כללית און-ליין
אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצוואר

בלוטות הרוק

רוק

לרוק תפקיד חשוב מאד בגופנו. אדם בריא מפריש כליטר של רוק ביממה.
רוק בכמות תקינה מאפשר עיכול תקין של המזון, הנאה מרובה יותר מהאוכל, דיבור תקין וכן שמירה על חלל הפה מפני פגיעות וזיהומים שונים.

בלוטות רוק

בגופנו קיימים 3 זוגות של בלוטות רוק גדולות, הנמצאות משני צידי הפנים והצוואר העליון (ראו תמונה מס 1). בנוסף, קיימות מאות בלוטות רוק קטנטנות המפוזרות בחלל הפה והלוע. מחלות כרוניות (ממושכות) של בלוטות הרוק קורות בכ-1% מהאוכלוסיה הכללית. המחלות הדלקתיות שכיחות בעיקר אצל נשים.

מחלה דלקתית בבלוטת רוק

מחלה דלקתית בבלוטת רוק תתבטא בנפיחויות בפנים או בצוואר, בדרך כלל בסמוך לאוכל, כאבים באזור בלוטת הרוק, ואף יכול להופיע גרד מקומי.
נפיחות פתאומית בפנים או בצוואר העליון בזמן הארוחה היא תופעה בעלת משמעות קשה לאיכות החיים, כיון שהתופעה מופיעה בפתאומיות וללא "אזהרה מוקדמת", ועלולה לקרות במצבים מביכים מאד, כמו בעת אירוע חברתי או משפחתי.

מחלות דלקתיות אוטואימוניות בבלוטות הרוק ("תסמונת סיוגרן"), הן מחלות המתרחשות כאשר מערכת החיסון של הגוף "מתבלבלת" ותוקפת את בלוטות הרוק. במצב זה יהיה הרס הדרגתי של בלוטות הרוק, ולעיתים תופעות דמויות דלקת כמו כאבים ונפיחויות בבלוטות הרוק. כאשר הבלוטות יפגעו בצורה ניכרת מ"התקפתה" של מערכת החיסון, הן יחדלו לייצר רוק ויופיע יובש פה. מחלות אוטואימוניות עלולות לקרות בעיקר אצל נשים בגיל הפוריות (גילאי 40-20).

טיפול ביוד רדיואקטיבי, בעיקר בשל גידולים בבלוטת המגן (בלוטת התריס), נפוץ אף הוא בנשים הרבה יותר מגברים. טיפול זה פוגע בשכיחות גבוהה בתפקוד בלוטות הרוק, גם בטווח המידי לאחר הטיפול, וגם שנים לאחר הטיפול.

מחלות דלקתיות בבלוטת הרוק מסיבה שאינה ידועה, יכולות להופיע בכל גיל, ונפוצות אף הן יותר בנשים.

בשנים האחרונות חלה התקדמות עצומה בטיפול במחלות דלקתיות של בלוטות הרוק. בזכות טכנולוגיות משוכללות של אופטיקה ומזעור, ניתן כיום לטפל במחלות אלו בשיעורי הצלחה גבוהים, וללא סיבוכים. באמצעות אנדוסקופ זעיר, המוחדר דרך פתחי ההפרשה הטבעיים של הבלוטות בחלל הפה, ניתן להגיע בקלות יחסית אל פנים הבלוטות, לשטוף, לטפל בחסימות ולהחדיר חומרים אנטי-דלקתיים.​