כללית און-ליין
השתלות איברים
    מאת:
  • ד"ר אחיהוד בנדט,
  • מנהל השירות לאונקולוגיה פולשנית בדימות, היחידה לרדיולוגיה פולשנית ווסקולרית, בילינסון

טיפולים מתקדמים בגידולי כבד

ישנן שתי גישות לטיפול בגידולי כבד: טיפולים לריפוי המחלה וטיפולים להארכת חיי המטופל ושיפור איכות חייו. מתי נוקטים בכל גישה ואיך היא מתבצעת? הפרטים בכתבה הבאה

גידולי כבד מתחלקים ל-2 סוגים: גידולים ראשוניים שמקורם בכבד וגידולים משניים שהנן גרורות ממקור גידול באיבר אחר.
הגידולים הראשוניים השכיחים ביותר הם  HCC  (הפטומה) וכולנגיוקרצינומה.
הגידולים המשניים השכיחים ביותר הינם ממקור קולו-רקטלי (מהמעי הגס), לבלב, שד ועוד איברים רבים מהריאה ועד המלנומה שיכולים לשלוח גרורות לכבד.
באונקולוגיה של גידולים סולידיים שהם גידולים באיברי הגוף ישנה חלוקה בין טיפולים קורטיביים, שמטרתם להביא לריפוי מהמחלה, לטיפולים פליאטיביים, שמטרתם להאריך את חיי המטופל ולשפר את איכות חייו.


מכריתה חלקית של הכבד ועד השתלת כבד

הטיפולים הקורטיביים העיקריים בגידולי כבד ראשוניים הם ניתוחים לכריתה חלקית של הכבד שבו ישנו גידול ובמצבים מסוימים כריתה של כל הכבד והשתלת כבד מתורם חי או מתורם נפטר.
גם במחלה גרורתית בכבד ניתן לעיתים להביא להחלמה באמצעות כירורגיה (ניתוח) כל עוד המחלה הגרורתית מוגבלת לכבד בלבד, שכן אז ניתן לכרות את הכבד המעורב באופן חלקי. טיפולים אלו מבוצעים על ידי מנתחי כבד .


שיטה חדשנית להגדיל את הכבד

לעיתים, לא ניתן לבצע כריתה של הכבד מאחר וברוב הכבד יש גידול והכבד שאמור להישאר לאחר הכריתה הוא קטן מדי ולא מספיק על מנת לתפקד לבדו. במצבים אלו מבוצע הליך ייחודי שנקרא פעולה מכינה ומטרתו להגדיל את הכבד הנותר, לרוב מספר שבועות טרם הכריתה המתוכננת. בהליך זה סוגרים את אספקת הדם הפורטלית (זרימת הדם דרך וריד השער- הוריד שמנקז דם מהמעי ומוביל אותו לכבד) לכבד הנכרת בפעולה הנקראת אמבוליזציה פורטלית על מנת לאפשר לכבד הנותר לצמוח בצורה מהירה. הכבד הבריא יצמח במשך מספר שבועות עד שיגיע לנפח האופטימלי המאפשר כריתה של הכבד החולה אשר מצטמק עקב חוסר אספקת דם (החלק הבריא שיישאר יאפשר תפקוד תקין).
בשנים האחרונות על מנת לשפר את קצב ואת יעילות הגדילה של הכבד הנותר, בנוסף לאמבוליזציה פורטלית מבוצעת גם סגירה של וריד הכבד המנקז את איזור הכבד הנכרת בפעולה שנקראת venous deprivation. פעולות אלו מבוצעות על ידי רדיולוגים פולשניים לבקשת המנתחים ורופאי מכון הכבד ,כאמור, כהכנה לכריתה.


אבלציה – שיטה לחיסול נגעים ורקמת גידולים

בנוסף לטיפולים הכירורגיים, בגידולים ראשוניים או משניים, עד גודל של 3-4 ס"מ ושמספרם לא עולה על 2-4 נגעים ניתן להביא להחלמה מהמחלה בשיטה נוספת. מדובר בפעולה זעירה פולשנית מילעורית בשם אבלציה, שלרוב בכבד מבוצעת באמצעות אנרגיית Microwave (MW). דרך חתך קטן (של מ"מ ספורים) בעור, בהנחיית הדמייה (לרוב סונר ו/או CT) מוחדרת אנטנה למרכז הגידול ובאמצעותה מחממים את רקמת הגידול ואת סביבתה הקרובה לטמפרטורות קטלניות שהורגות את הרקמה. הפעולה מבוצעת תחת טשטוש עמוק או הרדמה כללית ובעלת פרופיל בטיחות גבוה ביותר עם סיכוי נמוך לסיבוכים משמעותיים ומשך אשפוז והחלמה קצר ביותר. פעולה זאת מבוצעת על ידי רדיולוגים פולשניים.
פעולות נוספות פליאטיביות המתבצעות גם הן על ידי רדיולוגים פולשניים בגידולי כבד הינן פעולות אנדו-וסקולריות המבוצעות כצנתור לכל דבר. פעולות אלו מתבססות על אספקת הדם הייחודית של הכבד שבה יש אספקת דם כפולה לכבד, דרך המערכת העורקית ודרך המערכת הפורטלית שמנקזת את הדם מהטחול ומהמעי אל הכבד ומספקת כ-80% מאספקת הדם הנכנס לכבד.
באופן רגיל, גידולי הכבד מקבלים את אספקת הדם שלהם בעיקר מעורק הכבד ולא מהמערכת הפורטלית. לאור כך, דרך גישה לעורק מהמפשעה או מעורק שורש כף היד, מבוצע צנתור של עורק הכבד ודרכו של העורק הספציפי שמספק את הגידול/ים ואז מבוצעת אמבוליזציה - סגירת אספקת הדם העורקית לגידול.
ישנן מספר שיטות לבצע אמבוליזציה וההבדל ביניהן הוא סוג החומר המוזרק לסגירת העורק. ניתן לבצע אמבוליזציה באמצעות חלקיקים בלבד שגורמים לסגירה של העורק בלבד.
כמו כן, ניתן לבצע אמבוליזציה באמצעות שילוב של חומר אמבולי עם כימותרפיה שבנוסף לסגירת העורק גם נותן מנות גבוהות ביותר של כימותרפיה באופן מדויק ביותר לגידול.
שיטה נוספת היא רדיו-אמבוליזציה שבה מוזרקים חלקיקים זעירים שפולטים קרינה מקומית לצורך טיפול רדיואקטיבי ממוקד ביותר ובמנות גבוהות ביותר לגידול.
פעולות אלו מבוצעות לרוב תחת הרדמה מקומית בלבד במקום הגישה העורקית, משך הפעולות קצר ומשך האשפוז וההחלמה לאחריהן קצר ביותר ולרוב ניתן להשתחרר יום למחרת הפעולה.


איך מקבלים החלטה לגבי צורת הטיפול הנכונה?

ההחלטה תלויה בגורמים רבים הכוללים את מצב המטופל, מצב הכבד הבסיסי, היקף ומיקום הגידולים בכבד ועוד גורמים רבים. לאור כך, הדרך הנכונה להתאים את הטיפול הנכון למטופלים השונים היא באמצעות דיון רב מקצועי שבו מבוצע דיון פרטני לגבי כל מטופל בנוכחות גורמים שונים בבית החולים הכוללים רופאי מכון הכבד , אונקולוגים, מנתחי כבד, רדיולוגים אבחנתיים, רדיולוגים פולשניים, פתולוגים ועוד.
היתרון הגדול בבילינסון הוא בקבוצה המולטי-דיסיפלינרית  מתואמת היטב ,המורכבת מהמומחים הטובים ביותר בתחומם אשר עובדים בשיתוף כבר שנים רבות ובכך מעניקים לכל מטופל את הטיפול האופטימלי האפשרי.
המערך לרדיולוגיה פולשנית ולאונקולוגיה פולשנית בבילינסון הינו אחד המובילים בתחום בארץ, עם ניסיון רב ביותר בפעולות מכל הסוגים בכבד והינו מערך שלישוני אמיתי המרכז אליו מטופלים מכלל חלקי הארץ. חשוב לציין כי רופאי המערך הינם חלק בלתי נפרד מהקבוצה המולטי-דיסיפלינרית לטיפול בגידולי כבד ורופאי המערך מבצעים בעצמם את כל מגוון הפעולות האונקולוגיות בכבד, כולל מרפאה פעילה ביותר לרדיולוגיה פולשנית ולאונקולוגיה פולשנית מה שמאפשר להתאים לכל מטופל  את הטיפול האופטימלי ולבצע מעקב שוטף אחר המטופלים לפני ולאחר הפעולות השונות.​