כללית און-ליין
השתלות איברים

אורח החיים לאחר השתלת לב

האם חוזרים לשגרה לאחר השתלת לב? ומהן המגבלות הקיימות על מושתלי לב אנושי ועל מושתלי לב מלאכותי?

לב מלאכותי

חולה שזקוק להשתלת לב הוא חולה שנמצא במצב בריאותי ותפקודי ירוד והשתלת הלב היא הצלת חיים עבורו.
לאחר השתלת לב, המושתלים  חוזרים לתפקוד כמעט מלא ואיכות חייהם משתפרת לאין שיעור. גם איכות חייהם של מושתלי לב מלאכותי טובה יותר לאחר ההשתלה, גם אלה וגם למעשה "מחליפים מחלה מסכנת חיים במחלה של להיות מושתל לב או להית מושתל לב מלאכותי" על היתרונות והחסרונות של כל מחלה.

אורח החיים של מושתל לב

רוב החולים משתחררים מבית החולים כעבור 20-10 יום לאחר הניתוח. תהליך ההחלמה מהניתוח וההסתגלות לטיפול התרופתי אורך כשלושה חודשים שלאחריהם חולפים הכאבים בהדרגה והיכולת התפקודית משתפרת וכשנה לאחר השתלת הלב האנושי חוזרים המושתלים לתפקוד כמעט מלא. יכולת המאמץ שלהם אמנם פחות טובה מזו שהיתה לפני תקופת המחלה, אבל איכות חייהם של רוב מושתלי הלב  טובה והם בעלי יכולת תפקוד מלאה לרבות פעילות גופנית כגון ריצה ושחיה ואפילו צלילה!

הלב המושתל מתנהג כלב רגיל ורגיש לאותם דברים, אך מושתלי לב צריכים להקפיד יותר על אורח חיים בריא.
מומלץ מאוד לעשות פעילות גופנית מדורגת המותאמת לרמת המאמץ שהמטופל יכול לשאת; להימנע מצריכה מוגברת של אלכוהול; לרדת במשקל (במידה ויש עודף משקל); ולשמור על האיזון של מחלות נלוות כגון סוכרת, לחץ דם ועודף שומנים בדם במידה ויש כאלה.

מגבלות של מושתלי לב

המגבלה העיקרית שחלה על מושתלי לב  היא הצורך לעבור ביקורות באופן שוטף במרפאה למושתלי  לב, על מנת לוודא שהלב המושתל מתפקד כמו שצריך ושאין חס וחלילה אירועי דחיה. בשנה הראשונה עוברים המושתלים בין  12-10 ביופסיות של הלב המושתל שבאמצעותן בודקים אם יש עדות לדחייה ומתאימים את רמת הטיפול בנוגדי הדחיה, ולאחר מכן הולכת ויורדת תדירות הביקורות. רוב מושתלי הלב עוברים צנתור אחת לשנתיים.

בשל הטיפול בנוגדי דחייה המדכאים את המערכת החיסונית,  מושתלי לב חשופים יותר לזיהומים חוזרים ולמחלות ממאירות. הטיפול בנוגדי דחיה מדכא את מערכת החיסון של הגוף וניתן כאמור במטרה  למנוע דחייה של השתל.  דיכוי המערכת החיסונית מקשה על הגוף להתגבר על זיהומים ועל חיסול תאים סרטניים אשר  עלולים להפוך פתאום למחלה משמעותית (זיהומים כגון מחלת הנשיקה, דלקות ריאה וגם מחלות סרטניות שונות  נפוצות מאוד בקרב מושתלים בכלל וגם במושתלי לב  ).

מסיבה זו מקפידים מאוד על מינון הטיפול התרופתי של תרופות נוגדות הדחייה ומשתדלים לתת את המינון המינימאלי האפשרי שלא יסכן מצד אחד את המושתל בדחיית האיבר, אך מצד שני גם יהרוס מעט ככל האפשר את המערכת החיסונית.


אורח החיים של מושתל לב מלאכותי

השתלת לב מלאכותי מצילה את חייו של המטופל הסובל מאי ספיקת לב קשה ולרוב משפרת משמעותית את תפקודו ואיכות חייו, אך גם דורשת הקפדה על התנהלות נכונה.


המגבלות של מושתלי לב מלאכותי

השתלת לב מלאכותי אינה דורשת ביופסיה מהלב  היות שהמושתלים לא מקבלים טיפול נוגד דחייה, אבל הם כן נדרשים לשינוי משמעותי באורח החיים שלהם.

שמירה על היגיינת הגוף

למושתלי הלב המלאכותי יש "כבל" שיוצא מדופן הבטן. האיזור בו יוצא הכבל מדופן ה בטן חייב להישאר נקי מאד ואסור שיירטב. לכן על המושתלים להקפיד מאוד על היגיינת הגוף שלהם ועוד יותר מכך – על האופן שבו הם מתקלחים.

מגבלת רחצה

על המושתל לדאוג שהסוללות, הבקר  והכבל המחובר לדופן הבטן, יישארו תמיד יבשים ומחוץ לטווח המים.
קיימים היום פטנטים שונים שמאפשרים אטימה של אזור הכבל בעת הרחצה, אך לרוב ההמלצה היא לשטוף את חלק הגוף התחתון באמצעות ברז אמבטיה נשלף, ואת חלק הגוף העליון לא להרטיב לגמרי אלא לנקות באמצעות מטלית לחה. בנוסף חל איסור מפורש להיכנס לים, לבריכה או לאמבטיה.

שמירה על אורח חיים בריא

מושתלי לב מלאכותי צריכים להקפיד על אורח חיים בריא, משקל תקין, , תזונה נכונה ומותאמת למצבם ופעילות גופנית מסודרת. הפעילויות הגופניות המומלצות להם ביותר הן הליכה, רכיבה על אופניים או פעילויות אחרות המתבצעות לאורך זמן עם עומס לא גדול.

הימצאות ליד מקור חשמל

היות שעל מושתלי הלב המלאכותי להטעין את סוללות המכשיר אחת ליממה, עליהם להימצא תמיד בסביבה של מקור חשמל ולהקפיד לקחת איתם את כל האביזרים הדרושים (מטען, סוללות ובקר).

היערכות מקדימה לטיסה

המושתלים מורשים לטוס ללא הגבלה, אך עליהם לדווח על כך לחברת התעופה שתתאים להם את מקום הישיבה במטוס ותושיב אותם במקום סמוך למקור חשמל. בנוסף ההמלצה היא לוודא שבסמוך למקום הלינה שלהם בחו"ל יש מרכז רפואי המטפל בחולים מסוגם, כך שיוכלו לפנות אליו במקרה שמשהו משתבש.

ביקורת רפואית

כדי למנוע יצירת קרישי דם במערכות של הלב המלאכותי, נדרשים המושתלים ליטול תרופות מדללי דם ולהגיע לביקורות בתדירות הולכת ויורדת, לצורך התאמת המינון של התרופות לדילול הדם.


כללי

חזרה לשגרה

לאחר תקופה  ממושכת של מחלה שלעיתים היתה כרוכה באישפוזים ויכולת תפקודית נמוכה יכול  המושתל לחזור לפעילות חברתית.  אצל מושתל הלב המלאכותי ייתכן וימקדו תשומת לב עקב נשיאת המכשור החיצוני על הגוף .

אינטימיות

במהלך המחלה התפקוד המיני לרוב נפגע.  מושתל לב יכול לחזור לתפקוד מלא.  יש צורך ביצירת שיגרה חדשה ובהבניית האינטימיות והזוגיות.  אצל מושתל לב מלאכותי,  כיון שיוצא כבל מהבטן עשויה להיות רגישות ותהליך מורכב יותר.  בבילינסון מסייעים בתמיכה רגשית ופסיכולוגית.

חזרה לעבודה

ניתן לחזור לעבודה אך להישמר מחשיפה לאבק, זיהומים והזעה מוגברת (מושתל לב מלאכותי)

מצב רגשי

לאחר ההשתלה החולים מקבלים טיפולים תרופתיים שעלולים להשפיע על תפקוד רגשי. תרפותו אלו  עשויות לגרום לאופוריה או לתחושת דיכאון ולעיתים  המחשבה על התלות באיבר זר עלולה לפתח חרדה שחולפת עם הזמן והחזרה לשגרה.

• ד"ר טוביה בן גל (בלצ'ינסקי) הוא מנהל היחידה לאי ספיקת לב בביה"ח בלינסון