כללית און-ליין
פלסטיקה וכוויות
זימון תור פנייה ליחידה

דרכי התקשרות

טלפון:
03-9377166
פקס:
03-9377288
דואר אלקטרוני: AharonAm@clalit.org.il

אופן הפנייה:
מכתב מהרופא המטפל או מכתב הפניה מרופא מקצועי ( אא"ג, פה ולסת וכו').
תהליך קביעת התור:
מוקד זימון תורים, בטל': 03-9376666.
כל מקרה יבחן לגופו והמלצות לטיפול ולהיקפו, במסגרת הציבורית, יינתנו בהתאם.
ביצוע הניתוח מותנה בקבלת טופס התחייבות מהגורם המבטח.

ימים ושעות פעילות

​ימי ד' 13:00-09:00

כיצד מגיעים למרפאה

​בניין מרפאות חוץ, קומת קרקע

המרפאה לכירורגיה פלסטית של הפנים והצוואר

מנהל המרפאה: ד"ר אהרון עמיר

על המרפאה:

המרפאה לכירורגיה פלסטית של אזור הפנים, הראש והצוואר הינה מרפאה ייחודית במסגרת המחלקה לכירורגיה פלסטית שבמרכז רפואי רבין – בית חולים בילינסון.

מרפאה זו מטפלת בכל החולים הזקוקים לשחזור מורכב באזור הפנים, האף וראש צוואר. מטרות השחזור הינן להחזיר את התפקוד באופן מקסימלי וכן את הצורה החיצונית האסתטית באופן מושלם ככל שניתן.

אזור הפנים הינו אזור חשוף באופן כמעט תמידי ומהווה אזור מרכזי בתקשורת הבין-אישית. פגיעה, חסר או עיוות באזור הפנים והאף עלולים לפגוע בביטחון העצמי וכן בתפיסת ה'עצמי' של המטופל. הערות, ביקורת ויחס ביקורתי מצד הסביבה הינן גורם משמעותי נוסף שעלול לפגוע בתפקוד היום-יומי.

שחזורים באזור הראש צוואר הינם שחזורים מורכבים ומחייבים התייחסות מיוחדת בשל מבנים אנטומיים חשובים המרוכזים בצפיפות רבה באזור זה. מבנים חיוניים אלה כמו הלסתות, הלחיים, עצמות הפנים והגולגולת, השפתיים, האף וכן הלשון, הלוע והוושט, מהווים אתגר שחזורי יוצא דופן על מנת להחזיר תפקוד  ואסתטיקה גם יחד.

המרפאה מנוהלת על ידי ד"ר אהרון עמיר – מומחה לכירורגיה פלסטית, ובשיתוף פעולה עם שאר רופאי המחלקה לכירורגיה פלסטית.

למי מיועדת המרפאה?

 • מטופלים לאחר כריתה של גידול בפנים, לאחר ניתוחי MOHS שהותירו חסר או פגם.
 • מטופלים לאחר כריתה נרחבת של גידולים בחלל הפה, הגולגולת והאף.
 • מטופלים שעברו פציעה קשה (טראומה – כגון: תאונת דרכים או פצע ירי) באזור הפנים, הראש צוואר והאף.
 • מטופלים עם מומים מולדים שלא טופלו בילדות או שמצריכים המשך טיפול.
 • מטופלים שסובלים ממחלות שגורמות לעיוות אסתטי בפנים כגון מחלת רומברג.
 • מטופלים לאחר חבלת אף קודמת, לאחר כריתה של גידולים באזור האף, שמצריכים ניתוח לתיקון אסתטי.
 • מטופלים הסובלים מבעיות נשימה וממעברי אוויר צרים יחד עם עיוות חיצוני של האף.

טיפול מולטידיסציפלינארי:

בשל ייחודו ומורכבותו של אזור הפנים, הראש, הצוואר והאף – הטיפול בחולים מצריך לעיתים קרובות שיתוף פעולה בין תחומי בבית החולים. ואכן, הטיפול בחולים מתנהל בשיתוף פעולה הדוק עם מחלקות אף־אוזן־גרון, פה ולסת, נוירוכירורגיה, אונקולוגיה, ומחלקת הדימות.

טכניקות השחזור:

עומדות לרשותנו מגוון טכניקות שחזוריות המקובלות כיום בעולם. בחירת הטכניקה השחזורית מותאמת לכל מטופל באופן אינדיבידואלי, ותלויה במספר גורמים כגון גודל החסר ומורכבותו.
בחסרים קטנים יחסית, ניתן להשתמש ברקמות מאזור הפנים, הראש והצוואר על מנת להחזיר תפקוד ומראה אסתטי תקין. דוגמאות לכך הן חסרים של 3-2 ס"מ באזור האוזניים, הלחי, השפה והאף.
חסרים מורכבים יותר מצריכים שחזור של מספר רקמות, אשר יכולות להילקח גם הן מהפנים. דוגמא לכך היא חסר מורכב של עור וסחוס באף לאחר כריתת גידול. במקרים כאלה, ניתן לקחת שתלי סחוס מהאוזן או ממחיצת האף על מנת לבצע את השחזור.
בחסרים גדולים ומורכבים של עור, עצם ורקמה רכה, לעיתים קרובות יש צורך להשתמש בטכניקות מיקרו-כירורגיות ולהביא רקמות מאזורים סמוכים כמו בית החזה והגב, או מאזורים מרוחקים כמו הגפיים. אנו משתמשים בניתוח המשחזר ברקמות מהחולה עצמו, מה שמאפשר קליטה ללא צורך בתרופות שמדכאות את מערכת החיסון ונוגדות דחייה כפי שקורה בהשתלות מתורמים זרים. 

מיקרוכירורגיה:

מיקרוכירורגיה הינה טכניקה ניתוחית מתקדמת המאפשרת העברת רקמות ממקום מרוחק מאזור החסר על-ידי העברת הרקמה עם כלי הדם המזינים אותה ישירות, וחיבורם תחת מיקרוסקופ לכלי דם באזור החסר. ניתן להמשיל לשימוש ב'חלקי חילוף' ממקום מרוחק בגופנו, על מנת לשחזר את האזור שנפגע.
בדרך כלל ניתן לקחת מקטעי עור מהירך, מהשוק או מהאמה, שרירים כמו שריר החזה הרחב, שריר הגב הרחב או עצמות כמו עצם השוקית ברגל. הפגיעה באזור ה'תורם' הינה לרוב פגיעה מינימלית הן מבחינה תפקודית והן מבחינה אסתטית.
שחזור בטכניקה מיקרו-כירורגית הינו ניתוח מורכב שאורך בממוצע כ-8 שעות. מדובר בצורת השחזור המתקדמת ביותר הקיימת היום בעולם וישנם רק מספר מרכזים גדולים בארץ שבהם מבוצעים ניתוחים מסוג זה.
היתרון הגדול בשימוש בטכניקה זו הינו היכולת לתת מענה שחזורי לגידולים גדולים המצריכים כריתה רחבה, או שנמצאים במיקום בעייתי, וכן לפציעות מורכבות שלא ניתן היה לנתחם בעבר בשל מגבלות יכולת השחזור. 
איברים בפנים המצריכים שחזור מיקרו-כירורגי לעיתים קרובות הם:

 • איברים בחלל הפה – לשון, רירית הפה, החך
 • עצם הלסת התחתונה 
 • עצם הלסת העליונה
 • חסר מורכב בלחי
 • קרקפת, גולגולת, בסיס הגולגולת

ניתוחים אלו מבוצעים במוסדנו באופן רוטיני וכוללים צוות מנתחים קבוע ומנוסה עם תוצאות מעולות.

צוות המרפאה


מנהל המרפאה:
ד"ר אהרון עמיר

אחות אחראית:
אשרף עבדל אל חי

מזכירות המרפאה:
אורית עמרם