כללית און-ליין
השתלות איברים

החידושים בתחום הניתוחים לטיפול בסרטן הלבלב

יכולות ניתוחיות גבוהות, טיפול כימותרפי איכותי והקרנות: כל אלה הם חלק מהמהפכה בטיפול בסרטן הלבלב. פרופ' ערן שדות מסביר מהם החידושים בתחום, איך השתפרו סיכוי ההחלמה ותוחלת החיים של חולי סרטן הלבלב ועל מה חשוב להקפיד בתקופת ההחלמה

בשנים האחרונות חלה מהפכה באופן שבו מטפלים בסרטן הלבלב - מהפכה שבאה לידי ביטוי בהארכת חיי המטופלים באופן חסר תקדים. השיפור נובע מהשילוב של יכולות ניתוחיות גבוהות יותר, של טיפול תרופתי כימותרפי משופר, שמאפשר לקטול תאי סרטן מיקרוסקופיים הנותרים אחרי הניתוח בזרם הדם, ושל הקרנות שקוטלות אף הן את התאים הסרטניים המיקרוסקופיים הנותרים אחרי הכריתה הכירורגית באזור הגידול.

באחרונה התברר שאם עושים בדיקה פתולוגית קפדנית לאחר הניתוח, מתברר שב־90% מהניתוחים (ללא הקרנות) יישארו תאי סרטן מיקרוסקופיים באזור הניתוח, על אף שבבדיקה הפתולוגית הסטנדרטית מתואר שהגידול הוצא בשלמותו, וכי נותרו שוליים נקיים.

אחת הקבוצות שחוללו את המהפכה הזאת היא קבוצת רופאים מבית החולים המוביל Mass General  Hospital (המסונף לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד). רופאים מבית החולים בילינסון משתפים פעולה עם הרופאים מהרווארד ובנו יחד איתם תוכנית טיפולים זהה שמשלבת כימותרפיה, הקרנה טרום־ניתוחית, ניתוח והקרנה תוך־ניתוחית. הגישה הזאת נקראת Total Neoadjuvant Treatment (ובקיצור: (TNT  בעזרת הגישה הזאת ניתן לטפל בחולי סרטן הלבלב ולהאריך את חייהם בצורה טובה יותר מאשר בעבר.

מטרת ההקרנה התוך־ניתוחית היא להרוג תאי סרטן מיקרוסקופיים שנשארים מאחור אחרי הכריתה הכירורגית, באזורים שיד המנתחים אינה מגעת. ההקרנה התוך־ניתוחית מכוּונת לאזור שבו היה הגידול, והיא נעשית לאחר שהמנתח נקט צעדים כדי להגן על הרקמות הבריאות שמסביב (הסטתם הצידה של האיברים הסמוכים: הקיבה, התריסריון, המעי הגס, המעי הדק). ההקרנה עצמה נמשכת כ־5 דקות.

מהם סיכויי ההחלמה ותוחלת החיים של חולים בסרטן הלבלב?

הודות למהפכה שהתחוללה בשנים האחרונות בתחום הטיפול בסרטן הלבלב התחוללה גם מהפכה בכל הנוגע לסיכויי ההחלמה. בעבר היה נדיר שמטופלים חיו תקופה ארוכה אחרי הניתוח, אך בשנים האחרונות, הודות להתקדמות המרשימה שהושגה בטכניקות הניתוח ובטיפולים הכימותרפיים, מצליחים 50% מהמנותחים לחיות יותר מ־5 שנים לאחר הניתוח.

מהן גרורות כבדיות של סרטן לבלב?

גרורות כבדיות שמקורן בסרטן לבלב מהוות תמרור אזהרה, משום שהן מעידות כי הסרטן התפשט בזרם הדם מהמקור בלבלב, והגיע אל הכבד. עד לאחרונה, מצב זה היה פוסל את האפשרות של טיפול ניתוחי.
בשנים האחרונות חל שינוי בתחום זה, לאור האפקטיביות העולה של הטיפולים הכימותרפיים. במקרים יוצאי דופן, ניתן לבצע באופן בטוח ניתוח לטיפול גם בגידול בלבלב וגם בגרורות בכבד. בדרך כלל, הניתוח יתבצע לאחר טיפול כימותרפי.

טיפולים ומעקב אחרי הניתוח

רוב המטופלים משוחררים הביתה כשבוע אחרי הניתוח. בשל אופי הניתוח חשוב להיות במעקב תזונתי צמוד אחרי הניתוח, שכולל מתן תוספי תזונה ואנזימים לבלביים.  מנותחים מסוימים צריכים לקבל את התרופה סומטוסטטין (שמעכבת הפרשה של מיצי עיכול) כדי להחיש את הריפוי מהניתוח.

מהם שיעורי התחלואה והתמותה בניתוח ולאחריו?

תמותה

בשנות ה־70 של המאה הקודמת עמד שיעור התמותה במהלך הניתוח על 15%. כיום ירד שיעור התמותה בבתי החולים הטובים בעולם אל פחות מ־4%. אחת הסיבות העיקריות לירידה בתמותה היא הניסיון הייחודי שמצטבר אצל מספר קטן יותר של מנתחים העושים את הניתוחים האלה באופן קבוע בבתי חולים מרכזיים.

תחלואה

 בבתי החולים הטובים בעולם מדווחים על תחלואה (אחרי ניתוחי לבלב) בשיעור של 40% עד 50%. שיעור הסיבוכים הגבוה הזה ממחיש את הצורך ברופאים שמתמחים ומתמקצעים במחלה הזאת. הסיבוכים האפשריים:
א. דימום.
ב. דלף מיצי לבלב (כיום יש טיפול תרופתי חדש שיכול למנוע את הסיבוך הזה).
ג. התרוקנות איטית של הקיבה.
ד. זיהום תוך־בטני.
ה. דלף של מיצי מרה.
ו. התפתחות של סוכרת חדשה (שלא הייתה קיימת קודם לכן).
ז. היצרות בחיבורים הניתוחיים (היצרות בהשקה של הלבלב למעי הדק).