כללית און-ליין
השתלות איברים

טיפול מתקדם במיימת

מיימת היא סיבוך שכיח אצל חולים עם אי ספיקת כבד כרונית ובבית החולים בילינסון מציעים באופן בלעדי טיפול חדשני טכנולוגי המאפשר טיפול מהבית ושליטה אונליין. כל הפרטים בכתבה לפניכם

מהי מיימת?

מצב בו ישנה הצטברות של נוזלים בחלל הבטן, הגורמת לבטן להתנפח.
מיימת היא סיבוך שכיח בקרב חולים עם אי ספיקת כבד כרונית וסיבה שכיחה לאשפוזים חוזרים לצורך ניקור מיימת.

ההתנפחות הבטנית גורמת לאי נוחות רבה, קושי בתנועתיות ולירידה ניכרת באיכות החיים. רבים מחולי הכבד סובלים ממצב זה, עולים במשקל בצורה מהירה ואף יכולים להגיע לעלייה של כ כ-10 קילוגרם במשקל כך שמדי שבוע נאלצים להגיע  לבית החולים לשאיבת הנוזלים.

בבילינסון מטופלים מדי שנה עשרות חולים צירוטים, עם שחמת, חלקם מועמדים להשתלה וחלקם שאינם מועמדים להשתלת כבד. אך סובלים מסיבוך זה.

רוב החולים יגיבו לטיפול תרופתי אך כ – 10% מתוכם סובלים מצורך בניקורי מיימת חוזרים שאינם מגיבים לטיפול התרופתי או מוגבלים בנטילת התרופות עקב תופעות לוואי (אי ספיקת כליות, היפונתרמיה וכו'). חולים אלה מתאשפזים אחת לשבוע בממוצע לניקור מיימת. רובם נמצאים ברשימת ההמתנה להשתלה בניקוד MELD נמוך כך שסיכוייהם להגיע להשתלת כבד בטווח הקרוב הוא נמוך ובינתיים נגרם להם סבל רב.

שאיבת הנוזלים עצמה היא, כאמור, הליך פולשני של ניקור – החדרת מחט לבטן וניקוז הנוזלים. הסיבוך העיקרי של השיטה הוא תופעת האנצפלופתיה הקשה המתפתחת לאחר מכן ומגבילה את איכות חייהם. בנוסף, בשנים האחרונות יעילות ה – TIPS כטיפול במיימת הוטלה בספק.

תהליך ניקור המיימת (השאיבה) נמשך מספר שעות והוא מתקיים בתנאי אישפוז (יומיים-שלושה). החולה מאבד ימי עבודה ושגרת חייו משתבשת מכל בחינה. הוא לפעמים נאלץ לוותר על העבודה, על הזמן עם המשפחה/הילדים וכן הלאה ובהתאם חייו ניזוקים מאוד.

הפתרון החדשני בבילינסון – משאבה ביתית, מהירה ונוחה

בבית החולים בילינסון אנחנו פועלים יום-יום שעה-שעה על מנת לאתר את הפתרונות החדשניים והמתקדמים ביותר בעולם לטובת מטופלינו. כך חקרנו ומצאנו את פתרון משנה החיים: משאבה חדשנית המושתלת מתחת לעור ואחראית על שאיבת הנוזלים מחלל הבטן לשלפוחית השתן, הליך המבוצע בחדר ניתוח. המשאבה מתוכנתת ונשלטת על ידי הרופא כך שמתאפשרת שליטה על הכמות המופרשת, השעות פעילות – כולל מנוחת צהרים למי שמעוניין. כך מתנקזים המים מחלל הבטן, ללא צורך להגיע לבית החולים. משמעות הדבר היא שהמטופלים לא צריכים להגיע לבית החולים מדי שבוע, אלא לבצע את השאיבה בנוחות ובמהירות בביתם ועל ידי כך לא לפגוע בשגרת חייהם ובחיי המשפחה והעבודה שלהם.

רופאי מכון הכבד ומערך הכירורגיה בבילינסון, בית החולים היחיד בישראל שמציע את הפתרון המדהים הזה, עברו הכשרה מיוחדת בנושא בשוויץ ומוכרים על ידי יצרנית המשאבה - Alfa Pump כמרכז בינלאומי להתקנה ותפעול המשאבה.

המשאבה היא הפתרון החדשני ביותר בעולם לטיפול במיימת. מדובר במשאבה חכמה וקטנת מידות (רק מספר סנטימטרים) שמושתלת מתחת לעור (בדומה לקוצב לב) שואבת במהירות את המים מהבטן ומעבירה אותם לשלפוחית השתן ומשם הם מתפנים מהגוף.
המטופל מטעין את המשאבה בעצמו באמצעות הצמדת מטען לבטן. תהליך זה נמשך דקות אחדות.

הרופא המטפל שולט בתהליך כולו: הוא מתכנן את הנפחים ואת זמני השאיבה והוא מנתר את הנתונים המדויקים אותם אוספת המשאבה החכמה, כגון כמות המים שנשאבה בכל פעם.
הנתונים מעובדים ומשודרים דרך הטלפון הנייד למחשב האישי של הרופא. כלומר, הרופא שולט במשאבה בשלט רחוק, כשהמטופל כאמור נמצא מחוץ לבית החולים. התהליך כולו גורם לחיסכון בזמנים, במשאבים ובעוגמת הנפש הכרוכה בתהליך הרגיל.

במהלך 24 שעות המשאבה מסוגלת לנקז עד 2 ליטר ליממה. המשאבה נבדקה ונמצאה יעילה במחקר רב מרכזי באירופה עם הצלחה של ירידה ב–90% בצורך בניקורי מיימת על רקע שחמת, משמע ירידה בצורך באשפוזים חוזרים ובתדירות מתן האלבומין עם השלכה על איכות חייו של המטופל ומשמעות כלכלית.

מאחר ולרופא יש שליטה מלאה בשאיבה, בהתאם לנתונים שהוא מקבל, הוא מנחה את המטופל מתי לשאוב וכמה לשאוב, הוא יכול להתחשב בנוחות של המטופל ובאורח חייו ובהתאם מתכנת את המשאבה.
לדוגמה: לרוב המטופלים נוח לשאוב בשעות היום כי בשעות הלילה כמות המים המועברת לשלפוחית מאלצת אותם לקום לשירותים ומפריעה להם לישון.

מי מתאים לקבל הטיפול החדשני במשאבה?

הערכת המטופל ובדיקת התאמתו לשימוש במשאבה מתבצעת על ידי ההפתולוגים במכון הכבד בבילינסון.
התקנת המשאבה ותפעולה דורשים מיומנות גבוהה. רופאי מכון הכבד ומערך הכירורגיה בבילינסון עברו הכשרה מיוחדת בנושא בשוויץ ומוכרים על ידי יצרן ה-Alfa Pump כמרכז בינלאומי להתקנה ותפעול המשאבה.
המשאבה אינה כלולה בסל הבריאות