כללית און-ליין
השתלות איברים

העתיד בתחום השתלות הלב

לב מלאכותי ללא כבל, השתלת גנים לריפוי לב חולה – זהו לא מדע בדיוני, אלא עתיד רפואת הלב.

העתיד בתחום השתלות הלב

תחום השתלות האיברים הוא תחום שמתפתח מאוד בניסיון למצוא פתרונות שיגשרו על המחסור באיברים להשתלה. בתחום השתלות הלב חלה בשנים האחרונות התקדמות העצומה, הן מבחינת שכלול הטכניקות והפתרונות הקיימים והן מבחינת מחקר ופיתוח.

ישנם 2 כיוונים עיקריים בעולם המחקר והפיתוח בתחום השתלות הלב:

  1. השתלת גנים ו/או תאי גזע בלב החולה, במקביל לחיבורו ללב מלאכותי שיאפשר ללב להתאושש
  2. שכלול הלב המלאכותי   

 

החזון הגדול – ריפוי הלב בעזרת תאי גזע או השתלת גנים

החזון הגדול ביותר בתחום השתלות הלב, שהוא ממש בגדר מדע בדיוני שמתממש, הוא היכולת לעשות מניפולציות על תאי הלב החולה בעזרת תאי גזע או השתלת גנים, שיאפשרו ללב להחלים. כדי לאפשר זאת, יש להשתיל לחולה לב מלאכותי, שיחזיק אותו בחיים ויאפשר לליבו המקורי להתאושש.

עבודת המחקר העוסקת בכיוון זה, שעליה עובד צוות של בילינסון יחד עם פרופ' אהרון צ'חנובר, חתן פרס נובל, והמרכזים הרפואיים בלייפציג בגרמניה ויוסטון בארה"ב, מחפשת דרכים גנטיות וביולוגיות לשיפור יכולת הריפוי וההחלמה של הלב וחזרתו לתפקוד כאשר בינתיים הלב המלאכותי מחזיקו בחיים. תוצאות המחקרים עד כה נראות מבטיחות מאוד.

התפתחות הלב המלאכותי

ההתפתחות המשמעותית ביותר שחלה בשנים האחרונות בתחום השתלות הלב היא ללא ספק פיתוח הלב המלאכותי, המושתל כגשר עד להשתלת לב או אף כתחליף קבע.
 בשנת 1994 הושתל בבילינסון הלב המלאכותי הראשון בישראל. זה היה לב חיצוני שמחובר בצינורות אל הלב המקורי, ששימש כגיבוי. ספק הכוח היה ענק והחולה היה חייב להישאר בביה"ח כשהוא צמוד למתקן בגודל של מקרר.
 
כיום הלב המלאכותי הוא מכשיר מתכתי בגודל של כדור גולף המושתל בגוף ומחובר עם כבל דק בקוטר של 3 מ"מ שיוצא מאזור הטבור ומחובר לסוללות שתלויות על חגורה ושוקלות כ 2 ק"ג בלבד. מושתלי הלב המלאכותי משתחררים לביתם כשבועיים לאחר הניתוח, הם חוזרים לתפקוד מלא ונדרשים רק להחליף את הסוללות פעם ביום ולהתחבר לחשמל בלילה כדי לטעון אותן. המגבלה היחידה על מושתל לב מלאכותי היא איסור להיכנס לים או לבריכה. 

היתרון הגדול של הלב המלאכותי הוא שמדובר במוצר קיים וזמין, שניתן להתאים לכל חולה ואינו מצריך המתנה לתרומת לב. כמו כן, כיוון שלא מדובר ברקמות, אין תלות בתרופות נוגדי דחייה. אחוזי ההצלחה של השתלת לב מלאכותי גבוהים ועומדים על כ-95%. מסיבות אלה, מחליפות בהדרגה השתלות הלב המלאכותי את השתלות הלב מתורם אנושי.

העתיד בתחום הלב המלאכותי

הלב המלאכותי משתכלל עם השנים ומושתלים רבים מסתגלים לחיים עם לב מלאכותי ואינם רוצים להחליפו בלב מתורם. הלב המלאכותי המשוכלל ביותר כיום, אותו אנו משתילים באופן קבוע מזה כשנתיים, הוא ה- Heart Mate 3.
בנוסף, ישנן חברות טכנולוגיה תעשייתית שעומלות על פיתוח לב מלאכותי ללא כבל, שניתן יהיה להטעין בהשראה דרך העור, ואין ספק כי בעתיד יחליף הלב המלאכותי את השתלות הלב האנושי ויאפשר לחולים רבים לחיות שנים ארוכות באיכות טובה.

אין ספק כי תחום רפואת הלב בכלל והשתלות הלב בפרט, נמצא בפיתוח מתמיד ולא רחוק היום שבו הלב המלאכותי יחליף את השתלות הלב האנושי מתורם במטרה להציל את חייהם של חולי לב רבים שנמצאים במצב שאינו מאפשר המתנה לתרומה של לב.


• פרופ' דן ערבות הוא מנהל המערך לניתוחי לב וחזה בבילינסון