כללית און-ליין
השתלות איברים

השתלת ריאות

מתי נדרשת השתלת ריאות? כיצד מתבצע הניתוח ומהי תוחלת החיים של מושתלי ריאה?

השתלת ריאות בבילינסון

השתלת ריאות מיועדת לחולים עם מחלות ריאה סופניות, שלא ניתן עוד לטפל בהם באמצעים רפואיים תרופתיים.

מהי השתלת ריאות?

בניתוח השתלת ריאות מחליפים את הריאה החולה בריאה חדשה.
ההעדפה היא להשתיל 2 ריאות (מתורם מת), כיוון שהשתלת שתי ריאות מחזירה את החולה למצב בריאותי טוב.
עם זאת, כשיש חוסר באיברים להשתלה והמחלה שהובילה לצורך בהשתלה היא אינה מחלה זיהומית (כגון ציסטיק פיברוזיס), ניתן להשתיל לכל חולה ריאה אחת ואז מצילים שני חולים.

מחלות הריאה שמובילות לניתוח השתלת ריאות

ישנן מספר מחלות שבעקבותיהן הריאות נהרסות עם השנים. חלק מהחולים שבהם הטיפול התרופתי לא עוזר, יאלצו להגיע להשתלה. לאור ההצלחות בניתוחי השתלות ריאות, מטופלים אלו זוכים לחיים חדשים ומלאים לאחר הניתוח:

אמפיזמה

מחלה שכיחה מאוד ממשפחת המחלות החסימתיות, המכונה גם "מחלת המעשנים".
האמפיזמה גורמת להרס של בועיות האוויר וליצירת חללים גדולים שמקשים על הכנסת האוויר פנימה. בשלבי המחלה הראשונים החולים מטופלים במשאפים, אך עם השנים מתקדמת המחלה ומחמירה את קוצר הנשימה עד שהחולה נזקק לחמצן ובהמשך להשתלת ריאה.

פיברוזיס

הרס של רקמת הריאה שמוביל להצטלקויות בריאה, עד שהן חוסמות את כניסת החמצן לגוף. הסיבה ליצירת הצלקות לרוב אינה ידועה, אך בחלק מהמקרים היא נגרמת כתוצאה משאיפת חומרים שונים כגון מתכות,
שיש או אזבסט.

ציסטיק פיברוזיס (CF)

מחלה גנטית שכיחה בקרב יהודים, שמופיעה בילדות.
המחלה גורמת ליצירת הפרשות רבות בדרכי האוויר. ההפרשות נוטות לפתח זיהומים עם חיידקים שהופכים לעמידים עם השנים.
בעבר חולים אלה הצליחו לשרוד עד גיל 15 ואז נפטרו מאי ספיקה נשימתית. כיום, בעזרת טיפולים מתקדמים של אנטיביוטיקה, פיזיותרפיה ותרופות, הצליחו להאריך את חייהם וחולי CF מגיעים לשנות ה-30 לחייהם. בשלב זה
הדרך היחידה להציל את חייהם היא השתלת ריאות.

יתר לחץ דם ריאתי

מחלה של כלי הדם של הריאות, שבה יש היצרות של כלי הדם בריאות.
כאשר כלי הדם צרים, עולה הלחץ במערכת הימנית, מקשה על החדר הימני של הלב שצריך להזרים דם דרך הריאות ונגרמת אי ספיקת לב. עם הזמן מחמירה המחלה ומתבטאת באי ספיקת לב קשה, בצקות, נפיחות ברגליים וחוסר חמצן.
חולים אלה מקבלים תרופות להרחבת כלי הדם אך כאשר התרופות אינן פועלות עוד, יש צורך בהשתלה.


סוגי השתלות ריאות:

השתלת ריאות מתורם מת

ברוב השתלות הריאות, הריאות נלקחות מאנשים שמתו מוות מוחי (במוות מוחי המוח לא קיבל חמצן ונהרס, אבל אברי הגוף יכולים להמשיך ולתפקד עוד מספר שעות).

השתלת ריאה מתורם חי

השתלות ריאה מתורם חי נעשות בעולם בתדירות נמוכה מאוד, בדרך כלל בילדים.
לריאה יש 3 אונות, ובהשתלה מתורם חי לוקחים את האונה התחתונה ומשתילים אותה אצל הילד, במקום הריאה החולה. במקרה זה יש צורך בשני תורמים – אונה לכל צד.

השתלה משולבת של לב וריאות

השתלה משולבת של לב וריאות היא ניתוח מורכב שמבצעים רק במצבים קיצוניים, שבהם מעבר לפגיעה בריאות יש גם פגיעה בלב, כמו במחלות לחץ דם ריאתי או מום מולד בלב. מדובר בניתוח מורכב שדורש צוות רב מקצועי מנוסה ומיומן.
בניתוח מוציאים את הלב ואת שתי הריאות מבית החזה ומחליפים אותם באיברים הנתרמים, כאשר החיבורים הם בקנה הנשימה, באבי העורקים ובוורידי הריאה. מרגע הוצאת האיברים החולים ועד תום חיבור האיברים הנתרמים, מחברים את החולה למכונת לב ריאה שמחמצנת את הדם שלו ומזרימה אותו חזרה ע"י מעקף של הלב המקומי.

תוחלת החיים של מושתלי ריאה

תוחלת החיים של מושתלי ריאה עולה עם השנים: עד לפני 20 שנה, עמדה תוחלת החיים שלהם על 5 שנים בממוצע. היום תוחלת החיים נעה בין 15-10 שנים בממוצע, בחולים שמקפידים על נטילת התרופות, הגעה למעקב מסודר ופעילות גופנית.
התוצאות של השתלות ריאה בבילינסון, שהוא בית החולים היחיד בישראל בו מבוצעות השתלות ריאה, דומות לאלה של המרכזים הרפואיים המובילים בעולם בתחום. הצוותים בבילינסון, שביצעו עד כה למעלה מ- 680 השתלות ריאה, הם בעלי מיומנות גבוהה ונסיון רב. 

הסיכונים הכרוכים בהשתלת ריאות

ניתוח השתלת ריאות כרוך בסיכונים מבחינת הניתוח עצמו (כ-10% מהחולים לא שורדים את הניתוח), קיים הסיכון לדחייה של השתל וקיים סיכון לזיהומים.  מדובר בחולים מאוד קשים ומורכבים, שפעמים רבות מגיעים להשתלה במצב גופני מאוד ירוד עקב המתנה ממושכת. תזמון ביצוע ההשתלה הוא קריטי.  ההשתלה צריכה להתבצע בפרק זמן שהוא לא מוקדם מדי, כשהחולה עוד יציב ומתפקד, אך גם לא מאוחר מדי, כשהוא כבר מורדם או מונשם. לעיתים יש קושי רב במציאת חלון ההזדמנויות הזה, במיוחד לאור המחסור באיברים להשתלה בישראל. לאור זאת, הצוות הרפואי נלחם ונאבק על חייו של כל חולה. כיום משתילים גם חולים קשים ביותר, שבעבר לא היו נכנסים לניתוח, ולכן, לצד ההצלחות ישנם גם מקרים המסתיימים בתמותה.
כדי למנוע דחייה של השתל, מקבלים המושתלים טיפול תרופתי בנוגדי דחיה. הטיפול מדכא את מערכת החיסון ולכן יש סיכון גדול יותר לזיהומים, פטריות, חיידקים ווירוסים. ברוב הגדול של המקרים ניתן לטפל בזיהומים באמצעות תרופות והחולה יכול לחזור לתפקוד מלא לאחר חודש עד חודש וחצי. מושתלי ריאות נמצאים במעקב של רופא ממערך הריאות במטרה לשמור על איזון עדין ומורכב בין הצורך להגן על השתל מפני דחייה, ובמקביל, למנוע פגיעה במערכות הבריאות של הגוף.
כיום השתלת ריאות מהווה אופציה להצלת חיים בחולי ריאה סופניים. המרכז בבילינסון צבר נסיון רב בהשתלות ריאה ונמצא בשורה הראשונה של מרכזי ההשתלות בעולם.

 

• פרופ' מרדכי קרמר הוא מנהל מערך ריאות בבי"ח בילינסון