כללית און-ליין
ריאות

סרטן ריאות

מהי המחלה

מחלת סרטן הריאות נחשבת לגורמת למוות מספר אחת בין כל מחלות הסרטן: היא גורמת למוות בתוך 5 שנים אצל כ-85% מהחולים בה.
סרטן הריאות היא אחת ממחלות הסרטן היחידות בהן גורם סביבתי הוא הגורם העיקרי למחלה.

מה גורם לסרטן הריאה?

 • עישון סיגריות - ידוע כגורם לרוב המכריע של מקרי סרטן הריאה. הסיכון לפתח את המחלה עולה עם העלייה במספר הסיגריות שמעשנים, וככל שהתחלת העישון הייתה בגיל צעיר. אדם המפסיק לעשן, מקטין באופן משמעותי את הסיכון שלו לחלות בסרטן הריאה. הסיכון הולך ופוחת ככל שחולף הזמן מעת הפסקת העישון.
 • גז הראדון
 • חשיפה לאסבסט, אורניום, כרום וניקל.
  סרטן ריאה היה ועודנו נפוץ יותר בקרב גברים, בעיקר מעל גיל 40. בעשורים האחרונים, עם העלייה במספר הנשים המעשנות, גדל במידה ניכרת מספר הנשים המפתחות את המחלה.
  סרטן ריאה, בדומה לסוגי סרטן אחרים, אינו מדבק ואינו ניתן להעברה לאנשים אחרים.

צילום CT של ריאה עם סרטן ריאות
צילום CT המראה אף את קופסת הסיגריות שהייתה בכיס החולצה (למעלה מימין) שהיא קרוב לוודאי הסיבה לגידול בריאה (למעלה משמאל).


מהם התסמינים של סרטן ריאות?

 • שיעול ממושך או שינוי באופי של שיעול קיים.
 • דלקת ריאות שאינה מגיבה לטיפול תרופתי.
 • קוצר נשימה.
 • שיעול עם ליחה דמית.
 • אי נוחות בחזה - ניתן לחוש כאב עמום או כאב חד בעת שיעול או לקיחת שאיפה עמוקה.
 • סימנים כלליים כמו איבוד תיאבון וירידה במשקל.

מהם הסוגים השונים של סרטן הריאה?

סרטן ריאה ראשוני

קיימים שני סוגים עיקריים של סרטן ריאה ראשוני, המתנהגים ומגיבים לטיפול באופן שונה לחלוטין:

 • SCLC- סרטן מסוג של תאים קטנים (small cell lung cancer).
 • NSCLC - סרטן מסוג של תאים שאינם קטנים (non- small cell lung cancer), כולל 3 תתי טיפוסים:
  1. סרטן תאים קשקשיים  (squamous cell carcinoma)- הסוג הנפוץ ביותר של סרטן הריאה שמקורו בתאים שמצפים את הסמפונות.
  2. סרטן מסוג אדנוקרצינומה (adenocarcinoma)- מתפתח מתאי הבלוטות המייצרים ריר. תאים אלה נמצאים גם כן ברירית הסמפונות.
  3. סרטן מסוג תאים גדולים (large cell carcinoma)- מכונה על שם התאים העגולים הגדולים הנראים כך בבדיקה במיקרוסקופ.

מזותליומה (mesothelioma) - הוא סוג שכיח פחות של סרטן בבית החזה, המשפיע על מערכת הנשימה. זהו סרטן של תאי הצדר, הקרום המצפה את הריאות, והוא קשור לעיתים קרובות לחשיפה בעבר לאזבסט.

אבחון המחלה

בדרך כלל, רופא המשפחה יערוך בדיקה גופנית וישלח אותך לערוך בדיקות נוספות, או צילומי רנטגן כנדרש. אם תוצאות הבדיקה אינן תקינות, או שעולה מהן ממצא חשוד כלשהו, רופא המשפחה יפנה אותך להתייעצות עם מומחה בבית חולים, ולקבל טיפול לפי הצורך.
הרופא המומחה בבית החולים יברר את ההיסטוריה הרפואית שלך, יערוך בדיקה גופנית ויפנה אותך ככל הנראה לעריכת סי-טי של החזה, כדי לאתר תופעות לא תקינות כלשהן בריאותיך. ייתכן שתתבקש להביא עמך דגימות ליחה לבית החולים, כדי שניתן יהיה לבדוק אותן תחת מיקרוסקופ לגילוי תאים סרטניים (ציטולוגיה של הליחה).

הבדיקות שלהלן משמשות לאבחון סרטן ריאות. הרופא ידאג שתעבור אחת או כמה מהן בבית החולים:

ברונכוסקופיה

בבדיקה זו בודק הרופא את פנים הסמפונות ונוטל דגימות תאים (ביופסיות). ההליך נעשה בדרך כלל בעזרת הברונכוסקופ, צינורית אופטית דקה וגמישה. הבדיקה מבוצעת בהרדמה מקומית.

לפני בדיקת הברונכוסקופיה תתבקש לא לאכול ולא לשתות דבר, במשך מס' שעות. תינתן לך הרדמה מקומית בתרסיס לחלק האחורי של הגרון. בשלב זה יועבר הברונכוסקופ בעדינות דרך אפך או פיך לתוך הסמפונות. הרופא יכול להביט דרך הברונכוסקופ  כדי לאתר ממצאים לא תקינים כלשהם. ניתן בו זמנית לבצע צילומים וליטול דגימות תאים.

הבדיקה אינה כואבת, והיא אורכת מספר דקות בלבד. אסור לאכול או לשתות לפחות שעה לאחר הבדיקה, משום שגרונך יהיה עדיין חסר תחושה. מיד עם התפוגגות השפעת ההרדמה תוכל/י ללכת הביתה.

בדיקת מדיאסטינוסקופיה

בדיקה המבוצעת באמצעות ניתוח המאפשר לרופא לדגום קשרי לימפה הנמצאים במייצר ומנקזים את הריאות. קשרי הלימפה נמצאים בכל חלקי הגוף ומהווים חלק ממערכת הניקוז הלימפטי של הגוף ומסייעים בהגנה מפני מחלות. לעיתים קרובות הם מהווים את התחנה הראשונה אליה מתפשט הסרטן, ולכן הם נבדקים בדרך כלל לגילוי נוכחות תאים סרטניים. הבדיקה מבוצעת תחת הרדמה כללית ודורשת שהייה קצרה בבית החולים.

חתך קטן נעשה בעור שבבסיס הצוואר, וצינורית הדומה לטלסקופ קטן מוחדרת אל החזה. הרופא יכול להשתמש בצינורית זו לבדיקת האזור, וגם ליטול דגימות מן התאים ומבלוטות הלימפה לצורך בדיקה במיקרוסקופ.

ביופסיה תחת CT של הריאות

בדיקה זו מבוצעת בדרך כלל ביחידת הדימות (הרנטגן), לרוב במהלך סריקת CT בהרדמה מקומית, כדי לאלחש את האזור. תתבקש לעצור את נשימתך בזמן שמחט דקה תוחדר דרך העור לתוך הריאה. תמונת רנטגן המתקבלת באותה עת ממכשיר ה - CT משמשת כדי לוודא שהמחט נמצאת במיקום הנכון, ואז נלקחת דגימת תאים לבדיקה במיקרוסקופ. נטילת ביופסיה כרוכה לעיתים באי נוחות קלה, אך אורכת מספר דקות בלבד.

בדיקות נוספות להערכת פיזור המחלה

אם בבדיקות אובחן סרטן בריאה, יתכן והרופא ירצה לבצע חלק מהבדיקות הנוספות, המתוארות להלן, כדי לבדוק אם המחלה התפשטה לאזורים או איברים אחרים בגופך. התוצאות יסייעו לרופא להחליט מהו הטיפול הטוב והמתאים ביותר עבורך.

 • סריקת PET-CT.
 • סריקת איזוטופים של העצם.
 • בדיקת תפקודי ריאות.
 • בדיקות דם (סמני סרטן, תפקודי כבד).
 • CT  מוח.
 • ניקור פלאורלי.

צילום רנטגן המראה גוש סרטני בריאה השמאלית (מופיע מימין באיור)
צילום רנטגן המראה גוש סרטני בריאה השמאלית (מופיע מימין באיור)

PET-CT של חולה עם גידול בריאה הימנית (מופיע משמאל באיור)
PET-CT של חולה עם גידול בריאה הימנית (מופיע משמאל באיור)

שלבי המחלה:

אם הסרטן הוא מסוג "התאים הקטנים" (SCLC) ישנם שני שלבים למחלה:

 • שלב מוגבל.
 • שלב מפושט.
  בשני המצבים הטיפול הוא תרופתי ולא כירורגי.

אם הסרטן הוא מסוג התאים שאינם קטנים ( NSCLC ) השלבים למחלה הם כמתואר בטבלה: 

השלב​

סיכויי ההישרדות לאחר 5 שנים ​

1 – גוש קטן, ללא התפשטות לבלוטות לימפה​

80-60%​

2 – גוש גדול יותר, ללא התפשטות לבלוטות לימפה​

50-25%​

A3 – גוש עם התפשטות לבלוטות לימפה, באותו צד של בית החזה​

40-25%​

B3 - גוש עם התפשטות לבלוטות לימפה, גם בצד השני של בית החזה​

10%​

4 – התפשטות לגרורות מרוחקות​

פחות מ-5%​


 כאשר בשלבים 2+1 הטיפול הוא בעיקרו כירורגי בשלב A3 הטיפול הוא רפואי עם אופציה לניתוח ובשלבים המתקדמים יותר הטיפול הוא תרופתי בלבד.

הטיפול במחלה

טיפול בסרטן הריאה יכול להיות ניתוח, טיפול בקרינה וכימותרפיה, בנפרד או במשולב. הרופא יתכנן את הטיפול בך תוך הבאה בחשבון של מספר גורמים, לרבות מצב בריאותך הכללי, סוג הגידול וגודלו, כיצד הוא נראה תחת מיקרוסקופ, והאם התפשט מחוץ לריאה.

ניתוח

במקרים בהם אובחן סרטן ריאה, מטיפוס של תאים שאינם קטנים, (NSCLC) אשר לא התפשט, יתכן וניתן יהיה להסיר את הגידול בניתוח.
סוג הניתוח שייבחר תלוי בגודל הגידול ובמיקומו:

 • כריתת אונה (lobectomy) - הסרת אונה של הריאות.
 • כריתת ריאה (pneumectomy) - הסרת הריאה כולה.
 • כריתת יתד(wedge resection) - בקרב חולים שריאותיהם אינן מתפקדות היטב, מוסר לעיתים חלק קטן ביותר של הריאה. ניתוח זה אינו מבוצע לעיתים קרובות.

אנשים העומדים לפני ניתוח כריתת ריאה, מודאגים לעיתים קרובות מכך שלא יוכלו לנשום היטב לאחר הניתוח. הדבר אינו נכון. סביר יותר שתנשום באופן נורמאלי גם באמצעות ריאה אחת בלבד. מי שסבל מקשיי נשימה לפני הניתוח אכן עלול לסבול מקוצר נשימה גם אחריו. בדיקות נשימה המודדות באיזו מידה מתפקדות ריאותיך תבוצענה כדי לסייע לך ולרופא שלך להחליט האם ניתוח הוא הטיפול המתאים והטוב ביותר עבורך.
לעיתים ניתוח ישולב עם טיפול בקרינה או בכימותרפיה.

ברוב המקרים בהם מאבחנים סרטן ריאה מטיפוס של תאים קטנים (SCLC) אין מבצעים ניתוח. גם אם לא ניתן לראות זאת בסריקה, ככל הנראה התפשט הגידול לחלקים אחרים בגוף לפני שאובחן, ולכן כימותרפיה ו/או טיפול בקרינה יהיו יעילים יותר מניתוח.

טיפול בקרינה

טיפול בקרינה עושה שימושים בקרניים באנרגיה גבוהה, אשר משמידות את התאים הסרטניים תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים הבריאים.
הטיפול בקרינה ניתן ביחידת הקרינה של בית החולים. משך הטיפול שתקבל תלוי בסוג המחלה ובדרגתה, נמשך בדרך כלל 6-5 שבועות וכולל מפגשים בימי חול, עם מנוחה בסוף השבוע.

בסרטן ריאה מטיפוס של תאים שאינם קטנים, ומקומי, יהיה הטיפול בקרינה הטיפול העיקרי, בעיקר אם לא ניתן להסיר את הגידול בניתוח.
בסרטן ריאה מטיפוס של תאים קטנים, כאשר הסרטן לא התפשט מעבר לחזה, ניתן טיפול בקרינה במהלך קבלת כימותרפיה או לאחריה, מה שיכול לשפר את תוצאות הטיפול.

טיפול בקרינה ניתן בדרך כלל באמצעות כיוון קרן מייננת ממכשיר קרינה חיצוני לכיוון החזה אל הריאה. לעיתים, כאשר הגידול חוסם את אחד הסמפונות וגורם לקריסת הריאה, נעשה שימוש בקרינה פנימית, הנקראת קרינה תוך-סימפונית (endobronchial) או ברכיתרפיה (brachytherapy). זוהי דרך פשוטה לפתיחת הסמפון. לעיתים משלבים ברכיתרפיה עם קרינה חיצונית.

כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות נגד סרטן (ציטוטוקסיות) להשמדת התאים הממאירים ולעצירת התרבותם.
בסרטן ריאה מסוג של תאים שאינם קטנים עשויה כימותרפיה לכווץ את הגידול אצל חלק מהחולים. מטרת הטיפול היא להקל על התסמינים ולהאריך את איכות החיים הטובה.

לאחרונה, וכדי לשפר את תוצאות הטיפול, ניתנת כימותרפיה כטיפול בסרטן ריאה מטיפוס של תאים שאינם קטנים לפני ניתוח וטיפול בקרינה. טיפול כזה נקרא טיפול קדם משלים (neo- adjuvant chemotherapy).
 
ניסויים רפואיים למציאת אופן השימוש המיטבי בשילוב טיפולים זה נערכים כיום.

כימותרפיה משמשת לעיתים גם לאחר ניתוח, כדי לצמצם את הסיכון לחזרת הסרטן.

כימותרפיה היא הטיפול העיקרי בסרטן ריאה מטיפוס של תאים קטנים. במקרים רבים מאפשר טיפול זה לאנשים לחיות תקופה ארוכה, תוך שליטה טובה יותר בתסמינים. כימותרפיה עשויה להינתן כטיפול יחיד, במשולב עם טיפול בקרינה, לפני מתן טיפול בקרינה או בו-זמנית, כדי לטפל בסוג סרטן ריאה זה.

תרופות כימותרפיות ניתנות לעיתים בטבליות, אבל בדרך כלל בעירוי לווריד, במספר מחזורי טיפול. כל מחזור נמשך מספר ימים ולאחריו מספר שבועות של מנוחה, עד לטיפול הבא. תקופת מנוחה זו מאפשרת לגוף ולספירת הדם להחלים מתופעות הלוואי בטרם יינתן הטיפול הבא. מספר מחזורי הטיפול יהיה תלוי בסוג הסרטן ממנו את/ה סובל/ת ועד כמה הגיב הגידול לתרופות.

טיפול בלייזר

לעיתים גורם סרטן הריאה לקוצר נשימה עקב חסימת קנה הנשימה או אחד הסמפונות הראשיים המובילים אוויר מהקנה אל הריאות. אם החסימה נגרמת כתוצאה מגידול הנמצא בקנה, ניתן לעיתים להביא להקלה בתסמינים באמצעות טיפול לייזר, הצורב את הגידול ומסלק אותו מן הקנה. טיפול זה אינו משמיד את הגידול לחלוטין.

טיפול בלייזר ניתן בדרך כלל תחת הרדמה כללית. בזמן זה, מבוצעת בדיקת ברונכוסקופיה, וסיב גמיש מוחדר דרך הברונכוסקופ כדי לכוון את קרן הלייזר אל הגידול. קרן הלייזר מופעלת וצורבת חלק גדול, ככל שניתן של הגידול. לאחר מכן מוצא הברונכוסקופ ומתן חומר ההרדמה מופסק. ברוב המקרים ניתן החומר המרדים דרך הוריד, וההתאוששות מן ההרדמה היא מהירה ביותר.

הטיפול בלייזר אינו כרוך בדרך כלל בתופעות לוואי כלשהן. אם הטיפול עבר בהצלחה וללא סיבוכים, יתכן שתוכל לחזור הביתה עוד באותו היום או למחרת. אם נגרם זיהום בריאה, מעבר לנקודת החסימה שטופלה בלייזר, יתכן ותצטרך להישאר בבית החולים מספר ימים כדי לקבל טיפול אנטיביוטי ופיזיותרפי. אם חסימת הקנה שבה ומופיעה, ניתן לחזור על הטיפול בלייזר. לעיתים ניתן גם טיפול בקרינה חיצונית או פנימית, כדי להאריך את ההקלה שמספק הטיפול בלייזר.

במקרים אחרים, עשוי הסמפון להיחסם עקב לחץ המופעל עליו מבחוץ וגורם לו להיסגר. לעיתים ניתן להתגבר על מצב זה על ידי שימוש במכשיר קטן הקרוי תומכן (stent), הממוקם בתוך הקנה ומאפשר לשמור אותו במצב פתוח. התומכן הנפוץ ביותר הוא מסגרת תיל קטנה, הדומה למטריה זעירה. הוא מוחדר מקופל דרך הברונכוסקופ ונפתח כאשר הוא יוצא מקצהו השני של הברונכוסקופ. באופן זה הוא מספק את דפנות הסמפון ופותח אותו.
תומכנים מוחדרים בדרך כלל תחת הרדמה כללית. התומכן נשאר בריאה לצמיתות ואינו גורם בדרך כלל לבעיות כלשהן.

הקלה בתסמינים

מלבד התסמינים שגרמו לך להיוועץ ברופא שלך מלכתחילה, לעיתים ייתכן שיופיעו תסמינים חדשים במהלך המחלה, כמו קוצר נשימה. תסמינים אלה עשויים להיות תוצאה של התפשטות סרטן הריאה לאיברים ואזורים אחרים בגוף. אך יתכן שתהיה להן סיבה אחרת: כך למשל, תאי סרטן ריאה מסוימים מייצרים הורמונים המפרים את האיזון הכימי בגוף. אם תסבול/תסבלי מתסמינים חדשים, עלייך לדווח על כך מייד לרופא שלך כדי שתוכל לקבל טיפול בתסמינים אלה ו/ או לקבל אישורו לכך שהם אינם מהווים סיבה לדאגה.

טיפולים חדשים

לאחרונה, נבדקים תכשירים חדישים ביולוגים לטיפול בסרטן הריאה, במנגנון שאינו הורס תאים בריאים (ציטוטוקסי), שפעילותם העיקרית היא נגד פעילות החלוקה של התאים הממאירים (targeted therapy).

תכשירים כגון gefitinib ו-elrotimib הינם נוגדנים הניתנים דרך הפה ונמצאו יעילים לטיפול בסרטן הריאה. תופעות הלוואי הם שלשול ופריחה  אך לא התופעות הקלאסיות של התכשירים הכימיים.

מעקב

לפני שתעזוב את בית החולים, ייקבע לך מועד לביקור במרפאת חוץ לצורך בדיקה שלאחר הניתוח. זוהי הזדמנות טובה לשוחח עם הרופא על בעיות כלשהן מהן סבלת לאחר הניתוח.
יש לבצע מעקב משולב ע"י האונקולוג ורופא הריאות.
לאחר סיום הטיפול, יהיה עליך לעבור בדיקות מעקב שגרתיות, כולל צילומי רנטגן. בדיקות אלה עשויות להתפרש על פני מספר שנים. אם אתה מבחינ/הן בתסמינים חדשים או סובל מבעיה כלשהי בין מועדי בדיקות, עליך ליידע את הרופא בהקדם האפשרי.

ריאה החולה בסרטן
ריאה החולה בסרטן