כללית און-ליין
השתלות איברים

הרואיקה 24/7

השתלת איברים בבילינסון – דרמה מרובת משתתפים ועתירת אדרנלין
זה מתחיל בטלפון אחד ושתי מילים. הטלפון הוא מהמרכז הלאומי להשתלות אל בילינסון. ומילות הקוד הן: "יש תורם". ההמתנה הדרוכה לצמד מילים אלו היא חלק מחייה של כל מתאמת השתלות בכל תחומי ההשתלה: השתלת לב השתלת ריאות, השתלת כבד, השתלת כליה והשתלת לבלב. הטלפון הזה מגיע בדרך כלל בשעות אחר הצהריים, לאחר שהסתיימו במרכז הלאומי ההליכים הארוכים הכרוכים בהקצאתה של כל תרומת איבר למועמד המתאים. הטלפון הזה מגיע תמיד בהפתעה. מעולם לא ניתן לחזות מראש את הגעתה של תרומה. הטלפון עשוי לתפוס את המתאמת כשהיא בקניות, במספרה או מכינה שיעורים עם הילד. היא לא מהססת לרגע. היא יודעת שזה הזמן לעזוב הכול, ולתפוס את כיסא הבמאי.

השתלת איבר היא דרמה עתירת משתתפים:  עשרות אנשים בצוותים רב מקצועיים, ציוד טכנולוגי, לוגיסטיקה מורכבת. ניהול המבצע הוא מלאכת מחשבת של תיאום ועיתוי. כמו בהצגה על בימה, כל השחקנים צריכים להיכנס בזמן הנכון, כולם צריכים לבצע את תפקידם באופן מיטבי, ההרמוניה חייבת להיות מושלמת. כולם חייבים להתכוונן למטרה אחת ויחידה: לממש את התרומה באופן אופטימלי, להבטיח כי המועמד המחכה להשתלה – השתלת ריאות, השתלת כבד, השתלת לב או כל השתלה אחרת – אשר תציל את חייו ותשנה אותם, שתחזיר אותו למעגל החיים – יזכה לסיכוי הטוב ביותר להשתלה מוצלחת.

ברגע שהטלפון מגיע, השעון מתחיל לתקתק. כל הכדורים נמצאים באוויר, והמתאמת, מיומנת, עתירת ניסיון וממוקדת מטרה, יודעת בדיוק כיצד לקלוט כל אחד מהם בזמן הנכון.

מתקדמים להשתלה בכל הצירים

קודם כל יש ליידע את הנהלת בית החולים. על אף שבבילינסון מתבצע מספר ההשתלות הרב ביותר בארץ, עדיין כל השתלה נחשבת כ"אירוע" שהנהלת בית החולים חייבת לדעת עליו. במקביל, יש ליידע את כל מנהלי היחידות הקשורות להשתלה הספציפית. בבילינסון נמצאת התשתית הרחבה והמקצועית ביותר בארץ לביצוע כל סוגי ההשתלות.  על פי תפיסת העולם של ביה"ח השתלות הן תחום ניתוחי בפני עצמו, ולכן הן אינן מתבצעות כחלק מהפעילות הכירורגית השוטפת אלא כפעילות ייחודית. בילינסון הוא ביה"ח היחיד בארץ בו קיימת מחלקה ייעודית שעוסקת בהשתלות איברים בלבד, 24/7. השתלות כבד, כליה, לבלב ומעי מבוצעות במחלקת ההשתלות, השתלות ריאות ולב במערך ניתוחי לב חזה והשתלת קרנית במחלקת עיניים. כל מנהלי המחלקות הרלוונטיות מקבלים הודעה וכמובן גם מנהל מחלקת הרדמה.

ראשית עוסקת המתאמת בגיוס הצוותים העוסקים במגוון ההיבטים של ההשתלה. כזכור, ההודעה הגיעה בהפתעה והיא צריכה לאתר את האנשים במקומות שונים ומשונים: מועדון הכושר, הרצאה באוניברסיטה, שולחן חג. היא יודעת שאין לה מה לדאוג. ההיענות תהיה מיידית וטוטאלית. עבור כולם השתלה היא משימה בעדיפות עליונה. הצוות הראשון שנכנס לפעולה הוא צוות ההנצלה המבצע את קציר האיבר מגופו של התורם. בראש הצוות "הקוצר הראשי", מנתח בכיר המיומן בקצירת איברים, ואיתו רופא נוסף, אחות וטכנאי מכונת לב-ריאה (בהתאם לאיבר המושתל). הם עולים על אמבולנס שהזמינה המתאמת ויוצאים לבית החולים שבו תתבצע התרומה. מתאמת ההשתלות מתאמת את פעולת הקציר מול מתאמת ההשתלות בבית החולים של התורם, כדי שכאשר יגיעו, יוכלו לבצע את משימתם ביעילות הרבה ביותר. אין להם רגע לבזבז. תוחלת החיים של האיבר מוגבלת. הלב הוא בעל זמן השרידות מחוץ לגוף הקצר ביותר – חמש שעות, לריאות יש תקופת חסד ארוכה מעט יותר – שמונה שעות, ובכבד וכליות ניתן לחכות אף יותר, ולדחות את הניתוח לבוקר. 

תוך כדי הקמת הצוותים, מתקדמת המתאמת בציר נוסף שמטרתו בדיקת הנוגדנים שייווצרו בין דם התורם לדם המושתל. צוות המעבדה לסיווג רקמות מקבלים בזמן אמת את המידע הרלוונטי מהתורם ומבצעים הצלבה עם המידע מהמועמד. בלי הפרופיל המדויק של הנוגדנים אי אפשר יהיה להתקדם להשתלה. זהו שירות שהמעבדה נותנת 24 שעות ביממה. 

טיימינג – זה שם המשחק

בעוד צוות הקציר נשלח למשימתו, ממשיכה המתאמת לבנות את הצוותים שיבצעו את ההשתלה. צוות ההשתלה שבראשו המשתיל הבכיר שבידיו מופקדת מלאכת הקודש, ואיתו שני רופאים מתמחים, שלוש אחיות חדר ניתוח, טכנאי לציוד הנדרש (בהשתלת ריאות ולב מדובר במכונת לב-ריאות מתקדמת ובמכונת אקמו, שכולן יחד יבטיחו תמיכה נשימתית מלאה למושתל עד שכל מערכות גופו יחזרו לתפקד), וצוות ההרדמה הכולל רופא מרדים וטכנאי הרדמה. צוות זה כבר עובד בפועל בהכנת המועמד לניתוח.

כן, זהו הזמן שהגיבור הראשי, המועמד להשתלה, מגיע למרכז הבמה. אור הזרקורים עכשיו עליו.  את ההודעה על תרומת האיבר קיבל מהרופא שמלווה אותו או ממתאמת ההשתלות כבר במערכה הראשונה, עם הגעת הטלפון מהמרכז הלאומי להשתלות. זו ההודעה שהוא מייחל לה במשך זמן רב, אך אין לו זמן לעבד אותה. גם הוא חייב להתאים עצמו לקצב העלילה המהיר. עליו להתארגן במהירות ולהגיע עם מלוויו לבית החולים. כולם מחכים לו. הוא הגיבור האמיתי של הדרמה הגדולה ועתירת המשתתפים המתרקמת פה בשעות האחרונות. הוא עובר שוב בדיקות קפדניות. נתוני בדיקות הדם שלו מועברים לצוות בנק הדם, שמתחיל מיד בהכנת מנות דם המתאימות לסוג הדם שלו. מיד לאחר מכן מועבר המועמד להשתלה לחדר ניתוח. צוות ההרדמה מתחיל מיד להכין אותו לניתוח, בעוד צוות ההנצלה ממתין לאות מן המתאמת, כדי שהקציר יתבצע בתזמון המושלם שיבטיח פער זמנים מינימלי בין הקציר להשתלה.

המנותח מוכן להשתלה, צוות ההרדמה בכוננות שיא, המשתילים כבר הפשילו שרוולים לקראת חיטוי הידיים, אחיות חדר ניתוח כבר מוכנות לפעולה, ואז יכול להתרחש "טוויסט" בעלילה – עצירה פתאומית. הקוצרים מודיעים שהאיבר אינו מתאים להשתלה, למרות כל המאמצים. קשה לתאר את האכזבה. זו ירידת מתח עצומה שאינה מלווה בתחושת שחרור אלא מועקה. אולם הניסיון הרב שיש בבית החולים בתחום ההשתלות מאפשר להתגבר ולהמשיך הלאה, להמתין לאיבר במצב הטוב ביותר להשתלה. בפעם הבאה זה יצליח.

אולם זהו המקרה יוצא הדופן. בדרך כלל התסריט מתקדם על פי הצפוי. הקציר מתבצע במיומנות על ידי צוות ההנצלה, והאיבר מובל בבטחה באמבולנס  אל בילינסון, היישר לחדר הניתוח. יש כללים ברורים לגבי העיתוי של הוצאת האיבר החולה והחלפתו באיבר הבריא. בהשתלת לב או ריאות, לדוגמה, הרגע הנכון להגעת התרומה הוא כשהאיבר הפגוע כבר עושה דרכו מחוץ לגוף. המשתילים מיומנים. ההחלפה מתבצעת בתיאום ובעיתוי מושלמים.

ברגע שמתחיל הניתוח, מתפנה המתאמת לוודא שהמחלקה ערוכה לקלוט את המושתל לאחר הניתוח. במקרה של השתלת כבד, יועבר המושתל למחלקה לטיפול נמרץ כללי ובמקרה של השתלת לב או ריאה – ליחידה לטיפול נמרץ במערך ניתוחי לב-חזה. צוותי טיפול נמרץ יודעים כי להתאוששות לאחר ניתוח השתלה יש מאפיינים משלה. 24-48 שעות ראשונות הן קריטיות. המושתל לא תמיד יציב, כאוב מאוד. לעיתים הצוות נדרש ממש להיאבק על חייו. השתלה היא אירוע עוצמתי יותר מאשר ניתוחים אחרים. המושתלים זקוקים לאחר הניתוח לא רק לטיפול רפואי מורכב אלא גם לתמיכה מוגברת מכל בחינה אפשרית.

דיאלוג עם המשפחה

האדרנלין עדיין בשיאו. בחדר הניתוח נמצאים המנתחים, המרדימים, האחיות, הטכנאים, כולם עדיין בשיא האדרנלין. בחדר ההמתנה נמצאת המשפחה. המתאמת מהווה עבורם אוזן קשבת, מבינה את המתח והדאגה שהם שרויים בהם. גם המנתחים מודעים לכך.  מדי פעם מקפידה המתאמת, או אחד הרופאים שאינם מנתחים, לצאת מחדר הניתוח ולעדכן את המשפחה בהתקדמות, להבהיר, להרגיע ולחזור חזרה אל המשימה.

ניתוח השתלה הוא ארוך ומורכב. בהשתלות ריאות, לב וכבד הוא עשוי להימשך בין 6 ל-10 שעות. הצוות לא מרגיש את העייפות. האדרנלין ממסך אותה. בתום הניתוח יוצאים המשתילים אל המשפחה עם המידע הסופי על הצלחת ההשתלה. הסיכוי לבשורות טובות גבוה מאוד. אחוזי ההצלחה בהשתלות המתבצעות בבילינסון גבוהים ועומדים בסטנדרטים של מרכזי ההשתלה המובילים בעולם.

תגובות השמחה של המשפחה מחממות את הלב. התרוממות הרוח מעכבת עוד קצת את העייפות. המשימה עוד לא הסתיימה. המשתיל והמרדים ואחות חדר ניתוח מפקחים על העברת המושתל – באמצעות צוות סניטרים – לידיהם המסורות של אנשי הטיפול הנמרץ, שכבר ממתינים לחלקם המשמעותי בתהליך, שמסמן את התחלתה של סצנת הסגירה של הדרמה הנוכחית.

בחדרי הניתוח מנקים, שוטפים, מכינים את החדר להשתלה הבאה. מתאמת ההשתלות כבר עסוקה באחד מתפקידיה האחרים בבית החולים. עשרות אנשים שהיו שותפים זה עתה בדרמה מצילת חיים יכולים עכשיו ללכת לישון ולאסוף כוחות. הרופא המשתיל, למרות המאמץ העצום שעבר עליו, לא יוותר על ביקור בעוד כמה שעות ביחידה לטיפול נמרץ, כדי לעמוד מקרוב על מצבו של המושתל "שלו". הוא ימשיך בביקורים תכופים עד שיראה את המושתל שלו עומד על הרגליים ומתמודד בדרמה החדשה של חייו – דרמת ההחלמה והשיקום.