כללית און-ליין
נשים
    מאת:
  • ד"ר אונית ספיר

אמבריוסקופ: טכנולוגיה שהיא בשורה לזוגות שעוברים טיפולי פוריות

טכנולוגיה חדישה מעלה את סיכויי הצלחת טיפולי ההפריה החוץ גופית באמצעות בחירה אופטימלית של העוברים שיוחזרו לרחם

אמבריוסקופ: טכנולוגיה שהיא בשורה לזוגות שעוברים טיפולי פוריות

​טכנולוגיה חדישה מעלה את סיכויי הצלחת טיפולי ההפריה החוץ גופית באמצעות בחירה אופטימלית של העוברים שיוחזרו לרחם

שיטות חדשות הנכנסות לשימוש מדי תקופה, משפרות את סיכויי ההצלחה של טיפולי פוריות. האמבריוסקופ הוא טכנולוגיה חדשה המהווה פריצת דרך באיכות הטיפול בהפריה חוץ גופית.

בהפריה חוץ גופית מפגישים את הזרע והביצית בצלוחית במעבדה, כאשר ישנן שתי שיטות הפריה עיקריות:

  1. הוספת זרעונים לתוך צלחת התרבית, שבה נמצאות הביציות שנשאבו משחלת המטופלת.
  2. הזרקת זרעון בודד לתוך הביצית תחת מיקרוסקופ. שיטה זו נועדה למקרים בהם הסיכוי שהזרע יחדור את מעטפת הביצית ויפרה אותה, הוא קטן .

השלב שבו נוצר העובר ועד השלב שבו מחזירים אותו לרחם (בין יומיים לשישה ימים), נעשה מעקב בנקודות זמן קבועות, אחרי התפתחות העוברים במעבדה. המעקב הוא בעיקר על קצב החלוקה ומראה התאים ("בדיקה מורפולוגית") אם הם שווים בגודלם , אין שברים וכדומה.

ד"ר אונית ספיר, מנהלת מעבדת ה-IVF  של היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית בבי"ח לנשים בבילינסון, מציינת כי, "האינקובטור משמש בתור תחליף לגוף האישה ולחצוצרה, בה אמור היה העובר להתפתח בימים הראשונים. האמבריוסקופ הוא אינקובטור משוכלל, שמנטר באופן רציף את התפתחות העוברים. הוא מורכב ממערכת של מצלמות HD בשילוב של רובוטיקה מיקרוסקופית שיכולה לצלם עד כ-  72 עוברים בו זמנית מרגע ההפריה ולמשך מספר ימים עד למועד ההחזרה לרחם  וללא נגיעת אדם. בשיטה הטכנולוגית החדשה הזו, המצלמה מצלמת כל עשרים דקות ונוצר סרט המתעד בהילוך מהיר את התפתחות העוברים ומאפשר לאמבריולוגים לבחור בצורה מושכלת יותר את העוברים בעלי סיכויי ההשרשה הגבוהים יותר מבלי להוציא אותם הסביבה המבוקרת בה הם גדלים".

בשיטה זו, המיושמת ביחידה לפוריות והפריה חוץ גופית בבי"ח בבילינסון, העוברים מוגנים יותר, כי הם לא מוצאים מהאינקובטור. באמצעות מערכת המצלמות, ישנו מידע רב שמתקבל לאורך מספר ימים, המסייע בבחירת העוברים הטובים ביותר.

שיפור יכולת הבחירה שלנו מאפשרת להעביר לרחם פחות עוברים וכך לצמצם באופן משמעותי  את ההריונות מרובי העוברים שהינם בסיכון גבוה, מבלי לפגוע בשיעור ההריונות הכללי.