כללית און-ליין
השתלות איברים
    מאת:
  • ד"ר אסף יששכר,
  • רופא בכיר, מומחה ברפואה פנימית, מחלות כבד וגסטרואנטרולוגיה, מנהל השירות להשתלות כבד מתורם חי, בילינסון

יחסי מין לפני ולאחר השתלת כבד

יחסי מין הם חלק מהחיים אבל האם השתלת כבד גורמת לבעיות בתפקוד המיני? למושתלי הכבד יש שאלות בנושא וביניהן מתי ניתן לקיים יחסי מין והאם יש הגבלות שהם צריכים לדעת אודותיהן. מדריך עם כל התשובות

​חולי כבד מתקדמים יכולים לסבול מהפרעות הורמונליות ושינויים גופניים כגון דלדול שרירים והתנפחות הבטן שמשפיעים הן על החשק המיני והן על היכולת הפיזית לקיים יחסי מין. ההשפעה היא הן על גברים והן על נשים בכל הגילאים.

ככלל, ישנו מאמץ לשמור על אורח חיים תקין ככל הניתן לפני ולאחר השתלת כבד וזה כולל גם יחסי מין. בדרך כלל, עניין יחסי המין עולה אצל צעירים המתעניינים ושואלים שאלות לגבי יחסי מין אבל ככל שהמודעות לנושא עולה ויש שיח תקשורתי ופנימי, הנושאים הללו עולים על ידי כלל המטופלים במרפאה. אנו ממליצים לכולם להתייעץ ולהעלות את כל הנושאים הקשורים לתפקוד יומיומי וזה כולל את עניין יחסי מין והקשיים הקשורים בכך, על מנת להתאים טיפול בצורה הטובה ביותר (כתלות בהתקדמות המחלה).

בבית החולים בילינסון שמוביל את תחום ההשתלות בישראל בכלל והשתלות כבד בפרט, נצבר ניסיון רב בתחום. כדאי לדעת שבאופן עקרוני אין מגבלה על קיום יחסי מין וניתן במקרים מסויימים להתאים טיפול תרופתי כולל שימוש במעכבי האנזים PDE5 (ויאגרה, סיאליס וכו) כתלות במצב המחלה ומחלות נלוות.

הניסיון הרב שלנו מלמד חד משמעית שמועמדים להשתלה שמנהלים אורח חיים תקין (במגבלות המחלה) בעבודה, משפחה ותזונה וכך גם יחסי מין, יעברו את תקופת ההמתנה באופן יציב יותר. אנחנו מעודדים את המטופלים שלנו לשמור על שגרה במידת האפשר כדי לתרום לשיפור איכות החיים בתקופת ההמתנה.

האם ניתן לקיים ומתי יחסי מין אחרי ניתוח השתלת כבד?

אמנם אין מניעה אבל בשבועות הראשונים מוטב להימנע ובדרך כלל עקב המצב הגופני המטופלים גם פיזית לא יכולים לקיים יחסי מין.

בחודשיים שלושה לאחר הניתוח מומלץ לשמור על יחסי מין בצורה שלא תעמיס משמעותית על שרירי הבטן והצלקת של החתך הניתוחי (לבחור תנוחות או מגע מיני ללא מעמסה על הבטן).

לאחר מכן, אין מניעה לקיים יחסים ובאופן כללי אנחנו מעודדים את המטופלים לחזור לשגרת חייהם הרגילה לפני התקופה שבה היו חולים וזה כולל גם שגרת יום יום הכוללת יחסי מין.

איך מומלץ לחולים ולבני זוגם לשמור על עצמם?

מומלץ לשמור על יחסי מין בטוחים וזה כולל שמירת היגיינה ומניעה של הידבקות במחלות זיהומיות כולל דלקות בדרכי שתן ולכן במידה ומקיימים יחסי מין עם בן זוג קבוע לשמור על היגיינה ובמידה ומקיימים יחסי מין עם פרטנרים משתנים להשתמש באמצעי הגנה אקטיביים כמו קונדום.

חשוב מאוד בחולים עם מחלות זיהומיות לדעת על הסיכוי להעברה של הפטיטיס C והפטיטיס B. בהפטיטיס C בדרך כלל  הסיכון להעברה הוא נמוך מאוד עם בני זוג קבועים ורוב החולים היום מקבלים טיפול להכחדת הווירוס אך לא כך הדבר עם פרטנרים מזדמנים. במקרה של הפטיטיס B אנחנו ממליצים לבני הזוג הקבועים להתחסן ולהיבדק ,אבל אם לא מדובר בבן זוג קבוע בכל מקרה יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה אקטיבי כמו קונדום.

עוד נקודה שחשוב להעלות כאן היא הריון בתקופת המתנה להשתלת כבד – כעיקרון, חולות כבד נחשבות לחולות במחלה מתקדמת והכניסה להריון יכולה לסכן את המועמדת עד כדי תמותה אבל יש מחלות ומקרים מסוימים בהם אין הוראת נגד מוחלטת נגד כניסה להריון (ובכל מקרה כדאי לשאול ולהתייעץ לפני כניסה להריון).

במידה והמועמדת נכנסת להריון ספונטני, יש לנו פרוטוקול מעקב מאוד הדוק לטיפול בסיבוכים ויש לנו מקרים בבילינסון של מטופלות בשחמת ומחלת כבד מתקדמת, שנכנסו להריון וילדו בצורה תקינה בזכות מעקב צמוד שלנו תוך עבודה בשיתוף פעולה הדוק עם מרפאת נשים, אך מדובר במקרים היוצאים מן הכלל.

אנו משתפים פעולה עם מרפאת הנשים בכל מה שקשור לרפואת האישה השגרתית וגם במקרים של הריון ולידה במחלות כבד. למרפאת הריון בסיכון יש ניסיון רחב במעקב וטיפול בחולות כבד ורופאי הכבד עובדים איתם בשיתוף פעולה הדוק.

האם ההשתלה משפיעה על חיי המין או על התפקוד המיני?

להפך. האיזון ההורמונלי אמור להשתפר ובהתאם גם היכולת. התחושה הפיזית המשופרת של המטופל ומצב רוחו הטוב עשויים גם להעלות את החשק המיני ובדרך כלל לא אמורות להיות בעיות בתפקוד.

במידה וקיים צורך ניתן להיעזר בטיפול תרופתי או טיפול תומך אחר, למשל טיפול אורולוגי, על מנת לשפר את היכולת.

באלו אמצעי מניעה יש להשתמש כדי למנוע הריון לאחר ההשתלה?

בתקופה הראשונה לאחר ההשתלה אנחנו ממליצים על קונדום. לאחר מכן ניתן להשתמש בגלולות, בשלב הראשון גלולות פרוגסטרון עם פחות אסטרוגן ובהתאם למעקב ולתפקוד הכבד להתאים בעזרת הייעוץ הגניקולוגי את הגלולות
כשמצב הכבד מתייצב ומינוני התרופות יציבים, בערך מספר חודשים אחרי, ניתן לבחון אמצעים נוספים כמו טבעת או התקן תוך רחמי וגם אז בייעוץ גינקולוגי מקצועי.