כללית און-ליין
השתלות איברים
    מאת:
  • ד"ר אסף יששכר,
  • מנהל שירות השתלות כבד מתורם חי - מכון הכבד, בילינסון, מומחה למחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה ומחלות פנימיות

מועמדים להשתלת כבד

מהן המחלות שיכולות להוביל להשתלת כבד? מי הם המועמדים להשתלת כבד ומה הם הקריטריונים שהם צריכים לעמוד בהם? כל מה שמועמד צריך לדעת

בית החולים בילינסון הוא המרכז הגדול ביותר בישראל להשתלות בכלל ולהשתלות כבד בפרט ומטפל בכל סוגי המושתלים באמצעים הרפואיים המתקדמים ביותר. חשוב לציין שבכל הקשור במחלות גנטיות, מחלות מולדות ומצבים מורכבים יש לצוות המרכז את הניסיון הכי גדול והאמצעים המקצועיים והחדשניים לטיפול. בילינסון מקיים קשרים עם בתי חולים ברחבי העולם שיכולים לסייע במקרי הצורך בידע, בתרופות שטרם הגיעו לישראל ועוד.

כשאנחנו מדברים על המועמדים להשתלת כבד אנחנו בעצם מדברים על כמה סוגי מטופלים:

  1. מטופלים עם מחלת כבד חריפה עם פגיעה משמעותית בכבד, שהצפי הוא שהכבד לא יתאושש ללא השתלה. לדוגמה, חולים עם מחלה ויראלית חריפה כמו הפטטיס בי או הפטיטיס שנובע מרעילות של תרופות.
  2. חולים עם מחלת כבד כרונית שמובילה לפגיעה משמעותית בכבד ולשחמת הכבד כאשר הסיבה לשחמת יכולה להיות מסיבות שונות – וירוסים, כבד שומני, מחלות גנטיות מולדות, הצטלקות של הכבד מסיבה לא ידועה, מחלות ילדים שמתפתחות ובמהלך המחלה מתפתחת פגיעה חריפה, פגיעה מתרופות, מחלת כבד אוטואימונית (הפטטיס אוטואימונית, PBC, מחלות של דרכי מרה).
  3. חולים עם סרטן ראשוני של הכבד במצבים מסוימים – הטיפול הכי טוב לבעייתם הוא השתלת כבד. אם הסרטן הוא ממוקד בכבד ועונה לקריטריונים מסוימים (גודל ומאפיינים נוספים של הגידול).
  4. חולים עם מחלות גנטיות כגון תסמונת אגירה של גליקוגן, היפראוקסלוריה או חסר באנזימים חשובים לפירוק חלבונים, במקרים כאלה לעיתים השתלת כבד היא הפתרון הגנטי שמהווה ריפוי למחלתם (השתלת הכבד מבוצעת בגלל הפגם הגנטי ולא בגלל מחלה של הכבד עצמו).


מי הם המועמדים להשתלת כבד?

באופן עקרוני אנשים שסיכויי ההצלחה שלהם גבוהים מהסיכון שבהשתלה. כלומר, חולה שיש לו מחלה משמעותית שאיננה מחלת כבד שיכולה להשפיע על כושר ההישרדות שלו הוא לא מועמד טוב, מה שקובע את ההישרדות הוא המחלה ומצבו התפקודי של החולה.

חולה שגופו לא יוכל לעמוד בניתוח ההשתלה מבחינה תזונתית או תפקודית הוא לא מועמד להשתלה ולכן כחלק מההערכה עורכים בדיקות של כל מערכות גופו והערכה פסיכוסוציאלית כדי להעריך האם יוכל לעמוד בניתוח ,יוכל לעבור את תקופת ההחלמה מהניתוח ,יתמיד בנטילת התרופות ויגיע למעקבים.

שימוש כרוני של אלכוהול וסמים ללא תהליך של גמילה מהווה הורית נגד להשתלה. אם המצב שלהם מיוצב והם אחרי גמילה מסודרת והערכת כל הגורמים חיובית לגבי המועמדות להשתלה, הם יוכלו להיות מועמדים. בבילינסון מערכת עם ניסיון רב שיודעת להעריך, להפנות לגמילה ולטפל במועמדים להשתלה עם התמכרויות על מנת לאפשר את התנאים להשתלה (אך עדיין יש מקרים שבהם המטופל לא מצליח להיגמל ולא מאושר כמועמד להשתלה).

אנשים שיש להם דלדול שרירים משמעותי שגורם להם להיות מרותקים למיטה ללא יכולת תנועתיות ואין להם רזרבה גופנית לעמוד בהשתלה לא יכולים להיות מועמדים ולכן אנחנו מקיימים תכנית ייחודית בישראל של שיקום מועמדים להשתלה מבחינת פיזיותרפיה ותמיכה תזונתית ובמצבים מסוימים ישנן הצלחות בשיפור המועמדים ממצב שהם לא יכלו לעבור השתלה למצב שהם עברו להיות מועמדים ואף עברו השתלה בהצלחה.

מהם הקריטריונים שהם צריכים לעמוד בהם?

הקריטריונים כוללים מעבר של בדיקות של מערכות הגוף שלא מדגימות מחלה משמעותית או בעיה שמונעת השתלה, חולים שהיה להם סרטן שהוא לא סרטן ראשוני של הכבד צריכים לעבור תקופה (משתנה מגידול לגידול) של הפוגה מהסרטן לפני שיוכלו להיות מועמדים להשתלה.
חולים עם סרטן כבד גרורתי או שהגידול בתוך הכבד הוא נרחב לא יוכלו לעבור השתלה בגלל הסיכון הגבוה לחזרת הגידול לאחר ניתוח ההשתלה.
חולים עם תהליך זיהומי פעיל גם לא יוכלו לעבור את ההשתלה בגלל הדיכוי החיסוני בהשתלה ולאחריה, להוציא זיהומים ויראליים של הכבד או במצבים מסוימים של זיהום שהוא מוגבל לכבד. בנוסף, כל המועמדים עוברים הערכה פסיכוסוציאלית מקיפה לוודא תמיכה סוציאלית ויכולת לקחת את התרופות ולהגיע למעקבים.
בעבר הייתה מגבלת גיל להשתלת כבד. בשנים האחרונות הוסרה מגבלת הגיל והוא איננו מהווה פקטור אבל צריך לקחת בחשבון שככל שהגיל יותר מבוגר – סיכויי ההצלחה של ההשתלה יורדים וזאת כי כל המחקרים מראים שהגיל איננו מהווה פקטור למצב הגופני.