כללית און-ליין
יחידות פארא-רפואיות

פורסם בראשונה: 05.05.2011

    מאת:
  • מאת: מאת: סיגל פרישמן – מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה בבילינסון | בילינסון

יום העצמאות - חגיגות המנגל

טיפ בריאות

עוד לא הספקנו להירגע מהמצות והמופלטות וכבר מתחילים להתכונן לחגיגות עצמאות המדינה ואיך אפשר לחגוג חג ללא אוכל... כחלק בלתי נפרד מהכרת והוקרת הארץ ושביליה, התפתחה כאן תרבות המנגלים ביום העצמאות. ביום זה ישבו בני ישראל ביערות, בפארקים ואפילו באיי התנועה וינפנפו מעל ערמות בשר, קבבים, שיפודים, כנפיים, נקניקיות וכו', ינגבו חומוס ומיני סלטים בפיתות, ישתו משקאות מתוקים ואלכוהוליים ויקנחו בעוגות, עוגיות, פירות  ואיך לא יפצחו לסיום פיצוחים ממינים שונים.

אפשר כך או אחרת...

1100 קלוריות

4100 קלוריות

2 שיפודי פרגיות - 200 קלוריות
סטייק פרגית במרינדה - 150 קלוריות 
סלט ירקות קצוץ ללא רוטב - חינם
2 כפות טחינה - 90 קלוריות
פיתה קלה מקמח מלא - 200 קלוריות
שיפודי ירקות - חינם
2 כפות חומוס/ כרוב במיונז
פלח מלון- 60 קלוריות
פלח אבטיח - 60 קלוריות
כוס יין - 150 קלוריות
שתייה דיאטטית - חינם​

שיפוד פרגית - 100 קלוריות
שיפוד כבד - 240 קלוריות
המבורגר - 250 קלוריות
קבב - 100 קלוריות
כנף- 100 קלוריות
סטייק בקר קטן - 300 קלוריות
140 קלוריות 2 פיתות - 600 קלוריות
6 כפות חומוס וסלטים שונים - 420 קלוריות
צ'יפס - כ-300 קלוריות
1/2 ליטר בירה - 180 קלוריות 
2 פרוסות עוגה - 500 קלוריות
כ-100 גרם פיצוחים - 600 קלוריות
2 כוסות שתיה מתוקה - 250 קלוריות
אבטיח ומלון - 120 קלוריות​


מטבלת מחירי הקלוריות הנ"ל, ניתן בהחלט לבחור מזונות בריאים יותר וקלוריים פחות ולסיים את החג ללא נזקים מיותרים המרחיקים עוד את חשיפת גופנו בקיץ הממשמש ובא...
באופן עקרוני, צליית בשר על פחמים איננה בריאה בשל חומרים הנוצרים בבשר בתהליך זה הנקראים ניטרוזאמינים ועלולים להוות גורם סיכון להתפתחות סרטן. כמובן וכמו בכל סוג מזון חשוב מאד המינון, אם איננו נוהגים "למנגל" באופן תדיר, אין כל חשש. לניטרול חומרים אלה מומלץ לצרוך עם הבשר מזון המכיל ויטמין C והמתאים ביותר בנסיבות אלה - סלט ירקות המכיל עגבניות, גמבה ותיבול של לימון. המלצה נוספת להפחתת היווצרות החומרים- לצלות על גחלים אפורים ולא בתוך להבות האש.
מבין כל הבשרים- המומלץ ביותר שיפוד עוף או פרגית, אלה מכילים פחות שומן, כולסטרול וקלוריות.
ניתן להכין גם סטייק פרגית במרינדה משובחת על מנת לא להצטער שאיננו זוכים בסטייק בקר. אם בכל זאת חשקה נפשנו בבקר, ניתן להכין שיפודי פילה- זהו החלק הרזה יותר בבקר.
כדאי להכין סלטים שונים על מנת להשביע את רעבוננו ובעיקר להפעיל את לסתותינו במזונות בריאים יותר ודלי קלוריות.
חומוס, טחינה וסלטי מיונז למיניהם - כוללים בתוכם שומן וקלוריות רבות. מומלץ להכין סלטי חצילים קלויים בבית עם מעט שמן זית, או לחילופין לקלות חציל על המנגל ולהוסיף לו כפית טחינה ושום כתוש- מעדן דל קלוריות.
פיתות, מזמינות "ניגוב" סלטים, לפיכך מומלץ לאכול תפו"א או קלח תירס כתוספת פחמימה ולא להתפתות לקרוע מהפיתות (גם "קרעים" נספרים...)
מומלץ ללוות את הארוחה בשתיית מים או משקאות דיאטטים - אלה ימלאו את בטננו ויעסיקו אותנו מלמלא שוב את הצלחת. אם בכל זאת נרצה להוסיף אלכוהול - בקבוק בירה או כוס יין יבש הם ה"זולים" יותר מבחינה קלורית ומנה אחת בהחלט סביר לשלב בארוחה.
פיצוחים- ההמלצה למניעת מחלות לב מטעם ארגוני בריאות עולמיים הינה 7 שקדים או 5 חצאי אגוזי מלך ליום (לא קלויים). באירוע כגון זה, קשה מאד לעמוד בהמלצה הכמותית ומכיוון שפיצוחים מכילים קלוריות רבות משומן, כדאי להימנע מהם ככל האפשר.
בכל מקרה, כדאי לשלב ביום זה כמו בכל יום אחר, הליכה רגלית ולהנות ממזג האויר האביבי, הפריחה ואם הינכם מתמקמים בפארק, ניתן לשלב משחקי כדור או כל פעילות אחרת. אל תשכחו שפינו נועד גם לדיבור ולא רק לאכילה - אז ניתן להנות מהמפגש החברתי בדרכים נוספות מעבר לאכילה.