כללית און-ליין
השתלות איברים

טיפול לפני השתלת כבד

המדריך למועמד להשתלת כבד: ההליכים לפני השתלה משלבי הרישום, הכנת הגוף וחיסונים.

ניתוח השתלת כבד הוא שיאו של תהליך מורכב, ונחשב לאחד מניתוחי ההשתלה המורכבים ביותר. כדי להבטיח ככל שניתן את הצלחת התהליך, חשוב שצוות מיומן ובעל ניסיון עשיר ילווה את המועמד/ת להשתלה, ינחה אותו בכל שלב ויהיה ערני למצבו. במרכז ההשתלות בבילינסון פועל הצוות המיומן ביותר בארץ עם הניסיון הרב ביותר.
תוצאות ההשתלות מדווחות באופן שוטף לרשם ההשתלות הבינלאומי. תוצאות אלה עומדות בשורה אחת עם המרכזים הטובים בעולם.
הצוות המלווה את המטופל הוא רב מקצועי וכולל רופא מכון הכבד ורופא כירורג ממחלקות, אחות, עובדת סוציאלית, תזונאית ופיזיותרפיסט וזאת כדי לתת מענה לכל ההיבטים הדרושים להצלחת ההשתלה.

בארץ, קיימת רשימת מועמדים ארצית להשתלת כבד. הצורך בהשתלה נקבע במשותף על ידי רופא מכון הכבד וכירורג ממחלקת השתלות. לאחר בדיקת החולה הוא עובר השלמת בירור בדיון רב מקצועי ותהליך רישום. לאחר מכן נשלחים המסמכים של המועמד למרכז הלאומי להשתלות על מנת לקבל את האישור לרשימה הארצית.


תקופת ההמתנה להשתלת כבד

הרשימה הארצית של המועמדים להשתלה היא רשימה ממוחשבת שמופעלת על ידי המרכז הלאומי להשתלות, אותו מפעיל משרד הבריאות הישראלי. מיקום המועמד ברשימה הארצית נקבע על פי ניקוד שנקרא MELD ומורכב מנוסחה לוגריתמית של תוצאות 3 בדיקות דם: בילירובין, INR ורמת קריאטינין. כאשר נמצא תורם איברים, מועבר המידע למרכז הלאומי להשתלות ודרכו נעשית ההתאמה בין התורם לבין המועמד על פי סוג הדם, ומיקום החולה ברשימה עפ"י ניקוד ה MELD. 

עד להשתלה המועמד צריך לעבור בדיקות דם בתדירות הנקבעת, בהתאם למצבו: בדיקת דם אחת לשבוע לחולים עם ניקוד MELD > 25, בדיקת דם אחת לחודש לחולים עם ניקוד מעל 18 ולחולים עם ניקוד נמוך יותר – כל 3 חודשים.

בהתאם לתוצאות בדיקות הדם מתעדכן גם המקום של המועמד ברשימת הממתינים הארצית להשתלה.

ההמתנה לניתוח השתלת כבד עלולה להיות ארוכה במהלכה המטופל חייב להיות במעקב משולב של הרופא המטפל ושל רופאי מכון הכבד. בבילינסון אנו מאמינים שיש להקל על המטופל ועל כן המעקב כולו מתבצע במכון הכבד והרופא המטפל הוא חלק בלתי נפרד מהצוות. בכל שינוי במצב המטופל, אשפוז במהלך ההמתנה וכדומה הצוות מקבל עדכון ומעדכן גם את מתאמת ההשתלות.

בתקופת ההמתנה המועמד צריך להיות מוכן להגיע לבית החולים לניתוח בכל שעה משעות היממה מפני שברגע שמאותר התורם המתאים, יש לתאם את ההשתלה בהקדם האפשרי. כשהרגע המיוחל מגיע, מתאמת ההשתלות יוצרת עם המועמד קשר ועליו להגיע לבית החולים.

בכל תקופת ההמתנה חשוב מאוד לעדכן את מתאמת ההשתלות לגבי כל שינוי במספרי הטלפון או הכתובת וכן בכל מקרה של אשפוז בבתי החולים או יציאה מן הארץ.


תקופת ההמתנה להשתלת כבד יכולה להימשך בין מספר שבועות ועד לחודשים ארוכים. בישראל יש מחסור באיברים להשתלה ועל כן בבילינסון אנחנו מתמחים גם בהשתלת כבד מן החי.
אנחנו מבינים שתקופת ההמתנה היא קשה ומלווה בחששות ולכן, צוות מקצועי מלווה ומסייע למועמד ברגישות ובזמינות גבוהה בכל עניין.

ההכנה להשתלת כבד

ההכנה להשתלת כבד עצמה כוללת בדיקה רפואית מקיפה, בדיקות מעבדה, בדיקת תפקודי הכבד והכליות, הערכת תפקוד הלב והריאות, צילומי רנטגן וטיפולי שיניים, ממוגרפיה וקולונוסקופיה עפ"י הצורך. בנוסף, כל חולה עובר הערכה סוציאלית ופסיכיאטרית. בדיקות ההכנה מבוצעות בקהילה ובמקרים חריגים בהם החולה מאושפז במצב קשה בשל סיבוך המחלה יבוצע תהליך ההכנה והרישום במהלך האשפוז.


תזונה לפני השתלת כבד

לפני ניתוח ההשתלה עוברים המועמדים להשתלה תהליך הערכה תזונתית על ידי תזונאית מומחית של מכון הכבד. ההערכה מתבצעת על ידי בדיקת רמת הירידה בתיאבון, צריכת המזון בפועל, בדיקת הירידה בכוח השרירים ועוד.

המצב התזונתי של המועמד עלול לגרום להחמרה של מחלת הכבד היסודית שבעטיה המועמד הגיע למצב של השתלה. המחקרים והניסיון שלנו בבילינסון מוכיחים שתזונה מאוזנת יכולה לשפר ולייצב את תפקודי הכבד של המועמד ועל כן היא הכרחית לפני ניתוח ההשתלה, כמו גם אחריו ולכל אורך החיים.

המועמד עובר תשאול לגבי התזונה הנוכחית שלו ומותאם לו תפריט אישי שכולל תזונה עשירה בחלבון, מתונה בסוכר ובנתרן.
ישנם מספר כללים בתחום התזונה עליהם אנחנו מקפידים לפני ניתוח השתלת כבד:
1. לבחור באכילת הרבה ארוחות קטנות לאורך היום כדי לאפשר תחושת שובע מהירה.
2. להימנע מצום ממושך. מחקרים מראים שצום גורם לפירוק מואץ יותר של השריר.
3. להוסיף ארוחה קטנה לפני השינה כדי למנוע צום לילה ממושך.
4. מועמדים שיש להם סוכרת או עמידות לאינסולין יקבלו התייחסות תזונתית מיוחדת ויותאם להם תפריט דל פחמימות וסוכרים.
5. חל איסור צריכת מזונות המתנגשים עם תרופות שנוטלים לפני ההשתלה כמו: אשכולית, פומלית, רימון ומיצים מפירות אלה שהופכים את התרופה לפחות אפקטיבית


חיסונים לפני ההשתלה

לפני ההשתלה אנחנו ממליצים על מספר חיסונים כדי לחזק את המערכת החיסונית שעומדת בפני אתגר פיזיולוגי גדול. המועמדים נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלות זיהומיות  ועל כן מומחי מכון הכבד של בילינסון נותנים לכל מטופל מידע על החיסונים המומלצים לפני ההשתלה.
ככלל, קיימת עדיפות גבוהה במתן החיסונים למועמד להשתלה בטרם ביצוע ניתוח ההשתלה. לכן, כחלק מהכנת החולה להשתלה (הערכה טרום השתלה) המטופל יקבל הדרכה מהצוות המטפל שבודק בתיק הרפואי של המטופל איזה חיסונים חסרים לו ומפנה להשלים אותם בהקדם האפשרי בטרם ההשתלה.
חשוב לנו שתדעו שכאשר החולה עדיין לא נמצא במצב בו מערכת החיסון כבר מדוכאת הוא יכול לקבל גם תרכיבים  חיים-מוחלשים (כמוMMR  או Varicella), ולא רק תרכיבים מומתים.