כללית שלי
פה ולסת

פורסם בראשונה: 05.08.2013

    מאת:
  • פרופ' גבריאל צ'אושו, מנהל המחלקה לכירורגיית הפה והלסתות בביליסון , מרכז רפואי רבין - בית חולים בילינסון

"מחלות חניכיים"

דלקת חניכיים הנגרמת משתלים דנטליים

ידוע זה מכבר ששיקום חלל הפה על ידי שימוש בשתלים דנטליים מוביל לאחוזי הצלחה גבוהים מאוד. ההצלחה הגבוהה של שתלים דנטליים הפכה אותם למרכיב העיקרי במגוון הרחב של חלופות הטיפול במחוסרי שיניים לחלוטין או במחוסרי שיניים באופן חלקי. יחד עם זאת, לאורך זמן יכולים להתרחש לא מעט סיבוכים כמו periimplantitis - תגובה דלקתית שיש בה אובדן של תמיכת העצם המקיפה את השתל. בשנים האחרונות אנו למדים שלמרות ההצלחה הגבוהה, האובדן ההדרגתי של העצם המקיפה את השתל מעמיד בסכנה את הישרדות השתלים לאורך זמן.

המחלה קרויה periimplant disease. השם מתייחס לשינויים הפתולוגיים הדלקתיים המתרחשים ברקמות המקיפות את השתל. periimplant mucositis - מאופיינת בשינויים זיהומיים ודלקתיים המוגבלים לחניכיים בלבד ללא פגיעה והרס של העצם התומכת בשתל. periimplantitis - מאופיינת באובדן ניכר קליני ורנטגני של תמיכת העצם מסביב לשתל, יחד עם תגובה דלקתית של החניכיים.

הגורמים למחלה רבים ויכולים להיות קשורים לרקמה הסובבת את השתל, עיצוב שתל, מידת חספוס השתל, צורה חיצונית, עומס מכאני מוגזם ועוד. החיידקים מזוהים לרוב כאשם המוביל למחלה והעומס המכאני מוסיף.

האבחנה מתבססת על שינויי צבע בחניכיים, דימום, מוגלה, ואובדן הדרגתי של גובה עצם סביב השתל בצילומי רנטגן.

מטרת הטיפול בשלב הראשון היא סילוק הדלקת והגורמים המזהמים. בהמשך יש להתמקד בתיקון הפגמים בעצם בדרך של ניתוח וטכניקות טיהור שתלים (שפשוף עם חלקיקי פחם, חומצת לימון, טטרציקלין ולייזר) יחד או ללא השתלת תחליפי עצם שונים. חשוב לציין שמידת ההצלחה נכון להיום מוגבלת מאד.

מרבית הגורמים שהובילו לכישלון שתלים בעבר יכולים להיות כיום תחת שליטת רופא השיניים. מספר השתלים הנדרש, קוטר ומיקום של השתלים בהתאם לסוג עצם מטופל והסוג של השיקום המוצע, הם גורמים שהם בבירור בשליטתנו. לכן לא ההצלחה המיידית אלא העתידית של השתל לאורך זמן מושפעת מגילוי מוקדם וטיפול ב-periimplantitis.

לכן כיום, יותר מבעבר, חשוב לבחור את הרופא המטפל ומקום ביצוע השתלים והשיקום, לא רק לצורך הביצוע עצמו, אלא גם ובעיקר לצרכי מעקב, זיהוי וטיפול בסיבוכים שיתרחשו לאורך זמן. ההצלחה איננה נמדדת רק בטווח הקצר, חובה לחשוב עליה גם לטווח הארוך.