כללית און-ליין
קרדיולוגיה

פורסם בראשונה: 09.12.2014

  מאת:
 • מאת: ד"ר טלי פורטר - מנהלת היחידה לאשפוז חולי לב ומרפאת בריאות לב האישה | מרכז רפואי רבין - בית חולים בילינסון

סוכרת מגדר ומחלות לב

על ההבדלים המגדריים הנוגעים להשפעת גורמי הסיכון השונים על תחלואת הלב 

סוכרת הינה מחלה כרונית עם השלכות משמעותיות על בריאות הלב, כמו גם, על איכות ואורך החיים. כ-30% מן האנשים הלוקים בהתקף לב סובלים מסוכרת. עם השיפור באבחון ובטיפול חלה ירידה בתמותה לבבית של חולי סוכרת, אך שיעור ירידת התמותה של נשים סוכרתיות, נמוך מאשר גברים סוכרתיים.

לב ומגדר

במשך שנים רבות לא נעשו מחקרים שבדקו הבדלים מגדריים הנוגעים להשפעת גורמי הסיכון השונים על  תחלואת הלב, ולכן הנחת היסוד הייתה שהשפעתם זהה על גברים ונשים.

בשנים האחרונות, לאור פרסומים בספרות המקצועית, גוברת ההבנה כי יש הבדל מגדרי בהשפעת גורמי סיכון שונים כמו עישון או סוכרת, על התחלואה והתמותה, על פי רוב לרעת הנשים.

ב- 2006 פורסם מאמר סקירה, שכלל 37 עבודות, ומצא כי שיעור התמותה ממחלות לב גבוה בקרב נשים סוכרתיות בכ-50% מאשר בגברים סוכרתיים (הנתון תוקנן להבדלי בסיס ותחלואה נלווית בין המגדרים).

ב- 2014 פורסמה עבודה שסקרה תוצאות של 64 מחקרים, עם למעלה מ-900,000 גברים ונשים חולי סוכרת. המחקר בדק את השפעת הסוכרת על תחלואה ותמותה ממחלות לב, בהתאם לפילוח מגדרי. עבודה זו איששה ממצאים קודמים, לפיהם, סוכרת מובילה לתמותה לבבית גבוהה יותר בקרב נשים. הסיכון היחסי לתמותה לבבית אצל נשים סוכרתיות היה גבוה ב-46% מגברים סוכרתיים והסיכון היחסי נותר מוגבר גם לאחר תקנון להבדלי בסיס. לאחרונה גם דווח כי הסיכון היחסי לשבץ מוחי, אצל נשים סוכרתיות, גבוה ב-25% מאשר אצל גברים סוכרתיים.

מה מקורו של ההבדל המגדרי?

בעבר נשים אובחנו פחות מאשר גברים, וטופלו פחות טוב. נשאלת השאלה מדוע היום, כאשר הפער המגדרי באבחון ובטיפול קטן משמעותית, עדיין קיים הבדל לרעת הנשים?

 1. נשים סוכרתיות אמנם מטופלות באופן דומה לגברים, אך האיזון שלהן, במכלול גורמי הסיכון למחלות לב וכלי הדם, אינו מיטבי ונמוך משמעותית מגברים. נשים החולות בסוכרת נוטות לסבול ממספר רב יותר של גורמי סיכון נוספים, כגון: השמנה, יתר לחץ דם וערכי כולסטרול גבוהים - כל אלה מגבירים את עוצמת הסוכרת והשפעתה על תמותה.
  במחקר איטלקי  מ-2013, שכלל מעל 15,000 נשים וגברים עם סוכרת, נמצא כי על אף טיפול דומה בין המגדרים, פרופיל גורמי הסיכון אצל נשים היה גרוע יותר, ואיזון הסוכרת נמוך יותר מגברים.
 2. הבדלים פיזיולוגים הורמונליים - לאחר הפסקת המחזור נשים סובלות מירידה באסטרוגן ועלייה באנדרוגן (הורמוני מין זכריים). שינוי הורמונלי זה, תורם לעלייה בתחלואה ובתמותה לבביים, ובשונה מגברים, תורם לסיכון היחסי הנגרם מסוכרת.
  בקבוצת גיל זו ההשפעה ההורמונלית ניכרת גם בעליית משקל ועלייה בערכי הכולסטרול.
 3. נשים  מתאפיינות בגורמי סיכון ייחודיים. נשים החוות היריון בסיכון, הנובע מסוכרת או מיתר לחץ דם, נוטות לחלות במחלות לב בעתיד. היום כבר ידוע כי אפילו ערכי סוכרת מוגברים במידה קלה, במהלך ההיריון נקשרים לשיעור גבוה של סוכרת עתידית, כמו גם, לתחלואה לבבית מוגברת.
 4. המודעות לתחלואה לבבית בקרב נשים נמוכה מגברים. היעדר מודעות גורם לכך שנשים סוכרתיות אינן שומרות על איזון רמות הסוכר בגוף ואינן מקפידות על הרגלי חיים בריאים או נזהרות מגורמי סיכון נוספים.
 5. ידוע כי  כלי הדם הנשיים שונים במבנה ובתפקוד מכלי הדם הגבריים. הבדל זה גורם להופעה של תסמינים קלינים שונים במחלת הלב הנשית. הבדלים מבניים אלה, בשילוב הבדלים פיזיולוגים נוספים (כגון: פעילות דלקתית, קשיחות כלי הדם ותפקוד אנדותל) תורמים לשונות בהשפעת מחלת הסוכרת על כלי הדם של הנשים.

לסיכום, סוכרת הינה מחלה כרונית שכיחה, עם השלכות משמעותיות על תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי הדם. היום, כבר ברור כי קיים הבדל מגדרי מובהק בהשפעת סוכרת על תחלואה זו. לאור שיעור עולה של סוכרת בעולם המערבי, השפעתה על תחלואה ותמותה, וההבנה כי קיים הבדל מגדרי לרעת נשים, הגיע הזמן להעלות את המודעות לכך, הן בקרב נשים והן בקרב ציבור המטפלים, ולהגביר את המודעות לטיפול ולאיזון בכל גורמי הסיכון.

הכותבת היא מנהלת אשפוז קרדיולוגיה (ביניים לב) ומרפאת לב האישה במרכז רפואי רבין - בית חולים בילינסון, ויוזמת הכנס הראשון בנושא: "מחלות לב – גורם תמותה מספר 1 בקרב נשים".