טיפול תרופתי.

תרשים EEG של "גלי המוח" בבדיקת שינה
תרשים EEG של "גלי המוח" בבדיקת שינה